Во Велика Кладуша, во Федерацијата БиХ, убиен е Асмир Халилагиќ од тоа место, попознат како Ацко Пемин, објави локалниот портал ГП Маљевац.

Според тој портал, наводно се работи за крвна одмазда.

Халилагиќ го уби Хасан Граховиќ на 7 јануари 2021 година, а пред неколку дена беше пуштен да излезе од затвор поради добро однесување.

Според порталот, тој бил убиен од братот на Хасан Граховиќ, кој потоа без отпор се предал во полициската управа Велика Кладуша.

Во Халилагиќ испукал осум куршуми.

Пред две години „Аваз“ пишуваше за случајот со убиството на Хасан Граховиќ.

„35-годишен маж застрелал 28-годишен маж и во таа прилика му нанел смртоносни повреди. Тој е уапсен и ќе биде предаден на Обвинителството на УСК. Двајцата се од Велика Кладуша“ изјави тогаш за порталот „Аваза“ Министерството за внатрешни работи.

Оттогаш Изет ака Изо Граховиќ, братот на брутално убиениот Хасан, се подготвувал за крвна одмазда. Тој се подготвувал да му се одмазди на својот брат Хасан, за кого луѓето во Велика Кладуша, според медиумите, имале само пофални зборови.

И тој го дочека 4 јуни 2023 година.

Околу 22 часот Асмир наишол на улицата Махмут Зулица во близина на училишниот центар во Велика Кладуша. Откако го дознал тоа, Изет веднаш отворил оган.

Без многу размислување, подготвен од претходно за овој крвав поход, Изет испука неколку куршуми кон Асмир. Откако завршил отишол во полициската станица во Велика Кладуша и се предал, пишува „Аваз“.

Го донел и пиштолот од кој пукал.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.