Лидерот на европските либерали, Илхан Ќучук, на тркалезна маса во Брисел собра еврокомесари, европратеници, лидери на либералните партии од Западен Балкан, дипломати и претставници на граѓанското општество за да разговараат за европската интеграција и политиката за проширување на ЕУ. На настанот учествуваа двајцата еврокомесари Дидие Рејндерс и Јанез Ленарчиќ.

„Силата на Европа лежи во обединувањето на земјите кои географски и по вредност припаѓаат на ЕУ. Земјите од Западен Балкан заслужуваат да станат дел од овој цивилизациски простор, а ние, претставниците на земјите членки на ЕУ, не треба да стоиме со скрстени раце. Унијата ќе биде целосна дури кога кон неа ќе се додаде Западен Балкан“, рече Ќучук на отворањето на тркалезната маса.

„Проширувањето останува најдобрата геополитичка инвестиција во мирот и безбедноста во Европа. Војната во Украина повторно ни покажа колку е важно да се инвестира во интеграцијата на Западен Балкан, но и дека ваквите јавни изрази на поддршка се поважни од кога било, бидејќи во последно време многу силни се различни кампањи кои се обидуваат да создадат поделби. Главната цел на политиката за проширување на ЕУ е да ги обедини земјите во заеднички политички и економски проект, кој во време на постојани кризи и предизвици ќе биде солидарен со сите“, додаде Куциук.

Според европскиот комесар за правда, Дидие Рејндерс, и покрај сите предизвици со кои се соочува Западен Балкан, владеењето на правото останува во центарот на преговорите за пристапување во ЕУ. Тој нагласи дека имплементацијата на препораките на Венецијанската комисија се клучни за успешно спроведување на законските реформи во земјите од Западен Балкан.

Еврокомесарот за управување со кризи Јанез Ленарчиќ посочи дека војната во Украина е доказ дека Западен Балкан може да биде полноправен член на европското семејство со хуманитарната и воената поддршка, што и ја дале на повредената земја.

За време на настанот се разговараше и за актуелната состојба на пристапниот процес, гледан низ објективот на војната во Украина, каде што учествуваа амбасадорите на Босна и Херцеговина, Албанија, Косово, Република Македонија и Србија во ЕУ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.