Холандија смета дека е „сè уште прерано“ за влез на Бугарија во областа, изјави денеска вицепремиерот Вопке Хоекстра по состанокот на владата во Хаг. Холандската влада ќе се согласи со пристапувањето на Романија и Хрватска, рече Хоекстра, пренесе Блумберг.

Романија и Бугарија чекаат повеќе од една деценија да бидат пуштени во Шенген. И покрај исполнувањето на сите технички критериуми, тие се соочија со отпор од некои членки бидејќи ЕУ постојано ги критикуваше поради судските реформи и владеењето на правото.

Холандскиот кабинет „ќе ја охрабри бугарската влада да продолжи со реформите и зајакнувањето на владеењето на правото, справувањето со корупцијата и борбата против организираниот криминал“, напиша Хоекстра во посебно писмо до парламентот. Холандија „ќе побара од бугарската влада да покаже видливи и конкретни резултати, за да може да се увери дека граничните контроли се обезбедени“.

Двете земји се обидоа да добијат позитивен глас од земјите-членки, заедно со Хрватска, со цел да се приклучат на Шенген на почетокот на следната година, но секоја одлука ќе треба да биде едногласна.

Бугарската влада работи на постигнување полноправно членство со гласањето на 8 декември, рече бугарскиот заменик-министер за надворешни работи Костадин Коџабашев минатата недела.

ЕУ треба заедно да гласа за пристапот на Романија и Бугарија и одделно да одлучува за кандидатурата на Хрватска. Холандија побара од ЕУ да ги раздвои гласовите на Романија и Бугарија, но барањето беше одбиено, според лице директно вклучено во ова прашање.

Гласањето за Бугарија и Романија можеби нема да се одржи бидејќи Австрија во моментов има закана со вето за овие две земји, рече лицето.

Австрија се спротивстави на пристапувањето на двете земји поради зголемениот имиграциски притисок во последните месеци. Канцеларот Карл Нехамер треба да разговара за ова прашање со романскиот претседател Клаус Јоханис на состанокот на конзервативните европски лидери во Грција во петок и сабота.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.