Во минофрлачки напад е погоден камп на меѓународните сили во главниот град на Сомалија, Могадишу, во кој се сместени и припадници на војската на Србија, вклучени во мировната операција. Како што соопшти српското министерство за одбрана, сите шест припадници на Војската на Србија не се повредени и се добро.

Според соопштението, два проектила паднале внатре во кампот, а три во непосредна близина.

Во гранатирањето нема повредени, а сите шест припадници на Војската на Србија се добро и продолжуваат професионално и одговорно да ги извршуваат задачите. Во кампот се преземени дополнителни мерки за заштита за да се гарантира безбедноста на сите припадници на меѓународните сили – соопшти Министерството.

Началникот на Оперативната управа на Генералштабот на Војската на Србија, генерал-потполковник Желимир Глисовиќ, разговарал со високиот национален претставник во мисијата, полковник Драган Крстиќ, кој го информирал дека сите припадници на Војската на Србија се безбедни, мотивирани и посветени. на зададените задачи.

Војската на Србија, во мисијата на ЕУ за обука на безбедносните сили на Сомалија има ангажирано штабен офицер како шеф на медицинската служба, како и петчлен медицински тим задолжен за примарната здравствена заштита на персоналот на мисијата.

Генералштабот на војската на Србија постојано ја следи состојбата во сите мировни операции во кои се ангажирани припадници на Војската на Србија и е во постојан контакт со нашите контингенти – соопштија од министерството.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.