Ознака: сомалија
Свет 21.10.23 | 19:44

Шест лица загинаа во експлозија на автомобил-бомба во близина на воена база во Могадишу

Во експлозија на автомобил-бомба во близина на воената база во главниот град на Сомалија, Могадишу, загинаа шест лица, меѓу кои четворица војници, соопшти денеска полицијата. Портпаролот...

Свет 23.09.23 | 20:18

Терористички масакр во Сомалија: Петнаесетина загинати и 40 повредени во експлозија на камион-бомба

Во експлозија на камион-бомба што се случила во градот Беледвејне, во Сомалија, загинале најмалку 15 лица, а повредени се 40 луѓе, соопшти локалната полиција. Не е објавено...

Балкан 24.03.22 | 14:25

Гранатиран камп во Сомалија во кој има српски војници

Во минофрлачки напад е погоден камп на меѓународните сили во главниот град на Сомалија, Могадишу, во кој се сместени и припадници на војската на Србија, вклучени во мировната...