Европратеникот Стелиос Кулоглу ја напушти еврогрупата на СИРИЗА и преку отворено писмо до партискиот лидер, обвинува за недостиг на сериозност во грчката опозициска партија, јави дописничката на МИА од Атина.

Кулоглу ги објаснува причините за неговата одлука, пишува дека „недостигот на сериозна опозиција е една од главните причини за стагнацијата на СИРИЗА, како што беше изразено и на локалните избори“, но и дека во партијата е создадена токсична клима.

– Климата е неподнослива и бидејќи не можам да поддржам политики со кои не се согласувам, најавувам повлекување од еврогрупата на СИРИЗА. Се разбира дека останувам во политичката група на Левицата (Left) и дека ќе соработувам со европратениците на СИРИЗА за секое прашање што се однесува на мирот, демократијата и социјалната правда во Грција и Европа, пишува Кулоглу во писмото до лидерот на партијата Стефанос Каселакис.

Извори од СИРИЗА за грчките медиуми коментирале дека од европратеникот било побарано да го предаде на партијата пратеничкото место во Европскиот Парламент.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.