Ознака: Сириза
Балкан 25.11.22 | 11:12

Секретарката на пратеничката на група на СИРИЗА пријави хакерски напад и одземени пари

Секретарката на пратеничката група на грчката опозициска партија СИРИЗА и поранешна министерка Олга Геровасили пријави хакерски напад како на нејзините пратенички...

Балкан 19.07.22 | 10:43

СИРИЗА бара одговори за украинскиот авион Антонов-12 што се урна во Грција

Кој беше вистинскиот товар и „опасен материјал“?; Зошто немаше информирање за товарот на украинскиот Антонов?; Кое беше вистинското потекло и која беше вистинската...

Македонија 16.04.22 | 21:11

Заев: Со Алексис работевме за мир и успеавме да го решиме конфликтот чии темели беа длабоко во историјата

Поранешниот премиер Зоран Заев, кој го промени името на Република Македонија со потпишувањето на Преспанскот договор, беше поканет како главна ѕвезда на Третиот конгресот...

Македонија 16.04.22 | 10:38

Што порача Заев од говорницата на Сириза?

Да останеме заедно! Да направиме многу повеќе за демократијата! Ајде да свртиме друга страница. Доаѓаат нови почетоци за нашите граѓани, за нашите држави, за регионот,...

Македонија 15.04.22 | 23:17

И Маричиќ беше со Заев на конгресот на СИРИЗА

Договорот од Преспа е симбол на храбри и прогресивни државнички политики кои обезбедија стабилност, развој и прогрес, за нас и генерациите кои доаѓаат, напиша вечерва...

Балкан 15.04.22 | 22:07

Заев главна ѕвезда во Грција: Дојдовме до решение кога сите тврдеа дека е невозможно!

Со Алексис бевме решени да направиме огромен заеднички чекор за иднината на нашите земји, но и за регионот и Европа, нашиот мировен договор испрати силен сигнал до светот,...

Твитови 15.04.22 | 16:38

Се радуваат на аплаузот на конгресот на Сириза додека низ маркетите бараат зејтин…

Се радуваат на аплаузот на конгресот на Сириза додека низ маркетите бараат зејтин… Се радуваат на аплаузот на конгресот на Сириза додека низ маркетите бараат зејтин...

Македонија 15.04.22 | 08:18

Филипче на конгресот на Сириза: Изградивме мостови и трајни пријателства

Поранешниот министер за здравство, Венко Филипче го придружуваше поранешниот премиер Зоран Заев на партискиот конгрес на партијата СИРИЗА во Атина. Конгресот го одбележа...

Македонија 14.04.22 | 22:44

Заев со аплаузи и овации дочекан во Грција

Поранешниот премиер Зоран Заев доби овации и аплаузи во Грција на партискиот конгрес на Сириза, чиј лидер е неговиот поранешен грчки колега, Алексис Ципрас. При својот...

Македонија 14.04.22 | 22:24

Заев на конгрес на Сириза во Грција – уште еднаш стави рака на срце

Болниов бил на конгрес од Сириза во Грција. Министер Смрт со него. Рачето на срце го стави. Искрено ми се повраќа кога го гледам, напиша на Фејсбук, Здравко Китановски.

Балкан 14.04.22 | 20:08

Заев и Филипче гости на Третиот конгрес на СИРИЗА

Со говор на лидерот на партијата Алексис Ципрас, попладнево во Атина започна Третиот конгрес на СИРИЗА, на која како гости се присутни и поранешниот премиер Зоран Заев...

Македонија 14.04.22 | 09:53

Заев гостин на Третиот конгрес на Сириза

За „нов почеток“ со цел „политичка промена“, како што се централните слогани, од денеска до недела грчката опозициска партија СИРИЗА ќе го одржи третиот конгрес, на...

Балкан 30.01.22 | 21:43

Грчкиот Парламент со 156 гласа „против“ го отфрли предлогот на СИРИЗА за недоверба на Владата

Предлогот на опозициската СИРИЗА за недоверба на Владата доби 142 гласа „за“ од пратениците, 156 „против“ и еден воздржан, со што Парламентот го отфрли предлогот, а Владата...

Балкан 30.01.22 | 09:05

Грчкиот парламент вечерва ќе гласа доверба на Владата

Грчкиот Парламент вечерва ќе гласа за предлогот на опозициската СИРИЗА за недоверба на Владата, предлог што се чини дека нема да биде изгласан со оглед на тоа дека Нова...

Балкан 02.10.21 | 12:38

СИРИЗА поставува два услови за да го гласа Договорот за воена соработка меѓу Грција и Франција

Договорот за стратешко партнерство за одбранбена и безбедносна соработка меѓу Грција и Франција што во вторникот во Париз го потпишаа двете земји, веќе е доставен во...

Фудбал 01.09.21 | 15:53

ФФМ им боде очи: Партијата на Ципрас прашува кога соседната земја ќе ги смени имињата на спортските федерации

Низа прашања меѓу кои и кога Грција ќе ги ратификува трите меморандуми со Македонија, кога ќе ги промени таблите, дали постои план за промена на имињата на федерациите...

Балкан 20.08.21 | 14:37

СИРИЗА: Без Преспанскиот договор немаше да постои одбранбена соработка меѓу C. Македонија и Грција

Oд грчката партија СИРИЗА испратија потсетување до грчката влада дека Договорот од Преспа причината што веќе постои договор за одбранбена соработка меѓу Грција и Македонија,...

Балкан 27.01.21 | 08:20

Не е само Бугарија: Партијата на Ципрас прашува до каде е промената на учебниците во Македонија

„Кога меморандумите со Македонија ќе дојдат на гласање во Парламентот? Како ќе се решат значителните доцнења за учебниците и трговските ознаки?, прашува одговорниот...

Балкан 06.02.20 | 10:16

СИРИЗА достави предлог закон за зголемување на најниската плата

Грчката опозициска партија СИРИЗА, достави предлог закон за зголемување на најниската плата, односно за оваа година да достигне до 698 евра, а за следната 751 евро, јави...

Балкан 20.10.19 | 18:48

Сириза: Некои во Грција наскоро ќе молат да не биде избрана нивната братска ВМРО

Случувањата во Македонија ја потврдуваат неодговорноста на европските лидери и недостигот на кредибилитетот на ЕУ, коментираат попладнево од прес-центарот...