Проф. Д-р Андреј Викторович Манојло е политиколог, професор на Универзитетот Ломоносов каде што предава за  „Обоени револуции“ на катедрата за информации и хибридни војни.

Тој е еден од најголемите експерти за феноменот на шарени револуции во Русија и направи споредба со она што се случува деновиве во Белград.

Во овој случај, сценариото што се развива во Белград е многу слично на класичната обоена револуција што веќе се случи во Србија во 2000 година. И која беше наречена „булдожерска револуција“, односно се се одвива по истиот образец, само без булдожери.Истата техника беше користена во 2013 година во Киев кога таму се одржа таканаречениот „Евромајдан“. И овде, очигледно, истото се повторува-Манојло.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.