Ознака: шарена револуција
Македонија 27.03.21 | 13:41

Ѓорчев: Врање за нас стана Шведска, за ова ли гласавте шарени револуционери?

Со минута молк за сите 3.600 починати од коронавирусот во Македонија почна денешниот протест во 11:30 часот пред Министерството за здравство во организација на Градскиот...

Македонија 23.02.21 | 11:47

Се сеќавате на „шарените“: Револуцијата ги изеде своите деца, ги нема да кажат збор за Мијалков

Се сеќавате на слоганот „Секој ден во 6“. Не беше толку одамна. Потоа на „Нема правда нема мир“, па „ Ајмо звиждаљке“, „Правдата ќе ве стигне“…. итн. Автор на овие...

Свет 07.02.21 | 12:49

„Шарената револуција“ стигна и во Тунис: И таму девојка се шминка на штитот на полицаецот

Илјадници туниски граѓани синоќа излегоа на улиците на главниот град и го пробија безбедносниот кордон на одбележувањето на осмумгодишнината од смртта на левичарскиот...

Македонија 26.01.21 | 13:32

Поранешните „шарени“ ги поддржаа реформите на Царовска

Претставници на граѓански организации денеска имаа средба со министерката за образование и наука Мила Царовска за предложената нацрт-концепција за реформи во основното...

Македонија 13.01.21 | 15:15

Тасевски со порака до СДСМ: Улица ве донесе, улица ќе ве однесе

Актерот Сашо Тасевски  ги нарекува СДСМ Црвени Кмери поради најавата за задолжителна вакцинација, дури и на бебиња. Еј племе едно елитистичко, корумпирано, цвикавте...

Македонија 24.09.20 | 13:16

Вака изгледаат протести со насилство: Во судот беа пуштани снимки од дивеењето на „шарените“

Во судот денеска беа презентирани смимки од протестите на Шарената револиција во изминатите години во кои имаше насилство, напад на полицијци, но не и обвинение. Како...

Свет 11.08.20 | 09:14

Познати слики: „Шарената револуција“ стигна и во Белорусија

Немирите во Белорусија по одржаните претседателски избори се интензивираат. Откако актуелниот претседател Александар Лукашенко обезбеди уште еден мандат на улиците...

Балкан 13.07.20 | 10:00

Вучиќ се руши по македонско сценарио

Протестите во Србија го вратија сеќавањето на тоа што се случуваше во Македонија во 2016 година. „Република“ направи анализа на настаните тогаш и сега  и впечатокот...

Колумни 08.07.20 | 13:29

По неуспехот на шарената револуција, време е да се отфрли СДСМ

Павле Миков Македонија повторно се наоѓа во еден момент на пресврт и избор: дали ќе продолжи со политики на имитација или ќе избере еден автентичен, свој, пат. Според...

Македонија 02.07.20 | 10:39

Заев за последната „бомба“: По долго седење во кафеана, се случуваат грешки

Последната „бомба“ на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во која вели дека ќе соберел „и шарени и шуто и рогато“ и после „мамата ќе им ја ебел“ била последица на долго седење...

Македонија 30.06.20 | 10:19

Силјановска за Заев: Ем шут, ем најрогат, ем најпопуларен

Ем шут, ем најрогат, ем најпопуларен, коментира професорката Гордана Силјановска Давкова по новите аудиобомби, во кои претседателот на СДСМ зборува за припадниците...

Македонија 30.06.20 | 08:50

Ех, шарени, шарени! И шути и рогати, да ве извози еден морон и мајка да ви расплаче

Ех, шарени, шарени! И шути и рогати, да ве извози еден морон и мајка да ви расплаче, па уште и маички на друга будалетинка носевте на гради, им се обраќа професорката Билјана...

Македонија 29.06.20 | 13:52

Дури и ги регистрирал: Заев потврди дека „шарените“ се под негова контрола

Oткако „Република“ објави дека припадниците на „Шарената револуција“ се револтирани од тврдењета на лидерот на СДСМ, Зоран Заев дека тие се „негови деца“, во денешната...

Македонија 29.06.20 | 13:19

Ново аудиобомба за Заев: Ќе им е.ам мамата и на „шарени“ и на цела коалиција

Нова мега бомба во која се слуша гласот на Зоран Заев, во која вели дека ќе соберел и шарени, и шуто и рогато и после “мамата ќе им ја ебел” на цела коалиција, објавува...

Македонија 24.06.20 | 16:54

Милчин за Заев: Го опи мирисот на власта, изманипулирани сме и разочарани

Откако „Република“ објави дека дел од „Шарената револуција“ се чуствуваат злоупотребени од од страна на Заев, потврда за тоа дојде и нивниот идеен творец Владимир...

Македонија 20.06.20 | 10:25

Излегуваат на улица: Револтираните „шарени“ подготвуваат нова револуција, овојпат против Заев

Незадоволните членови на „Шарената револуција“ кои во 2015 година ги предводеа протестите против тогашната власт повторно најавуваат дека ќе се активираат. Но, ако...

Свет 12.06.20 | 10:17

Скршени споменици, боја на сите страни: Американските „шарени“ исти како тие на СДСМ

Очите на светот се свртени кон протестите во САД како одговор на убиството во Минеаполис. Се активираше организацијата „Антифа“, потпомогната од Сорос. Сликите кои...

Свет 11.06.20 | 09:42

Фарбаат со боја и рушат споменици: Идеологот на „Шарените“ ги предводи и протестите во САД

Протестите во САД кои заземаат се поголем замав, како резултат на случувањата во Минеаполис се организирани од страна на нам добро познати ликови. Како што дознава „Република.рс. Срѓа...

Твитови 04.06.20 | 13:25

Урнебесно видео: Шарените се колнеа во СЈО, за накрај Катица да им се соблече


Свет 03.06.20 | 09:24

Демонстрантите во Америка извикуваа „Нема правда нема мир“

Демонстрациите кои се одржуваат во САД како одговор на убиството во Миенаполис, го вратија сеќавањето на протестите на „Шарената револуција“  пред неколку години....