Ознака: шарена револуција
Балкан 21.01.20 | 20:26

Формираат партија: Српските „шарени“ ќе излезат на избори

Oпозициското движење во Србија наречено Еден од пет милиони“ планира да излезе на избори, објавбува „Република.рс“. Тие не се согласуваат со ставот на српската опозиција...

Балкан 10.01.20 | 20:45

Зетот на Тито: Шарените револуции во светот се организираат по исто сценарио

Олег Голубовиќ,  зет на поранешниот претседател на Југославија, Јосип Броз Тито ,кој во деведесеттите години и самиот бил активен во политиката вели дека она што сега...

Македонија 05.01.20 | 20:53

„И кај нацистите во влада имало Евреи кои се бореле за плата“: Тешки антисемитски напади на СДСМ кон Мизрахи

Само ден откако новите министри од опозицијата влегоа во своите кабинети и ги почнаа обврските во техничата влада, почнаа и ударите под појасот на СДСМ и нивните приврзаници. Прво, пропагандистите...

Македонија 16.12.19 | 09:50

Со стари тези бара нови гласови: Заев ја мобилизира Шарената револуција против себе

И по три години на власт зборува за режим, за Груевски, за грешките на ВМРО-ДПМНЕ, за катастрофалните владни политики бара виновници во опозицијата и во минатото. Премиер,...

Свет 13.11.19 | 10:55

Креаторот на Шарената револуција во Македонија го сруши Моралес во Боливија

Позади рушењето на претседателот на Боливија Ево Моралес стои водачот на организацијата „Канвас“, Срѓан Поповиќ, пишува „Република.рс“. Некогашниот лидер на организацијата...

Македонија 12.11.19 | 09:19

Героски: Заборавивте на „шарената револуција“, па ќе воведувате полициски час?

Новинарот Бранко Героски реагира на најавата на властите да воведат, како што вели, тоталитаристички законски ограничувања на уставното право на „слободно собирање“...

Македонија 27.08.19 | 14:21

Се откажаа од Заев и правдата на Катица: Шарените прават своја партија

По последните сознанија кои беа објавени во врска во случајот „Рекет“, се поочигледно е и се погласно се искажува незадоволството и paзочарувањето од власта кај членовите...

Македонија 17.08.19 | 21:53

Ванковска: Заев ќе ги чува спомениците на кои „шарените“ истураа боја

Владата на Заев сега ќе мора да ги чува спомениците од „Скопје 2014“ и тоа истите на кои „шарените“ истураа бои, коментира на „Фејсбук“ професорката Билјана Ванковска. Заев...

Македонија 18.07.19 | 15:10

Се чувствувам како првокласна глyпaчa, Катица ми го изeде џигepот, гној!

Ocтавката на специјалната обвинителкa Катица Јанева предизвика огромно paзочарување пред се кај луѓето што бараа правда од СЈО и се бopea пpoтив власта на Груевски. Професорката...

Твитови 17.07.19 | 09:36

Павле кога пееше „Кате, Катерино“ и денес

Павле и Шарената – некогаш и денес. Павле Богоевски и шарената, Некогаш VS Денес. Песни и пејат на Катица. 🙊🙉🙈 pic.twitter.com/rpfFb0mZyB — Мартиан (@MartianFromMKD) July 16, 2019

Македонија 16.07.19 | 21:24

Кировски за СЈО: Обичен гангстерски полусвет кој им плукна в лице на граѓаните

Директорот и уредник на Телма, Атанас Кировски, кој учестввуаше во парената револуција носејќи СЈО маичка, вели дека луѓето кои седумдесетина дена протестирале за поддршка...

Македонија 16.07.19 | 11:05

На Твитер врие од коментари: Кај сте шарени, станете, Катица ве предаде!

Твитер заедницата од вчера не запира. На социјалните мрежи врие од коментари и твитови за приведувањето на Бојан Јовановски и одземањето на телефонот на обвинителката...

Македонија 12.07.19 | 23:14

Колку што беше шарена и платена, толку беше и некрофилна беше целата таа фарса за Нешкоски

Колку горчливо чувство е кога години отпосле ќе биде обзнането и потврдено она што си го говорела кога те линчувале што се обидуваш да внесеш трошка разум за Нешковски,...

Македонија 04.07.19 | 14:49

Че си лежите – како не бе: Шарена попарена револуција

По ослободителната пресуда за Драган Павловиќ – Латас и повлекувањето на кривичната пријава против Елизабета Канческа – Милевска, се чини дека дури и најтврдокорните...

Македонија 08.04.19 | 23:41

За подобра Македонија, но и за Шарената револуција – Гордана Силјановска-Давкова

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова вечерва се обрати на граѓаните во Кичево. Силјановска Давкова им посака добредојде...

Македонија 27.02.19 | 09:48

Да ја платиме казната на Најчевска и да ги поздравиме Павле, Рада и Зоки!

Oткако професорката Мирјана Најчевска објави дека е казнета со 200 евра за фрлање боја за време на „Шарената револуција“, актерката Ирена Ристиќ предложи да се соберат...

Македонија 21.02.19 | 16:27

Ќе има ли обвинение за тероризам за Заев и врвот на СДСМ со минимум 10 години затвор?

Никола Груевски, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски го мобилизирале членството на ВМРО-ДПМНЕ за протестите од 27 април 2017 година пред законодавниот дом, рече шефицата...

Македонија 08.02.19 | 11:15

Под итно треба да ја смениме „Сиљаница“ и да го преземеме водството

Одеднаш, ние сите се сликаме и гледаме дека голем дел од најактивните не се сликаат, значи не беа среќни. Тогаш ми стана јасно дека нивната идеја беше да не се донесе всушност...

Македонија 30.01.19 | 18:27

Пандов: „Че си лежите“ и ДУИ братски сркаат чорбички за пееевче во Влада

Аналитичарот Александар Пандов ја коментира одлуката на Врходниот суд дека СЈО не може да поднесува обвиненија по истекот на рокот од 18 месеци. Со последната одлука...

Македонија 27.12.18 | 12:04

Шарени имало и ќе има, ама само нашиве се измочаа на сите пароли во кои се „колнеле“ и „крстеле“

Соросови „револуции“ и „револуционер(к)и“ имало и ќе има по светот. Но, не можам да се сетам на друг пример како со нашиве „Шарени“, каде што за толку кратко време,...