Граѓаните на Белград се собраа  во салата „Ранко Жеравица“ на  митингот наречен „Белград утре“.

На трибините беше развиен транспарент на кој пишуваше: „Дури и кога половина свет е против нас, знаеме дека нашата земја е света“!, како одговор на Резолуцуијата за Сребреница.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.