Бизнисменот Васил Божков, кого софискиот градски суд го стави трајно во притвор, ги оцени како „глупости“ тврдењата на обвинителството дека се допишувал со Евгениј Пригожин.

„Глупости, ми поставувате глупави прашања, погледнете каков е правосудниот систем во Бугарија“, рече Божков на новинарите по излегувањето од судницата.

Тој додаде дека ќе поднесе жалба против неговото трајно апсење.

Неговиот адвокат Георги Гатев пред медиумите посочи дека првпат слуша за овие работи и нема начин да се поврзе со случајот.

Тоа се работи за кои не е јасно како и кога биле вклучени во случајот, приказни за Крим, за војната во Украина, Африка. Одамна знам дека има тајни податоци во случајот, но ова е незаконски бидејќи се работи за коцкарска дејност, коментира Гатев. Тој одби конкретно да одговори на прашање на БТА за тоа кои луѓе имаат интерес Божков да биде во притвор. Начинот на кој се покриваат настаните во последните денови покажува дека јавно некој има интерес, смета тој.

Изминативе денови се појави информација дека Божков го нарачал убиството на Алексеј Петров.

Адвокатот истакна дека во Обединетите Арапски Емирати има посебни традиции и никој не може да каже зошто Емиратите до сега не дозволувале Божков да се врати. Тамошните власти имале свое видуваме и никому не дадоа објаснување.

Обвинителот во случајот Ангел Канев за медиумите коментира дека поврзаноста со Пригожин е изведена од доказите собрани во случајот. На прашањето на БТА како е утврдено дека од другата страна на преписката навистина се работи за Евгениј Пригожин, а не некој друг со лажно име, Канев само рече дека тоа е утврдено со распит на сведоци, техничко и сметководствено вештачење.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.