Бугарите кои утре ќе одат на четвртите избори за помалку од две години, претпоставуваат дека зимава ги чека неизвесност поради зголемената инфлација предизвикана од војната во Украина и затоа многумина се надеваат на добра влада и стабилност по неколкуте години на политички превирања.

Клучното прашање е дали новата влада ќе успее да го реши проблемот со вртоглавото зголемување на цените на енергијата и да обезбеди снабдување со гас по пристапни цени, откако Русија го прекина гасот во април, бидејќи Бугарија одби да плати во рубљи по руската инвазија на Украина.

Но, жестоките коалициски разговори се очекува да траат долго по изборите на 2 октомври поради длабоката поделеност во политичката елита околу тоа како да се искорени длабоко вкоренетата корупција и неуспехот на помал број нови партии да изградат одржлива база на гласачи, пишува хрватски „Индекс“.

„Се плашам дека нема да имаме влада“

Како и многу Бугари, државниот службеник Захаринка Кокалова стравува дека нема да има крај на хаосот што започна со неубедливите избори во април 2021 година и се протегаше на следните два предвремени циклуси, што на крајот доведе до пад на реформската влада во јуни.

„Се плашам дека нема да имаме влада“, рече Кокалова (62), седејќи на каучот во нејзината кујна во Давидково, сиромашно село во планинскиот венец Родопи на југот на земјата.

„Се плашам дека работите ќе се влошат. Без владата, цените растат и животот станува постресен“.

Во обид да се прилагодат на порастот на инфлацијата низ Европа, Кокалова и нејзиниот сопруг планираат да ги намалат порциите храна и да користат поевтини дрва за да се стоплат оваа зима.

Но, нема да ја смени партијата за која вообичаено гласа, односно социјалистите кои ветуваат повеќе државни субвенции.

Анкетите покажуваат предност на ГЕРБ на Борисов

Анкетите покажуваат дека централно-десничарската партија ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов (63), која победи на пет избори од 2009 до април 2021 година, најверојатно повторно ќе доминира со околу 24 отсто од гласовите.

ГЕРБ, како и другите традиционални бугарски партии како што се социјалистите, турската МРФ и Демократска Бугарија, уживаат речиси иста поддршка од гласачите како и на последните избори.

Излезноста на гласачите веројатно ќе биде околу 40 отсто, што го нагласува растечкото разочарување на Бугарите од ендемичната корупција и нефункционалните политички конфликти во најсиромашната членка на ЕУ.

„Две третини од Бугарите велат дека треба да се формира влада по изборите, а во исто време речиси две третини од нив не веруваат дека тоа ќе се случи“, вели Борјана Димитрова, аналитичар на независното истражување на јавното мислење, Aгенција Алфа Рисрч.

Политичките партии оставаат впечаток на беспомошност кога станува збор за формирање влада.

Неуспехот да се спречи инфлацијата и да се контролира фискалниот дефицит може да ја принуди Бугарија да ги одложи плановите за усвојување на еврото во 2024 година.

Идните односи на Бугарија со Русија се исто така доведени во прашање, бидејќи Софија се откажа од својот традиционално топол пристап кон Москва поради руската инвазија на Украина.

Се очекува Борисов да има проблеми да формира функционална коалиција ако неговата партија биде на прво место, како што покажуваат анкетите, бидејќи многу политичари од целиот политички спектар го обвинуваат дека дозволил да цвета корупцијата во земјата.

Поддршката за ПП (Промената продолжува), предводена од Кирил Петков, чија реформска влада падна во јуни по само шест месеци на власт, е под 20 отсто според анкетите, а центристичката партија се очекува да биде втора во недела.

И ГЕРБ и ПП веруваат дека Бугарија треба да ги продлабочи врските со евроатлантските партнери, да вети поддршка за Украина, да вети дека ќе ги заштити граѓаните и бизнисите од високите трошоци за енергија и да сака да го подигне животниот стандард.

„Кога ќе ги видам како се расправаат, јас лично немам желба да гласам“

Кабинетот на Петков ги зголеми пензиите и платите во јавниот сектор, но неговата четиричлена коалиција беше кревка и многу гласачи беа разочарани од немањето јасни резултати во борбата против корупцијата на високо ниво.

Христо Гаџалов (78), наставник во пензија од Давидково, вели дека покачувањата на пензиите се премали за да се анулира инфлацијата која во август изнесувала 17,7 отсто на годишно ниво, што е рекорд во последните 24 години.

„Не очекувам ништо од изборите. Очекувам втори и трети избори по овие“, рече тој.

„Кога ќе ги видам како се расправаат, јас лично немам желба да гласам“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.