Ознака: избори во Бугарија
Балкан 02.10.21 | 07:50

Полковник Невена Митева ќе биде кандидат за потпретседател на претседателскиот кандидат Герџиков

Полковник Невена Митева се очекува да биде кандидат за потпретседател на проф. Анастас Герџиков на претседателските избори во Бугарија, закажани за 14 ноември. Претседателскиот...

Балкан 11.09.21 | 13:12

Радев: Претседателски и предвремени парламентарни избори во Бугарија на 14 ноември

Претседателот на Бугарија Румен Радев најави дека ќе го распушти 46. Народно собрание што е можно поскоро во согласност со процедурата и Уставот. Како што јави дописникот...

Балкан 01.09.21 | 23:08

Бугарите по трет пат оваа година ќе одат на парламентарни избори

Партијата „Има таков народ“ одбила да ја поддржи Бугарската социјалистичка партија, на која ѝ беше даден мандат за формирање влада. Ова значи дека шансите за формирање...

Балкан 26.08.21 | 10:24

Рејтингот на Борисов се зголемува, на Трифонов паѓа

Ново социолошко истражување покажува мошне сериозни поместувања во односот на избирачите кон партиите. Според анкетата, спроведена од „Маркет линкс“ и БТВ во периодот...

Балкан 22.08.21 | 12:39

Митов: Нема никаква можност разговорите за иднината на Бугарија да се водат без ГЕРБ

„Кога се водат разговори за владата и иднината на Бугарија, нема начин сето тоа да мине без разговори со нас“, за БНР изјави Даниел Митов, пратеникот на коалицијата...

Балкан 10.08.21 | 16:15

Бугарија оди на избори, спорот со Македонија на подолг одмор

Партијата Има таков народ“  на шоуменот Слави Трифонов која како победник на изборите требаше да ја формира новата бугарска влада го врати мандатот.Тоа речиси сигурно...

Балкан 06.08.21 | 18:22

Радев потпиша указ – Пламен Николов за премиер на Бугарија

Претседателот на Бугарија, Румен Радев потпиша указ со кој му предлага на 46-то Национално собрание да го избере кандидатот за премиер предложен од политичката партија...

Балкан 25.07.21 | 09:12

Бугарските социјалисти пред одлука – ќе се формира ли политичка влада во Бугарија?

Националниот совет на Бугарската социјалистичка партија, денска оддржува важен состанок на кој ќе присуствуваат не само високи претставници на бугарската левица,...

Балкан 25.07.21 | 08:35

Радев: Мандатот ќе го врачам кога партиите ќе бидат подготвени

Денот на предавање на мандатот на партијата победник на изборите за формирање на новата бугарска Влада ќе биде познат кога партиите ќе гарантираат дека постигнале...

Балкан 20.07.21 | 13:42

Борисов: Нема да предлагаме влада и ќе го вратиме мандатот

На средба со новите пратеници од коалицијата ГЕРБ-СДС, поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов коментираше дека овој пат тие нема да предложат влада и ќе го вратат...

Балкан 16.07.21 | 14:51

„Има таков народ“ ќе предложи нова бугарска Влада

Победникот на парламентарните избори во Бугарија на 11 јули „Има таков народ“ ќе предложи нова влада, повторно со свој состав и ќе побара поддршка за неа од двете партии...

Балкан 14.07.21 | 09:53

И официјално: „Има таков народ“ победик на парламентарните избори во Бугарија

Сите протоколи од избирачките секции на предвремените парламентарни избори во Бугарија веќе се обработени, соопшти Централната изборна комисија во Софија. Според...

Балкан 12.07.21 | 15:38

Каракачанов победи во Македонија, Борисов втор, Трифонов помина најлошо

ВМРО-БНД на поранешниот бугарски вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов не освои ниту едно пратеничко место на повторените избори во Бугарија, според...

Македонија 12.07.21 | 14:09

Што треба да направи Македонија по парламентарните избори во Бугарија

Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски ги коментира изборните резултати во Бугарија. Избори во Бугарија, политичката нестабилност продолжува. На вчерашните...

Балкан 12.07.21 | 11:06

Првиот говор на Трифонов понижувачки за Македонците: Ќе понесеме северномакедонски астронаут во вселената

Лидерот на Има таков народ Слави Трифонов најави формирање на влада. Иако резултатите не се јасни и со ГЕРБ си дишат во врат, тој го прочита целиот состав на неговиот...

Балкан 12.07.21 | 08:25

Каракачанов незадоволен од изборите: Не ми се допаѓа резултатот

Красимир Каракачанов, претседател на ВМРО-БНД, кој на јулските предвремени избори ја предводеше коалицијата „Бугарски патриоти“ вели дека е незадоволен од моменталните...

Балкан 11.07.21 | 22:34

Тошко Јорданов: Паралелното пребројување покажува дека победник на изборите е „Има таков народ“

Паралелното пребројување покажува дека победник на овие избори е партијата „Има таков народ“. Гласовите од странство сè уште не се пристигнати, изјави заменик-претседателот...

Балкан 11.07.21 | 22:31

Воведувањето машинско гласање во Бугарија беше апсолутно исправен потег, смета спикерот на парламентот

Воведувањето машинско гласање во Бугарија беше апсолутно исправен потег – ова е ставот на спикерот на 45-то народно собрание на Бугарија, Ива Митева од партијата „Има...

Балкан 11.07.21 | 22:25

Трифонов: Ден за бугарската демократија, најфер избори досега

Лидерот на бугарската политичка партија „Има таков народ”, Слави Трифонов објави на својот Фејсбук-профил дека денешниот ден бил добар ден за бугарската демократија,...

Балкан 11.07.21 | 22:18

Галуп: Партијата на Слави Трифонов е победник на изборите во Бугарија

Според Ангецијата „Галуп“ партијата „Има таков народ“ на шоуменот Слави Трифонов е победник на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Според нив податоците...