Ознака: избори во Бугарија
Балкан 04.10.22 | 12:34

„Фајненшл тајмс“: Поранешниот бугарски премиер се соочува со тешкотии во формирањето на владината коалиција

Поранешниот бугарски премиер се соочува со тешкотии во формирањето коалиција, објави „Фајненшл тајмс“ коментирајќи ги резултатите од изборите во Бугарија, одржани...

Македонија 03.10.22 | 09:42

Само 461 Бугари гласале на изборите во Македонија за Бугарија

Мал број на Бугари во Македонија вчера изглегоа на избирачките места за да го остварат своето право на глас. Според податоците на 4NEWS.mk само 461 гласач отишле до избирачките...

Македонија 03.10.22 | 09:31

Ѓорчев: Сè додека Македонија не разбере дека попуштањето води кон поголем притисок од бугарска страна, нема да има промени

Ништо нема да се промени во политиката на бугарските институции – како што се Собранието и Владата, ниту пак ќе се смени граѓанската перцепција кон Македонија, вели...

Македонија 03.10.22 | 08:33

Заев се јави по долго време: Честитки на мојот добар пријател Бојко Борисов

Поранешниот премиер Зоран Заев по долго време се обрати преку социјалните мрежи за да му ја честита победата на неговиот поранешен колега од Бугарија, Бојко Борисов. Честитки...

Балкан 03.10.22 | 08:30

„Политико“ и „Блумберг“: ГЕРБ победи, ама пак тешко ќе оди формирањето на влада во Бугарија

Магазинот „Политико“ и агенцијата Блумберг очекуваат дека ќе биде тешко да се формира нова влада во Бугарија по вчерашните предвремени парламентарни избори. И според...

Балкан 02.10.22 | 20:47

ГЕРБ на Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија

Според излезната анкета на агенцијата „Алфа Рисрч“, коалицијата ГЕРБ-СДС предводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија, јавува...

Балкан 02.10.22 | 18:10

Излезноста на парламентарните избори во Бугарија до 16 часот е 25,58 отсто

Излезноста на гласачите на предвремените парламентарни избори што се одржуваат во Бугарија до 16 часот по локално време изнесува 25,58 отсто. Највисока е во еден од регионите...

Балкан 02.10.22 | 13:56

Петков: Изборот во Бугарија е меѓу враќање назад во минатото и нова Бугарија

Поранешниот бугарски премиер, Кирил Петков, кој е копретседател на партијата „Промените продолжуваат“, откако го даде својот глас на вонредните парламентарни избори...

Балкан 01.10.22 | 10:10

Бугарите стравуваат од политички хаос по изборите в недела

Бугарите кои утре ќе одат на четвртите избори за помалку од две години, претпоставуваат дека зимава ги чека неизвесност поради зголемената инфлација предизвикана од...

Балкан 27.07.22 | 18:08

БСП го враќа мандатот, Бугарија ќе оди на четврти избори во 15 месеци

Бугарската социјалистичка партија (БСП) објави дека утре ќе го врати нејзиниот мандат за формирање влада што значи дека распуштањето на парламентот е неминовно и Бугарија...

Балкан 18.07.22 | 18:48

Бугарските социјалисти бараат да не се нарушуваат односите со Русија

Бугарската социјалистичка партија, која го доби третиот последен мандат за формирање нова влада на земјата, останува на ставот дека премиерот треба да биде од најголемата...

Балкан 08.07.22 | 18:49

Бугарија пред нови избори, партијата на Петков го врати мандатот

Бугарија се наоѓа пред нови парламентарни избори откако партијата Продолжуваме со промената не успеа да обезбеди поддршка од 121 пратеник за формирање нова владина...

Балкан 13.06.22 | 10:54

Македонија ѝ пресуди на бугарската коалиција, дали следен е Петков?

Дали Македонија ќе биде причина за пад на бугарската влада?. Како што стојат работите сосема е извесно дека владата на Кирил Петков ќе остане без коалицискиот партнер...

Балкан 23.11.21 | 09:14

Со минута молчење започнаа преговорите за состав на нова бугарска влада

Утрово во Софија започнаа преговорите меѓу ПП, ДБ, ИТН и БСП за формирање влада. Првите четири теми кои ќе ги обработуваат партиските експерти се енергетика, економија,...

Балкан 21.11.21 | 19:39

Радев доби втор мандат

Румен Радев е реизбран за претседател во вториот круг од претседателските избори во Бугарија со речиси двојно повеќе гласови од неговиот противкандидат, пренесе БГНЕС. Според...

Балкан 16.11.21 | 10:38

Потпретседателот на партијата на Каракачанов уапсен за поткуп: Списоците не се мои, ми ги ставија во автомобилот

Раководството на ВМРО-БНД после слабите резултати од изборите на 14 ноември во Бугарија си поднесува оставка. Покрај претседателот на партијата, Красимир Каракачанов,...

Македонија 15.11.21 | 11:49

Само 650 Бугари гласаа во Македонија, најмногу за Борисов и Каракачанов

Според првичните неофицијални резултати на Централната изборна комисија во Софија, на вчерашните парламентарни избори во Бугарија, во Македонија гласале околу 650 бугарски...

Балкан 15.11.21 | 09:15

„Братот“ на Заев, Борисов тешко дека ќе направи влада

Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов го осови второто место на изборите во Бугарија. Партијата на Борисов освои само 60 пратеници  и со тоа ја намалува можноста преку коалцицирање...

Балкан 14.11.21 | 23:04

Борисов: Драго ни е што по оваа репресија врз нас имаме таков резултат и што нè оставија живи

Најмалата излезност во историјата покажа тотален неуспех на Владата да ги организира изборите. Немаше место каде што немаше проблеми. Овие избори ќе останат во историјата...

Балкан 14.11.21 | 22:39

Радев: Денешните избори покажаа дека Бугарија е решена да се справи со корупцијата

Независниот кандидат на претседателските избори во Бугарија, актуелниот претседател Румен Радев изјави дека денешните избори ја покажале решителноста на општеството...