Бројот на ученици во наставата на албански јазик, која ја организира и финансира владата во Приштина, е за 120.000 ученици помал од 2013 година, поради иселувањето и падот на наталитетот оваа учебна година,

Невладината организација ЕТЕА соопшти дека бројот на ученици Албанци е за речиси 30 отсто помал во споредба со пред десет години, пренесува РТС.

Во училиштата во Косово, наставата на албански јазик, организирана и финансирана од владата во Приштина, моментално ја посетуваат околу 300.000 ученици, додека, според невладината организација ЕТЕА, во 2013 година имало околу 420.000 ученици.

„Состојбата со иселувањето и наталитетот се прашања кои мора веднаш да се решат, имаме 340 паралелки кои имаат помалку од пет ученици, а кога ќе се додадат 650 паралелки кои имаат помалку од 10 ученици, имаме училишта кои не го исполнуваат минимумот. критериум на студентска застапеност“, изјави за медиумите во Приштина Агон Ахмети од организацијата ЕТЕА.

Организацијата ЕТЕА е една од 14-те кои покренаа петиција за спас на образованието, тврдејќи дека теренот е во фаза кога веќе не може да се одложува и дека, како што рече, потребна е социјална и институционална мобилизација.

Како што наведуваат, за 10 години бројот на ученици е намален за 30 отсто, а на наставници останува ист, поради што предлагаат предвремено пензионирање на наставниците на возраст од 55 до 64 години.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.