Ознака: Жосеп Борел
Свет 08.01.24 | 09:10

Борел во посета на Саудиска Арабија

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел по завршувањето на тридневната посета на Либан, својата турнеја низ Блискиот Исток од синоќа...

Балкан 31.08.23 | 21:30

Борел: Кон крајот на септември ќе се одржи министерска средба ЕУ-Западен Балкан

Војната во Украина како колатерален ефект го има забрзувањето процесот на проширување на Унијата со земјите од Западниот Балкан и Украина, изјави денеска високиот...

Македонија 26.06.23 | 13:30

Борел: Билатералните прашања не треба да бидат обврзувачки и нема да го одредат процесот на приклучувањето

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Жозеп Борел, смета дека нема пречки за приклучување на Македонија кон Европската Унија, објавија бугарските...

Балкан 23.06.23 | 08:30

Борел: Им кажав на Вучиќ и Курти – деескалација мора да се случи веднаш и безусловно

Шефот на европската дипломатија на Европската унија, Жосеп Борел, вечерва изјави дека ЕУ била јасна на разговорите со српскиот претседател Александар Вучиќ и со премиерот...

Свет 02.05.23 | 23:42

Борел: Секој има право на слобода на мисла и изразување

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија (ЕУ), Жозеп Борел, денеска, по повод Светскиот ден на слободата на медиумите, ги осуди заканите...

Свет 27.03.23 | 07:09

Борел ѝ се закани на Белорусија: Одбијте го руското нуклеарно оружје или ќе следуваат нови санкции

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел ја повика Белорусија да не прифаќа руско нуклеарно оружје на своја територија...

Балкан 20.03.23 | 23:02

Борел: Охридскиот договорот не беше потпишан од правни причини, но е правнообврзувачки

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Жозеп Борел денеска изјави дека договорот меѓу Србија и Косово, постигнат на средбата во Охрид, станал...

Балкан 16.03.23 | 17:34

Белград и Приштина да се охрабрат за успех на дијалогот, порача Борел

Сакаме да дадеме се од себе за да им помогнеме на Косово и Србија да најдат начин за помирување и нормализирање на нивните односи, затоа што без тоа нема да можат да напредуваат...

Македонија 16.03.23 | 08:34

Жозеп Борел денеска и утре во посета на Македонија

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, денеска и утре ќе престојува во официјална...

Свет 10.03.23 | 19:27

Борел: ЕУ ги исцрпи сите можности за санкции против Русија

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, во интервју за европскиот портал „Еурактив“, изјави дека ЕУ практично ги исцрпила сите можности за санкции против Русија. Нема...

Балкан 28.02.23 | 08:32

Борел по средбата со Вучиќ и Курти: Постигнат е напредок, потребна е дополнителна работа

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти изразија подготвеност Белград и Приштина да ги спроведат постигнатите договори, но потребни...

Свет 03.11.22 | 11:30

Борел: Белград и Приштина мора да ги почитуваат постигнатите договори

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел денеска изјави дека договорите постигнати во дијалогот меѓу Белград и Приштина...

Свет 31.08.22 | 17:23

Да ги спречиме Русите да ни доаѓаат во ЕУ за шопинг и задоволство, повика Борел

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел од Прага порача дека целта на укинувањето на визната либерализација за Русите е да се спречи тие што ја...

Свет 28.08.22 | 14:25

Борел: ЕУ е економска и морална велесила, но не и воена, неутралноста денес не е иста како во Студената војна

ЕУ е економска и морална велесила, но не и воена, нагласува шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел. Тој наведува дека членките мора да разберат дека во случај на...

Македонија 09.07.22 | 16:45

Борел и Блинкен повикаа Собранието да го поддржи предлогот за земјата да оди напред

Потпретседателот на Европската комисија (ЕК) и висок претставник на ЕК за надворешни работи и безбедносна политика, Жозеп Борел и државниот секретар на САД, Ентони Блинкен,...

Македонија 23.06.22 | 10:35

Борел: Денеска не е добар ден, требаше да го започнеме пристапниот процес со две земји, но една држава го блокира целиот процес

Денеска не е добар ден, бидејќи требаше да го започнеме пристапниот процес со две земји, но не можеме, затоа што една држава го блокира целиот процес на проширување, изјави...

Свет 23.05.22 | 09:01

Борел: На ЕУ ѝ се потребни силни заеднички вооружени сили

Европската унија има потреба од сопствени вооружени сили за да ја осигура нејзината безбедност, изјави министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел. Новото безбедносно...

Свет 08.03.22 | 15:18

Борел: Русија оди кон целосна изолација на своите граѓани

Шефот на дипломатија на ЕУ Жосеп Борел изјави дека Кремљ манипулира со информациите за руската воена кампања во Укрaина, со цел да шири дезинформации меѓу сопствените...

Свет 28.02.22 | 17:08

Не се само Русите во загуба: Ќе има последици од санкциите и за европските граѓани

Првиот дипломат на ЕУ, Жозеп Борел, ги предупреди граѓаните дека санкциите на ЕУ против Русија ќе предизвикаат зголемување на цените, но дека мора тоа да се прифати во...

Македонија 19.02.22 | 18:28

Борел повторно го поддржал нашиот пат кон ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски, во придружба вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска во Минхен...