Ознака: знамиња
Македонија 16.12.22 | 09:12

Досега ги мешааа знамињата во институциите, а сега почнаа и во учебниците: Откриена нова грешка во наставниот материјал

Откако беше откриено дека нашите деца ќе учат дека Монт Еверест е висок 22 километри и дека Албанија на Македонија ѝ е источен, а Бугарија западен сосед, вчера е откриено...

Македонија 19.10.22 | 13:32

Ќе ги зајакне протоколарните проверки: МНР се извини за пропустот со знамињата на средбата Османи – Фајон

Министерството за надворешни работи денеска преку соопштение до медиумите изразува длабоко извинување за, како што се наведува, „ненамерниот пропуст при употребата...

Скопје 02.08.22 | 16:57

Академија за протокол: Скопје незначително украсен годинава

Oд Академијата за протокол забележуваат што Скопје не е украсен со државни знамиња за празникот Илинден. Слична слика има и во останатите градови во Македонија  

Свет 07.05.22 | 13:34

Берлин ги забрани руското и украинското знаме на Денот на победата

Берлин не сака да дозволи носење украински и руски знамиња на манифестациите за одбележување на годишнината од крајот на Втората светска војна. Властите во Берлин одлучија...

Фудбал 28.03.22 | 15:11

Фудбалската федерација на Португалија подготви по едно знаме за португалските навивачи

За секој португалски навивач, фудбалската федерација на Португалија подготви и по едно мало знаменце на секое столче со што дополнително сака да го заокружи амбиентот...

Калеидоскоп 22.07.21 | 11:03

Најстарото знаме е данското, македонското прогласено за „најубаво национално знаме“

Речиси сите знамиња на светот се правоаголни, a само две се во облик на квадрат… Следат неколку занимливи факти за знамињата ширум светот. 1. Швајцарија и Ватикан имаат...

Свет 23.02.21 | 10:04

Знамињата во САД до петок ќе бидат спуштени на половина копје за жртвите од пандемијата

САД им оддадоа почит на повеќе од 500.000 жртви на Ковид-19 од почетокот на пандемијата, а претседателот Џо Бајден повика на единство во борбата против неа и нареди знамињата...

Балкан 28.11.20 | 22:51

Во Бугарија запалено македонското и српското знаме?

На Фејсбук страницата ВМРО младежи-Русе е објавено видео како се пали македонско  и српско знаме. Бугарските медиуми пишуваат дека авторот на страницата е од  Митровица...

Македонија 29.04.19 | 16:47

Со албански знамиња се шетаа луѓе низ охридската чаршија облечени во албански национални обележја

Освен националистичкиот обид да се покаже окупација на Самоиловата тврдина во Охрид, истото се случува и во Охридската чаршија. Со албански знамиња се шетаат луѓе низ...

Македонија 14.02.19 | 10:15

Знамињата пред Влада на пола копје

Знамињата пред Владата се спуштени на пола копје, во знак на деновите на жалост за загинатите во автобуската несреќа на патот Скопје – Тетово во која 15 лица го загубија...

Балкан 21.01.19 | 11:52

Во Подгорица се веат албански знамиња на секој чекор

Во главниот град на Црна Гора Подгорица се веат албански знамиња на секој чекор, во пресрет на доаѓањето на албанскиот претседател Илир Мета. Мета, по покана од црногорскиот...