Ознака: зелен хуман град
Скопје 16.01.23 | 13:54

Зелен хуман град: Индустријата загадува со помош на институциите

Цементарница УСЈЕ е дел од загадувачката индустрија во Македонија што согорува отпад како „алтернативно гориво“. Неодамна медиумите беа преплавени со апологиите...

Скопје 12.01.23 | 14:35

Максимум 1.800 евра ќе е казната за без дозвола масакрираните стари дрвја за да никне зграда на „Елена Лука“ во Аеродром

Од Зелен хуман град реагираат дека денеска без дозвола, спротивно на решението на градежниот инспектор, биле масакрирани децениски стари дрвја на улицата „Венјамин...

Скопје 14.12.22 | 21:54

Во Скопје веќе нема да да се сече зеленило без знаење на граѓаните

Во Скопје повеќе нема да може да се сече, корне, кастри зеленило без знаење на граѓаните. Советот на Град Скопје го усвои предлогот на „Зелен хуман град“ за јавно објавување...

Скопје 02.12.22 | 22:04

„Зелен хуман град“ бара да се стопира проширување на улицата „Васко Карангелски“ во Аеродром

Граѓанската иницијатива „Зелен хуман град“ попладнево одржа протест во знак на револт од најавеното проширување на улицата „Васко Карангелески“ во Општина Аеродром....

Скопје 02.12.22 | 11:09

Денeска протест и на „Васко Карангелески“: И покрај барањата на граѓаните, Град Скопје ја прави булевар

Граѓанската иницијатива Зелен хуман град денска, петок 2 декември, повикува на протес во 17 часот на улицата „Васко Карангелески“ во Аеродром. Како што велат оттаму,...

Скопје 15.10.22 | 21:55

Ќе може ли и милениците да се превезуваат во автобусите на ЈСП Скопје?

Иницијативата „Зелен хуман град“ објави анкета на која граѓаните можат да го дадат својот глас за тоа дали се за или против тоа Град Скопје да дозволи користење на...

Скопје 04.08.22 | 21:38

ЗХГ: Мора да го смениме начинот на одбирање на раководители

По хаосот кој се случи во Зоолошката градина во Скопје, од медиумите дознавме дека е назначен нов директор на ова јавно претпријатие—човек, кој според информациите...

Скопје 01.08.22 | 19:39

Шанса за Центар: Градот ќе стане жежок топлотен остров, а улиците реки ако се покрие целосно со асфалт

Градот не може и не смее да се покрие целосно со асфалт, реагираат од граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ откако градоначалничката Данела Арсовска по Градскиот...

Скопје 27.07.22 | 19:03

Арсовска ги асфалтира патеките во парк, активистите велат: Запрете!

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, со директорот на ЈП Улици и патишта Борис Настов денеска извршија увид во почетокот на реконструкцијата на пешачките...

Скопје 22.01.22 | 09:13

Кој живее супстандардно во Скопје ќе покаже новиот „пасош“ со кој почнува процесот „Нов ГУП за зелено и хумано Скопје“ на „Зелен хуман град“

„Зелен хуман град“ иницираше процес „Нов ГУП за зелено и хумано Скопје“, во кој се вклучија експерти од институциите, академијата, претприемништвото и граѓанскиот...

Скопје 06.12.21 | 17:57

Се бореа против „Скопје 2014“, а ни го сервираа „Скопје 2021“

Висококатниците кои треба да се изградат на паркингот спроти Градскиот трговски центар ќе доведат до поголемо загадување, а овој предел ќе биде најгусто населен регион...

Скопје 01.12.21 | 16:06

Зелен хуман град организира протест пред ЈО: Стоп за висококатници во центарот на Скопје

Граѓанската иницијатива Зелен Хуман Град (ЗХГ) во петок од 16 часот организира протест пред Јавното обвинителство насловен „Стоп за висококатници во центарот на Скопје“. Најавата...

Скопје 28.11.21 | 13:27

„Зелен хуман град“ бара итно стопирање на висококатниците кај Холидеј Ин

Револтирани сме од комплетната нефункционалност односно од комплетното отсуство на институции во Македонија кои доведуваат до навидум безизлезни ситуации како оваа...

Скопје 13.11.21 | 20:40

Изгласан 31 предлог на Граѓанскиот буџетски форум на „Зелен хуман град“

Секоја генерација си има своја битка. Нашата е да си го вратиме Скопје. Предолго управувањето со овој град е во рацете на мала група на луѓе кои не се водат од начелото...

Скопје 15.10.21 | 18:02

Зелен хуман град: Скопјани мора да имаат контрола врз начинот на кој се трошат нивните пари

Завршната прес-конференција од кампањата на Зелен хуман град е посветена на прашањето на бездомните животни. Бездомните животни се една од најгорливите теми во управувањето...

Скопје 13.10.21 | 15:58

Петровска: Решени сме да го спречиме нелегалното градење и бетонизација на ридот на Калето

Ридот на скопското Кале на кој се истакнува моќната фортификација и Музејот на современа уметност и од каде широкиот поглед паѓа на нашето Скопје, да го претвориме во...

Скопје 12.10.21 | 20:58

Зелен хуман град соби поддршка од Хајди Секвенц, советничка во советот на Виена од Зелената партија од Австрија

Денеска, заедно со носителката на листата на Зелен Хуман Град, Драгана Велковска, дискутиравме со членката на Австриската зелена партија во советот на Виена, Хајди Секвенц, за...

Скопје 12.10.21 | 08:55

Активисти на Зелен хуман град на раце подигнаа автомобил паркиран на велосипедска патека

Десетина активисти на Зелен хуман град на раце подигнаа автомобил паркиран на велосипедска патека. Од здружената иницијатива велат дека ова не е првпат автомобил да...

Скопје 09.10.21 | 11:47

Кисела Води исече, а Зелен хуман град засади ново дрво пред билбордот

Пред неколку дена во скопската општина Кисела Вода беше исечено дрво за да може подобро да се гледа билбордот со кандидатот за градоначалник на СДСМ Филип Темелковски....

Скопје 07.10.21 | 17:56

Зелен хуман град доби поддршка од Не давимо Београд

Зелен хуман град информира дека движењето на овие избори добило поддршка и од познатото граѓанско движење “Не Давимо Београд” од Србија. Активистите на НДБ ја...