Ознака: затвореници
Свет 16.05.24 | 20:28

Во Украина се врши мобилизација на обвинети криминалци, прекинати се повеќе од 11.000 судски постапки

Поради спроведување мобилизација на обвинети лица, во Украина е суспендирано разгледувањето на речиси 11.000 кривични предмети. Како што објави „НЛГмедиа“, затворските...

Свет 20.02.24 | 11:30

Хамас: Нема договор за размена на затвореници со Израел без целосен прекин на огнот

Палестинската група Хамас соопшти дека ќе прифати договор за размена на затвореници само ако Израел се согласи на целосен прекин на огнот и влез на хуманитарна помош...

Балкан 08.02.24 | 11:20

И Италија сака да ги испрати дома затворениците со албанско државјанство

По мигрантите, Италија планира да ги донесе затворениците во Албанија. Станува збор за договор како оној со Обединетото кралство, каде осудениците Албанци во Британија...

Свет 28.12.23 | 12:51

Израел понудил нов договор за размена на затвореници

Израел преку Соединетите Американски Држави му предложил на посредникот Катар нов договор за размена на затвореници, наведе израелскиот Канал 13, пренесе „Ал Џезира“. Договорот...

Балкан 07.11.23 | 20:45

Албанија ќе амнестира околу 570 осуденици

Албанската влада го донесе Предлог- законот за амнестија, со кој придобивка ќе имаат 570 осуденици. Исто така, согласно Предлог-законот, престанува кривичното гонење...

Македонија 30.10.23 | 12:43

Затвореници од „Идризово“ од утре ќе штрајкуваат со глад, тврдат дека не им се помага на тешко повредените во акцијата

Осуденици од Казнено-поправната установа „Идризово“ бараат средба со Народниот правобранител и со Хелсиншкиот комитет, а во спротивно од утре најавуваат штрајк со...

Црна хроника 28.10.23 | 21:48

„Не прашуваат кој си што си, почнуваат веднаш со ќoтек“: Затвореници од „Идризово“ тврдат дека биле претепани од полицијата

Затвoреници од затворот „Идризово“ сведочат дека завршиле со скршеници откако биле нападнати и претепани од полицијата. Според „Телма“, дел од затворениците со кои...

Црна хроника 10.08.23 | 21:12

Тројца затвореници избегале од КПД „Идризово“

Полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје и од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје денеска околу 16.45 часот ги лишиле од слобода И.Ј.(36),...

Свет 01.08.23 | 14:46

Рекорден број затвореници во Франција

Хроничната пренатрупаност на француските затвори најверојатно ќе се продлабочи уште повеќе. Земјата постави нов рекорд по бројот на затвореници во своите затвори...

Свет 21.06.23 | 13:06

Руската Дума усвои нацрт-закон за помилување на осудениците, кои ќе се придружат на руските сили во Украина

Долниот дом на рускиот Парламент, Државната дума, усвои нацрт-закон со кој ќе се помилуваат осудените лица кои ќе се придружат на руските сили во Украина. За предлогот...

Црна хроника 07.06.23 | 11:21

Затвореници пуштени на отсуство извршиле грабеж во Скопје

Полициски службеници од ЕВР – Аеродром и Драчево синоќа, во 23.45 часот, на булевар „АСНОМ“ ги лишиле од слобода Е.К. (31) и Н.К. (24), двајцата од Скопје. Како што соопшти...

Црна хроника 13.05.23 | 14:19

Во македонските затвори се наоѓаат 50 лица кои постапувале во делот на тероризмот

Како резултат на досегашните оперативни акции на Министерството за внатрешни работи, вупно 50 лица се наоѓаат во македонските затвори за постапување во делот на тероризмот,...

Свет 24.02.23 | 14:50

Бројот на затвореници во САД се намалил за 22 отсто во период од 10 години

Бројот на затвореници во САД од година во година се намалува, па така од 2011 до 2021 година е помал за 22 отсто. Бројот на лица кои издржуваат затворски казни, како и на тие...

Црна хроника 27.01.23 | 10:59

Затворениците треба да имаат мобилни телефони, смета адвокатот Митровски

Според адвокатот Јанаки Митровски состојбата во македонските затвори е ужасна и оти малку се работи на рехабилитација на самите затвореници. Во Шведска затворот е...

Фудбал 28.11.22 | 21:52

Ослободени повеќе од 700 затвореници во Иран по победата на фудбалерите во Катар

Повеќе од 700 затвореници се ослободени во Иран по неодамнешната победа на иранската фудбалска репрезентација против Велс на Светското првенство во Катар, соопштија...

Македонија 19.08.22 | 11:13

Гласаат болните и затворениците во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Започна гласањето за изборите за градоначалници на општините Маврово и Ростуше и Центар Жупа и за членови на Советот на општина Тетово. Државната изборна комисија (ДИК)...

Свет 31.07.22 | 09:21

Русија ги повика ОН и Црвениот крст да ја истражат смртта на украинските затвореници

Русија повика експерти од Обединетите нации и Црвениот крст да ја истражат смртта на десетици украински воени затвореници во затвор што го држат проруските сепаратисти,...

Балкан 10.07.22 | 22:17

Италија: По екстрадицијата албанските криминалци со поткуп се ослободуваат од затворите

Во најновиот извештај на италијанското Министерството за правда наведени се проблемите поврзани со екстрадицираните албанските криминалци. Во извештајот за борбата...

Црна хроника 15.06.22 | 16:41

Затвореник во ќелија имал над илјада евра, десетпати повеќе од дозволеното- се проверуваат и телефоните на затворениците дали се слушале со чуварите

Вчерашната е прва голема акција со претреси во затворот Идризово откако лани Управата за извршување санкции и МВР потпишаа договор за соработка. Во акцијата учествувале...

Свет 10.05.22 | 12:52

Масакр во затвор во Еквадор: Убиени 43 затвореници во судир на ривалски банди

Најмалку 43 затвореници се убиени во судир меѓу ривалски банди во затвор во еквадорскиот град Санто Доминго. Министерот за внатрешни работи Патрисио Кариљо на прес-конференција...