Повеќе од 2,7 илјади осудени лица влегле во служба во вооружените сили на Украина, а по ослободувањето од затвор се распоредени во јуришни бригади. Ова го пренесува Вашингтон пост повикувајќи се на Министерството за правда на Украина.

Весникот забележува дека во блиска иднина се планира регрутирање на уште четири илјади затвореници.

За таа цел, украинскиот претседател Болодимир Зеленски потпиша нов закон со кој се дозволува условно ослободување на осудените за помали кривични дела, со цел нивна мобилизација и испраќање во борбената зона.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.