Ознака: заштита
Скопје 05.03.21 | 15:28

38 граѓански здруженија со иницијатива за сестрана заштита на Водно

Граѓанското здружение „Го сакам Водно“ и „O2 Иницијатива“ денеска во Градскиот парк го презентираа ставот на 38-те граѓански здруженија и иницијативи кои доставија...

Македонија 06.11.20 | 18:20

Ова се новите протоколи за заштита од Ковид-19

Протоколите што ги опфаќаат мерките и препораките за заштита и превенција од Ковид-19, согласно одлуките на Владата на Република Македонија, се дополнети и ажурирани...

Македонија 02.11.20 | 14:14

Почина вработена која беше заразена на нејзиното работно место: КСС бара мерки за заштита на вработените од Ковид-19

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија (КСС) денеска побара Владата и сите работодавачи да преземат конкретни мерки за заштита на вработените од корона...

Калеидоскоп 30.09.20 | 23:13

Дејвид Атенбороу повикува светот да инвестира 500 милијарди долари годишно за да ја заштити природата

Британскиот истражувач Дејвид Атенборо во средата ја предводеше кампањата на конзерваторските групи за целиот свет да инвестира 500 милијарди долари годишно за да се...

Здравје 21.09.20 | 16:52

Носењето очила го намалува ризикот од пренесување на корона вирусот на очите

Носењето очила за гледање секој ден, може да го намали ризикот од зараза со новиот корона вирус, покажува најново истражување. Истражувачите од Кина откриле дека луѓето...

Естрада 12.09.20 | 17:10

Благица Павловска со морска сол и јаболков оцет се штити од корона вирусот

Благица Павловска тврди дека коронавирусот е вештачка, измислена болест, и вели дека не се плаши оти ќе зарази поради нејзиниот силен имунитет. За порталот Женски магазин,...

Здравје 26.08.20 | 18:00

Oзонот е ефикасен во неутрализацијата на коронавирусот, откриваат јапонски научници

Јапонските научници дошле до сознание дека ниските концентрации на озонот можат да ги неутрализираат честичките на коронавирусот, што би можело да биде корисно за...

Патувања 19.08.20 | 10:49

Мериот се соочува со тужба во Велика Британија поради украдените податоци на 500 милиони гости

Kомпанијата за хотелиерство „Мериот интернешнл“ се соочува со тужба во Лондон поради масовна злоупотреба на личните податоци што ги обелодени хотелската групација...

Економија 15.08.20 | 16:07

Народна Банка: Мерките што ги презедовме кон „Еуростандард“ се за заштита на депонентите

Граѓаните треба да бидат спокојни – банкарскиот систем е и останува стабилен и сигурен. Стабилни и сигурни се сите други банки, како и штедилниците. Сите мерки кои ги...

Македонија 04.08.20 | 16:30

Вонредната супервизија во ДИК утврдила повреди на прописите за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци (АЗЛП) во врска со инцидентот што се случи на 15 јули 2020, за денот на изборите на веб страницата на Државната изборна комисија...

Здравје 10.07.20 | 16:10

СЗО: Заштитите се од горештините за време на пандемијата на коронавирусот

Високите температури секоја година влијаат врз здравјето на луѓето, тие можат да поттикнат исцрпеност и топлотен удар, како и да ја влошат веќе лошата здравствена состојба. Избегнувајте...

Македонија 21.06.20 | 22:00

Чулев: Ниту Наќе е луд, ниту полицијата е виновна што политичари од власта не се грижат за сопственото здравје

Пандемијата од коронавирусот е реалност за сите нас и неопходно е максимално претпазливо и одговорно да се однесуваме за да го заштитиме сопственото здравје и живот,...

Црна хроника 16.06.20 | 09:25

МВР регистрирало 15 494 прекршоци за неносење маска, од нив 559 во последното деноноќие

Министерството за внатрешни работи информира дека од страна на полициските службеници досега констатирани се вкупно 15 494 прекршоци за неносење лична заштита на лицето...

Црна хроника 10.06.20 | 09:10

За еден ден казнети 1143 лица за неносење лична заштита

Од страна на полициските службеници до сега констатирани се вкупно 10299 прекршоци за неносење лична заштита на лицето од кои 1143 прекршоци во изминатото деноноќие. Во...

Здравје 10.06.20 | 08:55

Д-р Митов: Во Европа вирусот многу брзо се враќа доколку конците се испуштат од контрола

Вирусот се враќа во Европа, па според потребите се прилагодуваат и начините на лекувања, посочи д-р Александар Митов во гостувањето во „Утрински брифинг“. Сметам дека...

Здравје 06.06.20 | 21:12

Градоначалникот на Теарце, кому му починала сестра, не дозволил групирање за сочувство

Градоначалникот на Теарце, Исен Асани, имал смртен случај, но не дозволил групирање за изразување сочувство. Пред месец дена ми почина сестрата. Знаејќи ги обичаите,...

Здравје 04.06.20 | 11:17

Протокол за работни места: Редовно миење и дезинфицирање и физичко растојание меѓу вработените

Редовно и темелно миење на рацете, поставување дезинфекциони средства на истакнати места во работната средина, носење заштитни маски, држење дистанца од најмалку еден...

Црна хроника 03.06.20 | 11:06

Казнети 475 лица за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на цела држава полицијата изрекла прекршочни казни на 475 лица поради неносење лична заштита на лице. МВР денеска соопшти...

Здравје 02.04.20 | 09:46

Погледнете што прават лекарите за да се заштитат од Ковид 19

Тие се во постојан контакт со заразените и се изложени на најголем ризик од заразување со болеста, така што нивната претпазливост е на највисоко ниво. Сигурно досега...

Свет 30.03.20 | 13:45

Трамп: СAД нема да плаќа за безбедносната заштита на Хари и Меган

Војводата и војвотката од Сасекс, го напуштиле својот изнајмен дом во Ванкувер, Канада и се преселиле во Калифорнија, пред да се затвори границата меѓу двете земји минатата...