Научниците од австралискиот Универзитет Њукасл веруваат дека вештачкото оплодување на женките може да помогне да се спасат загрозените видови.

Замрзнувањето на спермата од коала би можело да стане клучен дел од стратегијата за спасување на коалите од истребување до 2050 година. Истражувачите од Универзитетот Њукасл Лахлан Хауел и Рајан Вит веруваат дека „биобанкарството“ на коала може да се комбинира со технологијата на ИВФ за да помогне во размножувањето на загрозените видови.

Се проценува дека 64.000 коали загинале кога 5,5 милиони хектари беа опустошени од пожарите во летото 2019-2020 година во Нов Јужен Велс. Федералната влада го наведе овој вид како загрозен во февруари и објави национален план за зголемување на нивниот број на источниот брег.

Ако популацијата на коала се намали во вакви пожари, нема начин овие животни да се вратат во нормален број или да се зачува нивната генетика – вели Вит.

Истражувањето објавено во списанието „Animals“ покажува дека биобанкарството ќе овозможи складирање на живи гени на коала со замрзнување на матични клетки како што е спермата.

Замрзнатата сперма потоа може да се користи за импрегнирање на женките на коала во програми, со помош на асистирана репродуктивна технологија. Можеме да ја криопрезервираме спермата од коала, исто како што правиме со луѓето – велат научниците.

Тие, истакнауваат дека стратегијата ќе биде пет до 12 пати поевтина од сегашните методи за одгледување коали во заробеништво и нема да ја загрози нивната генетска разновидност.

Истражувањето доаѓа неколку дена откако министерот за животна средина на Нов Јужен Велс Џејмс Грифин објави рекордни 200 милиони долари за зачувување на коалите за да помогне во зголемувањето на популацијата на овие загрозени торбари.

Најголемиот дел од 193,3 милиони долари ќе оди за финансирање на 47.000 хектари живеалиште на коали во следните пет години за да се помогне на постојната популација.

Скоро 20 милиони долари ќе одат за помош на локалните заедници за зачувување на коалите, додека дополнителни 23,2 милиони долари ќе одат за програмите за поддршка на коалите, вклучително релокација и рехабилитација.

Австралија има највисока стапка на исчезнување на видовите во светот, а климатската криза се очекува да го зголеми ризикот од натамошно истребување. Бројот на коали нагло се намали од 2012 година, кога овој вид беше наведен како загрозен.

Федералната министерка за животна средина, Сузан Ли, вети овој месец дека ќе формира нов национален тим кој ќе ги надгледува напорите за закрепнување од ваков вид. Леј рече дека планот за закрепнување ќе ја поддржи заштитата и закрепнувањето на населението, како и ќе одговори на други закани, вклучително и болести.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.