Ознака: Володимир Зеленски
Свет 24.06.22 | 10:28

Зеленски: Украина не е граница меѓу орки и џуџиња, таа ќе биде членка на ЕУ

Претседателот на Украина, Владимир Зеленски, по повод доделувањето на статусот на Украина за кандидат за членство во ЕУ, изјави дека Украина во иднина ќе стане членка...

Свет 23.06.22 | 22:57

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена и 30 години за кандидатски статус во ЕУ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“ одлуката на Европскиот совет за доделување кандидатски статус на Украина. Во видеото објавено на Инстаграм...

Свет 22.06.22 | 21:40

Зеленски: Верувам дека сите членки на ЕУ ќе го поддржат предлогот Украина да добие статус на кандидат за влез во ЕУ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека верува оти сите земји-членки на ЕУ ќе го поддржат предлогот Украина да добие статус на кандидат за членство...

Свет 21.06.22 | 11:24

Актерот Бен Стилер во посета на Зеленски: Ти си мојот херој

Американскиот актер Бен Стилер се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски, кому му го пренесе своето восхитување за неговите постапки од почетокот на...

Свет 20.06.22 | 10:27

Зеленски: Русија ќе ги интензивира нападите следната недела

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека очекува Русија да ги интензивира нападите врз таа земја, бидејќи Киев ја чека одлуката на Европската Унија дали...

Свет 19.06.22 | 12:31

Се додека сте живи постои силен украински ѕид, им кажа Зеленски на војниците на фронтот

По враќањето од фронтот на југот на земјата, украинскиот претседател Влaдимир Зеленски денеска изјави дека неговите војници не се сомневаат во победата против руските...

Свет 15.06.22 | 18:25

Зеленски: Албанија, Црна Гора и Македонија го поддржуваат доделувањето на кандидатски статус на нашата земја за членство во ЕУ

Меѓународните партнери продолжуваат да доаѓаат во Украина. И ова е важна манифестација на поддршка за нашиот народ. Денеска имам средба со премиерот на Албанија Еди...

Свет 14.06.22 | 22:30

Зеленски го повика Шолц да покаже јасна поддршка за Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика германскиот канцелар Олаф Шолц да покаже јасна поддршка за Украина. Зеленски во интервју за германската телевизија...

Свет 14.06.22 | 18:25

Зеленски: Испраќајте ни оружје со голем дострел, друго имаме доволно

„Имаме доволно друго оружје. Но, немаме доволно од она што навистина може да погоди далечни руски цели, што ни треба за да одговориме на руската воена опрема“, им рече...

Свет 12.06.22 | 17:47

Ни Зеленски не знае колку долго ќе трае војната во Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека никој не знае колку долго ќе трае војната во земјата. Во своето секојдневно обраќање Зеленски рече дека...

Свет 11.06.22 | 10:26

Бајден: Зеленски не сакаше да слуша кога му кажувавме дека Путин ќе нападне

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека украинскиот претседател Володимир Зеленски „не сакал да слуша“ кога американското разузнавање собрало информации...

Свет 10.06.22 | 10:14

Зеленски потпиша указ за санкции против руските лидери

Претседателот на Украина Володимир Зеленски потпиша указ за воведување лични санкции на руските лидери, вклучително и претседателот Владимир Путин и сите министри. Санкциите,...

Свет 09.06.22 | 22:33

Абазовиќ – Зеленски: Украина треба да добие статус на кандидат за членство во ЕУ

Премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ во телефонски разговор со претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека очекува Украина наскоро да добие статус на...

Свет 09.06.22 | 21:54

Зеленски потпиша указ за санкции против Путин

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска потпиша указ за воведување санкции против поединци, меѓу кои и рускиот претседател Владимир Путин. Имено, во указот...

Свет 08.06.22 | 13:07

Лавров за Зеленски: Има апсолутно несериозен пристап кон Русија

Изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека за преговори со Москва неопходно е Русија да ги повлече војниците на линијата од пред 24 февруари, претставува...

Свет 08.06.22 | 10:06

Зеленски: Ова навистина ќе биде најтешката зима

Претседателот на Украиа, Володимир Зеленски, објави дека неговата земја го прекинува целиот извоз на јаглен и гас во пресрет на, како што нагласи, „најтешката зима во...

Свет 06.06.22 | 14:13

Зеленски воодушевен од новата британска воена помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски соопшти дека британскиот премиер Борис Џонсон во телефонски разговор му потврдил дека Велика Британија ќе испрати нов...

Свет 05.06.22 | 14:21

Зеленски има психички проблеми: Претседателот на унгарскиот парламент не ги штеди зборовите за украинскиот претседател

Претседателот на унгарскиот парламент, Ласло Кевер, во интервју за „HirTV“ изјави дека, најверојатно, претседателот на Украина, Владимир Зеленски, страда од психички...

Свет 04.06.22 | 06:59

Лукашенко: Почнува сериозен конфликт меѓу Зеленски и украинската армија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека почнува сериозен конфликт меѓу украинскиот претседател Володимир Зеленски и украинската армија. Според...

Свет 02.06.22 | 09:43

Украински новинар: Зеленски ги лажира информациите за руската војска, народот сега станува свесен каква навистина е состојбата

Украинскиот новинар Владислав Угољни од Доњецк тврди дека Украина и нејзиното раководство се во целосен хаос. Според новинарот, украинското општество се соочило со...