Ознака: Водици
Калеидоскоп 10.01.20 | 13:44

Охрид подготвен за Водици и за Денот на рибарите

Дебарско-кичевската епархија во соработка со општина Охрид, јавните претпријатија, Црвен крст и останатите соработници и оваа година го организира еден од најмасовните...

Македонија 20.01.19 | 12:00

Ископана дупка од багер – причина за давењето на момчето од Ранковце кое скокаше по крстот

Момчето кое вчера за малку ќе се удавеше скокајќи по крстот, пропаднало во жива кал. Нему не му се слошило, како што првично се мислеше. Како што објави Досие.мк на ова...

Македонија 20.01.19 | 11:19

Новинарските здруженија го осудија нападот на новинарката на Канал 5

Новинарката на ТВ Канал 5 Мирјана Мирчевска-Јовановиќ вчера во полициската станица Центар во Скопје пријавила дека во обид да земе изјава од лицето што го фатило крстот...

Македонија 19.01.19 | 22:42

Верниците го исплукаа Пимен: Северџанот што гласаше против сопствениот народ

За време на одбележувањето на денешниот христијански празник Богојавление Христиво – Водици во Женева – Швајцарија, верниците до извикаа Отецот Пимен. Северџанот...

Калеидоскоп 19.01.19 | 21:26

Топ 5 фрлања по крст

„Фчерашни новости“ направија компилација од петте најсмешни ситуации кои се случиле при фрлање на светиот крст за Водици. Сепак, ова видео е направено пред две години,...

Калеидоскоп 19.01.19 | 19:36

Пукна брука на Водици – Скопјанец угол гол излезе од Вардар

Скопјанец кој денеска скокна по крстот во Вардар, од реката излегол целосно гол. Овој момент им паднал во очи на граѓаните кои денес присуствувале на празничната церемонија...

Македонија 19.01.19 | 19:15

Новинарката Мирчевска нападната од обезбедувањето на МПЦ на Водици

Новинарката Мирјана Мирчевска Јовановиќ, од Канал 5 ТВ била повредена во инцидент за време на известувањето за одбележувањето на Водици во Скопје. Во моментот кога...

Свет 19.01.19 | 18:19

Путин се искапи во студена вода

Претседателот на Русија Владимир Путин и годинава учествуваше во капење на празникот богојавление Водици и се нурна во студена вода, соопшти Кремељ. Како што се наведува,...

Балкан 19.01.19 | 18:11

Плачеше и Патријархот – дозволија девојче да стигне до крстот, таа испрати силна порака

Осумнаесетгодишната гимназијалка Јована Лепосавиќ прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Според срспките медиуми младата белграѓанка...

Калеидоскоп 19.01.19 | 18:01

Битола замрзната – чистеа мраз пред да скокнат по крстот

Верниците во битолската населба Боримечка скокаа во мраз барајќи го крстот кој попот го пушти по повод големиот празник Водици. Со лопата за снег се тргаше мразот за...

Калеидоскоп 19.01.19 | 17:38

Не можеа да го пронајдат крстот во заматената вода

Петмина верници се обидуваа да го најдат крстот во заматената вода во ѕиданиот базен во село Дедебалци 2019. Верниците влегуваа и излегуваа во базенот, нуркаа, слушаа...

Здравје 19.01.19 | 16:17

Во Штип е фатен Светиот крст, но можеби и ешерихија коли од изметот!

„Срам, резил и неодговорност! Погледнете каде беше фрлен Светиот крст во Ново Село- Штип. На прес-конференција на 17 декември 2018 година, претседателот на ГДУ-Штип Борче...

Скопје 19.01.19 | 12:38

Кристијан Ниневски го фати крстот во Скопје

Дваесет и петгодишниот Кристијан Ниневски од Скопје го фати Светиот крст во Вардар. Тој рече дека годинава по шести пат скокал по крстот. Здравје и среќа за сите, Бог...

Сервиси 19.01.19 | 09:47

Крштевањето на Исус Христос: Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици

Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител. Празникот се нарекува уште и Водици поради...

Скопје 18.01.19 | 11:37

За Водици посебен сообраќаен режим: Затворени улици во Центар, Ѓорче и Аеродром

Во пресрет на верскиот празник Водици, сообраќајната полиција при СВР-Скопје за утре ќе воведе посебен режим на сообраќај за одредени сообраќајници во централното...

Сервиси 18.01.19 | 10:13

Денеска е Водокрст, утре се Водици – што задолжително треба да се направи за здравје

На 18 јануари се слави празникот Водокрст. Во Светата Црква се воспева силата и моќта на Крстот. Се врши крштевање на водата и таа со силата на Светиот Дух добива лековита...

Калеидоскоп 17.01.19 | 15:12

Девојки внимавајте: Ова треба немажените да го направат пред Водици

Овој празник е еден од најголемите христијански празни¬ци. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската ера. Конкретно е поврзан со крштевањето...

Калеидоскоп 17.01.19 | 12:56

На Водици сите одат по света вода, но грешат во една работа- ова никако не го заборавајте во сабота!

Богојавление е ден кога според преданието, божјиот глас објавил дека Исус е негов син и се верува дека воочи овој празник на полноќ се исполнуваат сите желби. Бројни...

Скопје 17.01.19 | 10:42

Деведесет и двајца пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Деведесет и две лица досега се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот на 19 јануари на Богојавление – Водици во Вардар во центарот на Скопје, информираа...

Калеидоскоп 13.01.19 | 16:15

Нуркачите го исчистија делот од Охридското езеро каде ќе се фрла светиот крст

Во пресрет на христијанскиот празник Богојавление – Водици членови од нуркачкиот центар Амфора и клубот за подводни дејности Охрид, извршија чистење на дното на езерото...