Ознака: вирус
Здравје 14.05.21 | 10:41

Потеклото на коронавирусот е сè уште непознато, објави група научници од Универзитетот во Кембриџ

Потеклото на коронавирусот е сè уште непознато и нема доволно докази за да се каже дали настанал природно или потекнува од лабораторија, објави група искусни научници...

Калеидоскоп 08.04.21 | 20:33

Кај лилјак пронајден нов, смртоносен вирус што предизвикува болест налик на беснило и убива луѓе

Смртоносен вирус е пронајден кај лилјаци во пештера во Јужна Австралија, а експертите предупредуваат дека болеста е налик беснило и би можело да убие луѓе ако не се...

Македонија 31.03.21 | 08:45

Скандалозна е изјавата на Филипче дека не се потребни нови мерки бидејќи вирусот е широко распространет

Филипче и здравствените власти не знаат кај тераат. Изгубени се, а нивната неспособност граѓаните ја плаќаат со своите животи и своето здравје. Скандалозна е изјавата...

Здравје 27.03.21 | 09:21

Д-р Караџовски: Вирусот е најдоминатен кај оние од 30 до 39 години, каде и има најголема хоспитализација

Нов рекорд на новозаболени од Ковид-19 регистрираше вчера Министерството за здравство. За 24 часа се потврдени нови 1422 случаи од направени 4.277 тестирања. Битката со вирусот...

Македонија 26.03.21 | 19:40

Караџовски: Засега нема потреба од дополнителни рестриктивни мерки, следната недела е круцијална

Претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски, во емисијата „Само интервју“ на телевизија Канал 5, изјави дека следната недела е круцијална во делот...

Свет 18.03.21 | 13:34

СЗО тврди дека е откриен изворот на пандемијата

Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковида-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага во јануари...

Здравје 19.02.21 | 10:21

Вакцинираните нема да се разболат, но можат да го пренесат вирусот

Лицата кои примиле две дози на вакцината и развиле имунолошки одговор нема да се разболат во контакт со коронавирусот, но можат да го пренесуваат вирусот, изјави денеска...

Здравје 10.02.21 | 21:20

Целата корона во светот ја собира во лименка сок

Сите честички на коронавирус кои моментно циркулираат низ светот може да ги собере во една лименка од сок, тврди британски математичар. Тој се обидува да прикаже колку...

Македонија 08.02.21 | 16:47

Британскaтa мутација се шири во Македонија: Заразени 45 лица во земјава

Министерството за здравство информира дека во лабораторијата на ИЦГИБ-МАНУ во периодот од 1 јануари до 7 февруари 2021 е утврдено присуство на мутацијата на Сарс-Ков-2...

Здравје 02.02.21 | 15:54

Д-р Пановски: Британскиот и јужноафриканскиот сој на корона се тука околу нас, прашање е само кога ќе се прошират

Мутациите на ковид-19 не се ништо неочекувано, новите соеви се тука околу нас и само прашање на време е кога ќе се откријат и прошират, вели микробиологот Никола Пановски...

Здравје 02.02.21 | 09:00

Професор Дејан Трајковски: За разлика од Англија и Германија, нашиот однос кон вирусот во моментов е лежерен

Професорот по Механика од Битола, Дејан Трајковски, кој со месеци наназад прави анализи на официјалните бројки од Министерството за здравство, а во врска со вирусот,...

Балкан 20.01.21 | 11:01

Во Грција потврдени вкупно 26 случаи на новиот сој на Ковид-19

Два нови случаи на новиот вид на Ковид-19, се откриени во Грција, според грчките медиуми, а потврдени се вкупно 26 случаи на мутираниот вид на коронавирусот откриен во Велика...

Свет 17.01.21 | 11:58

Британците тврдат: Ќе има нови мутации на коронавирусот, но ќе ја прилагодиме вакцината

Директорот на Оксфордската група за вакцина, Ендру Полард предупреди дека оваа година ќе има многу повеќе мутации на коронавирусот и светот ќе мора да се навикне на...

Здравје Свет 14.01.21 | 21:03

Директорот на „Модерна“ вели дека светот ќе мора да живее со корона вирусот засекогаш

Многу водечки здравствени експерти сметаат дека постои голема веројатност оти Ковид-19 ќе стане ендемска болест, односно дека ќе биде трајно присутна, но веројатно во...

Свет 27.12.20 | 09:32

Не патувале, ниту биле изложени на вирусот и на ризични контакти: Новиот коронавирус откриен и во Канада

Властите во Онтарио вчера соопштија дека во канадската провинција се потврдени два случаи на новиот вид на ковид-19, откриен во Велика Британија. Новиот вид на ковид-19...

Здравје 22.12.20 | 18:54

Сите се во опасност: Се заканува нова епидемија во пандемијата

На Србија и се заканува нова епидемија во пандемијата доколку стигне во земјата мутираната форма на коронавирусот откриена во Англија, предупредува вирусологот д-р...

Свет 19.12.20 | 12:04

Ненадејна експлозија на вирусот во Сиднеј: Околу 250.000 лица ставени во строг карантин

Околу 250.000 лица од северните предградија на Сиднеј добија наредба за строг карантин, во обид да се спречи жариштето за кое властите стравуваат дека може да се прошири...

Здравје 16.12.20 | 13:40

Британска анализа: Колку е опасен новиот вид на корона вирус што почна да се шири во Англија

Во изминатите неколку дена во Англија се откриени повеќе од илјада случаи на зараза со нов вид на корона вирус. Случаите се забележани најмногу во југот на земјата. Министерот...

Здравје 01.12.20 | 15:30

Истражување: Асимптоматските случаи имаат поголема концентрација на вирус отколку тие со симптоми

Турски научници откриле дека количината на вируси САРС-КоВ-2 во телото на асимптоматски пациенти е поголема отколку кај пациентите со симптоми. Според нив, ова фундаментално...

Свет 24.11.20 | 14:53

Кинеско истражување тврди дека корона вирусот прво се појавил во Италија, а не во Вухан

Кина користи нова студија за раното, скриено ширење на корона вирусот во Италија за да се доведе во сомневање цврсто заснованата претпоставка дека азиската земја е...