Ознака: вирус
Свет 08.08.22 | 23:57

Во Кина е забележана појава на нов вирус

Тајван се подготвува за можно ширење на нов и потенцијално смртоносен хенипавирус кој се шири од животните на луѓето. Најмалку 35 луѓе во Кина се заразиле со нов хенипавирус...

Здравје 05.05.22 | 22:26

Мистериозниот вирус се прошири во уште 20 земји, лекарите се исплашени, научниците не ги знаат деталите

Панамериканската здравствена организација (PAHO) објави одговори на прашања во врска со „мистериозниот вирус“ кој е пријавен кај децата. Нивниот експерт детално објасни...

Здравје 06.04.22 | 18:54

Вирусот кој ја тресеше Југославија се уште е број 1 на листата на биолошко оружје

Епидемиологот Радмило Петровиќ вели дека според неговите информации, може да се направи биолошко оружје кое напаѓа само одредена нација и дека се работи на тоа. Биолошкото...

Здравје 13.01.22 | 15:31

Протекоа мејлови на научници: Мислиме дека вирусот излегол од лабораторија

Британските и американските научници од почетокот се сомневаа дека постои голема веројатност Ковид-19 случајно да излегол од лабораторијата во Вухан. Сега тоа можат...

Свет 13.01.22 | 12:36

СЗО: Коронавирусот е на добар пат да биде истиснат и да стане ендемичен

Светската здравствена организација (СЗО), со помош на независен комитет од експерти, денеска ќе одлучува дали да ја продолжи глобалната вонредна состојба во јавното...

Здравје 30.12.21 | 09:29

Д-р Даниловски: Вирусот за 6 месеци може да се сведе на „питомо маче“

Епидемиологот д-р Драган Даниловски вели дека вирусот е во „паника“, а не важела веќе ни вакцината, односно сите ќе го поминеме. Неговите очекувања се дека вирусот за...

Здравје 13.10.21 | 19:49

Британска научничка предупредува на нова пандемија: Овој вирус убива половина од заразените

Вирусот нипа, кој убива најмалку половина од заразените, може да ги предизвика една од следните пандемии, предупреди познатата британска научничка Сара Гилберт, која...

Здравје 06.10.21 | 13:19

Јапонија: Нова вирус што се пренесува меѓу луѓето

Непознат вирус, кој може да се пренесе на луѓето, е откриен во Јапонија. Научниците го нарекоа вирусот Езо, а се поврзува со патогени кои предизвикуваат хеморагична треска...

Свет 05.06.21 | 10:29

Трамп: Се покажа дека моите ставови за вирусот се точни

Поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, бара Кина да плати десет милијарди долари поради нејзината улога во пандемијата на коронавирусот. Тој го повика...

Здравје 04.06.21 | 09:16

Балканците им го донесоа вирусот на Германците, тврди министерот за здравство на Германија

Германскиот министер за здравство, Јенс Шпан, тврди дека патувањата во посета на роднините на Балканот и во Турција минатото лето го иницирале вториот бран на коронавирусот...

Калеидоскоп 03.06.21 | 09:10

Компјутерски виpyc се шири на Фејсбук, внимавајте!

Компјутерски вирус се шири на социјалната мрежа Фејсбук, предупредуваат од Критинк, од каде велат дека вирусот може да се препознае по тоа што во структурата на линкот...

Свет 01.06.21 | 19:09

Во Јапонија откриена нова мутација на коронавирусот

Властите во Кобе, во западниот дел на Јапонија, соопштија дека е регистрирана нова мутација на коронавирусот кај 50-годишен пациент. Мажот не ја напуштил Јапонија, затоа...

Здравје 24.05.21 | 10:53

Новиот вид на коронавирус „троен мутант“ создаде паника кај јавноста, експертите смируваат- не е „особено заразен“

Британските здравствени власти ја предупредија јавноста за ширење на нов вид на коронавирус, со „чудна комбинација на гени“. Овој вид означен како „троен мутант“...

Здравје 14.05.21 | 10:41

Потеклото на коронавирусот е сè уште непознато, објави група научници од Универзитетот во Кембриџ

Потеклото на коронавирусот е сè уште непознато и нема доволно докази за да се каже дали настанал природно или потекнува од лабораторија, објави група искусни научници...

Калеидоскоп 08.04.21 | 20:33

Кај лилјак пронајден нов, смртоносен вирус што предизвикува болест налик на беснило и убива луѓе

Смртоносен вирус е пронајден кај лилјаци во пештера во Јужна Австралија, а експертите предупредуваат дека болеста е налик беснило и би можело да убие луѓе ако не се...

Македонија 31.03.21 | 08:45

Скандалозна е изјавата на Филипче дека не се потребни нови мерки бидејќи вирусот е широко распространет

Филипче и здравствените власти не знаат кај тераат. Изгубени се, а нивната неспособност граѓаните ја плаќаат со своите животи и своето здравје. Скандалозна е изјавата...

Здравје 27.03.21 | 09:21

Д-р Караџовски: Вирусот е најдоминатен кај оние од 30 до 39 години, каде и има најголема хоспитализација

Нов рекорд на новозаболени од Ковид-19 регистрираше вчера Министерството за здравство. За 24 часа се потврдени нови 1422 случаи од направени 4.277 тестирања. Битката со вирусот...

Македонија 26.03.21 | 19:40

Караџовски: Засега нема потреба од дополнителни рестриктивни мерки, следната недела е круцијална

Претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџовски, во емисијата „Само интервју“ на телевизија Канал 5, изјави дека следната недела е круцијална во делот...

Свет 18.03.21 | 13:34

СЗО тврди дека е откриен изворот на пандемијата

Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковида-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага во јануари...

Здравје 19.02.21 | 10:21

Вакцинираните нема да се разболат, но можат да го пренесат вирусот

Лицата кои примиле две дози на вакцината и развиле имунолошки одговор нема да се разболат во контакт со коронавирусот, но можат да го пренесуваат вирусот, изјави денеска...