Панамериканската здравствена организација (PAHO) објави одговори на прашања во врска со „мистериозниот вирус“ кој е пријавен кај децата. Нивниот експерт детално објасни што точно знаат за овој вирус и како родителите треба да се однесуваат кон своите деца за да не го добијат.

На 15 април 2022 година, Светската здравствена организација (СЗО) издаде предупредување за тешки случаи на акутен хепатитис од непознато потекло кај деца во Обединетото Кралство. Оттогаш, многу други земји почнаа да ги пријавуваат истите случаи, а истрагата продолжува.

Што е акутен хепатитис?

Хепатитис е воспаление на црниот дроб. Постојат различни етиологии – или причини – кои можат да доведат до ова воспаление, како што се инфекција или интоксикација со лекови или супстанции. Најчести инфективни агенси се вирусите одговорни за хепатитис А, Б, Ц, Д и Е.

Кога воспалението се јавува брзо и ненадејно, зборуваме за акутен хепатитис. Во некои случаи, како што се хепатитис Б, Ц и Д, инфекцијата може да стане хронична. Во оваа ситуација, лекарите се уште не се сигурни за причината.

Пријавените случаи се однесуваат на деца со тежок акутен хепатитис кај кои хепатитис А, Б, Ц, Д или Е не е идентификуван. До 3 мај 2022 година, беа пријавени над 200 случаи од 20 земји. Огромното мнозинство на случаи се во Обединетото Кралство. Таа беше првата земја што пријави случаи во СЗО.

Во Соединетите Американски Држави, случаи се пријавени во САД, а на земјите од регионот им се советува да ја следат ситуацијата.

Според Панамериканската здравствена организација (PAHO), сè уште има малку податоци за да се дефинира дали има епидемија, а засега глобалниот ризик се смета за мал. Бидејќи сè уште нема сигурност за потеклото на болеста, можно е да станеме свесни за ситуација која постоела претходно, но поминала незабележана бидејќи имало малку случаи.

Нема поврзаност со вакцинацијата против Ковид 19, бидејќи сите деца кои пријавиле симптоми биле невакцинирани. Сепак, присуството на вирусот SARS-CoV-2 е откриено во неколку случаи, а ова е една од линиите на истражување заедно со друг како што е аденовирус.

Кои се симптомите и дали се лекува?

Акутниот хепатитис има различни симптоми: гастроинтестинални, како што се дијареа или повраќање, треска и болки во мускулите, но најкарактеристична е жолтицата – каде што кожата и белките пожолтуваат. Тековниот третман настојува  да ги ублажи симптомите и да го управува и стабилизира пациентот доколку случајот е тежок. Препораките за третман може да се наведат откако ќе се утврди потеклото на инфекцијата.

Најважно е да се внимава на симптомите, како дијареа или повраќање, и на бојата: доколку има знаци на жолтица – каде кожата и белките на очите пожолтуваат – веднаш треба да побарате лекарска помош.

Се препорачуваат основни хигиенски мерки како миење раце и покривање на устата при кашлање или кивање за да се спречат инфекции, кои исто така можат да заштитат од пренос на аденовирус.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.