Тајван се подготвува за можно ширење на нов и потенцијално смртоносен хенипавирус кој се шири од животните на луѓето.

Најмалку 35 луѓе во Кина се заразиле со нов хенипавирус кој очигледно се шири од животните на луѓето, предизвикувајќи аларм во соседен Тајван поради потенцијално опасен патоген. Тајванските лаборатории ќе треба да воспостават стандардизирани процедури за тестирање за да го идентификуваат хенипавирусот Лангја (LayV), им рече на новинарите во неделата Чуанг Џен-хсианг, заменик директор на тајванските Центри за контрола на болести (ЦДЦ). Се очекува секвенционирањето на геномот на вирусот да биде завршено во рок од околу една недела, рече тој. Чуанг ги даде своите коментари три дена откако New England Journal of Medicine објави студија за новооткриениот вирус, кој беше откриен во кинеските провинции Шандонг и Хенан. Сите засегнати пациенти имале висока температура, додека најмалку половина од нив имале и замор, кашлање, губење на апетит и пад на белите крвни зрнца. Повеќе од една третина од пациентите претрпеле откажување на црниот дроб, а 8% имале бубрежна инсуфициенција. Студијата вели дека LayV е дел од семејството Paramyxoviridae на РНК вируси со негативна нишка, што може да предизвика „фатална болест“. Нејзиното појавување доаѓа бидејќи службениците за јавно здравје ширум светот сè уште се справуваат со пандемијата „Ковид-19“, која наводно убила повеќе од 6,4 милиони луѓе. Сè уште не е познато дали патогенот може да се прошири од човек на човек, според истражувачите. Тестирањето на животни во погодените области покажа дека 5% од кучињата и 2% од козите биле заразени. Шревите може да бидат клучни носители на LayV, бидејќи 27% биле позитивни на тестот. Ниту еден од 35-те заразени луѓе немал близок контакт едни со други или заедничка историја на изложеност, рече Чуанг. Следењето на контактите покажа дека ниту еден член на семејството или други лица изложени на заразените лица не се заразиле со вирусот. Тајванскиот ЦДЦ ќе работи со регулаторите за земјоделство за да проучи дали постојат слични патогени кај видовите родени на самоуправниот остров, рече Чуанг. Кинеската епидемија досега не предизвика смртни случаи, додаде тој. Кинеските истражувачи открија нов хенипавирус, наречен Mojiang paramyxovirus (MojV), во 2013 година. Откриено е дека стаорците кои живеат во напуштен рудник за бакар во провинцијата Јунан се заразени со вирусот. Тројца мажи кои работеле во рудникот се разболеле од тешка пневмонија. Тие умреле долго пред научниците да пристигнат на местото на настанот, така што не била потврдена директна врска со MojV.

извор rt.com

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.