Ознака: Вардан Тозија
Филм 10.05.24 | 10:32

Награди за филмот „М“ на Вардан Тозија на фестивали во Јужна Америка и САД

Македонскиот режисер Вардан Тозија ја освои главната награда за Најдобра режија во интернационална конкуренција на најголемиот жанровски филмски фестивал во Јужна...

Филм 24.03.24 | 15:09

Специјална награда на жирито за Вардан Тозија на фестивал во Софија

На вчерашната свечена церемонија на затворањето на 28. Софија Филм Фестивал (СИФФ) беа доделени наградите за авторите на филмовите во неколку програмски селекции. „М“...

Филм 18.03.24 | 14:36

„М“ на Вардан Тозија ја освои наградата за Најдобар интернационален филм во Висконсин

Македонскиот филм “М“ на режисерот Вардан Тозија, во продукција на “Фокус Покус Филмс“, ја освои наградата за Најдобар интернационален филм на 16-то издание на филмскиот...

Филм 21.02.24 | 10:18

Две нови премиери за филмот „М“ во Северна Америка

Македонскиот филм „М“ на режисерот Вардан Тозија го продолжува прикажувањето на северноамеиканскиот континент, овојпат во официјална конкуренција на два престижни...

Култура 08.12.23 | 16:43

Македонскиот филм „М“ на Вардан Тозија ја доби наградата за најдобар филм на фестивал во Њујорк

Филмот „М“ на Вардан Тозија ја доби наградата за најдобар филм на њујоршкото издание на фестивалот „Dances with films“. Воодушевен сум што ја примам наградата за најдобар...

Филм 05.10.23 | 09:53

„М“ на Вардан Тозија вечерва има премиерно киноприкажување во Синеплекс, потоа продолжува во Охрид, Битола, Струмица, Штип, Велес…

Дистописката приказна за осамено момче од шумата, кое наидува на низа предизвици и авантури, барајќи ја својата самовила, ќе го има своето премиерно киноприкажување...

Култура 14.07.23 | 09:17

Овој филм го посветувам на неколку мои луѓе кои прерано заминаа, се надевам гледаат од некаде и се смешкаат, рече режисерот Вардан Тозија на премиерата на „М“

Со македонска премиера на „М“ на режисерот Вардан Тозија синоќа, во паркот зад Младонски културен центар (МКЦ) беше отворен 22. Меѓународен сестивал на европски филм...

Култура 13.07.23 | 08:53

Почнува „Синедејс“: За шест дена 40 филма од најновата европска продукција

Македонската премира на долгометражниот игран филм на Вардан Тозија – „М“, вечерва во паркот зад Младински културен центар (МКЦ) во Скопје во 21 часот ќе го отвори...

Култура 12.07.23 | 10:01

Филмот денес не може да го промени светот, но таа идеја е силен креативен двигател за еден автор

На 13 јули, во 21 часот, во паркот зад Младинскиот културен центар (МКЦ) премиерно ќе биде прикажан „М“, втор долгометражен филм на режисерот Вардан Тозија. Со овој филм...

Култура 18.05.23 | 09:42

„М“ на Вардарн Тозија ќе има проекција на филмскиот маркет во Кан

Вториот долгометражен филм на Вардар Тозија, „М“ во продукција на „Фокус покус филмс“ ќе биде прикажан на филмскиот маркет на Фестивалот во Кан, кој е во тек и ќе трае...

Култура 28.04.22 | 10:46

Синот на актерката Сабина Ајрула-Тозија, режисерот Вардан Тозија нема да учествува на настанот место комеморација во Драмскиот театар

Драги пријатели и почитувачи на делото на Сабина Тозија, Ве известувам дека нема да присуствувам на утрешната комеморација организирана од Драмски театар за заминувањето...