Ознака: Вања
Вести 22.02.24 | 14:00

Седница во Апелација, таткото на Вања Ѓорчевска бара укинување на мерката притвор

Во Апелациониот суд во Скопје денеска се одржа јавна седница по барањето на одбраната на Александар Ѓорчевски, таткото на убиената 14-годишна Вања, да му се укине мерката...

Црна хроника 31.01.24 | 15:39

Во случајот со убиството на Вања и Панче нема нови осомничени лица, вели Бубевски

Шефот на скопското обвинителство, Гаврил Бубевски, на денешниот брифинг со новинарите рече дека во случајот со убиството на Вања и Панче нема нови осомничени лица и...

Црна хроника 04.01.24 | 13:38

За 30 дена им се продолжува притворот на лицата поврзани со убиствата на Вања и Панче

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство Скопје за продолжување мерка притвор против 5 лица, донесе...

Црна хроника 25.12.23 | 11:42

Институтoт за судска медицина се оградува од сите неофицијални информации за обдукцијата на 14-годишната Вања

Институтот за судска медицина се оградува од сите написи во кои ќе бидат објавени неофицијални информации, а каде како извор ќе биде наведен Институтот, посочуваат...

Македонија 22.12.23 | 14:13

Стигнале обдукциските наоди за Вања и Панче

По 17 дена, стигнаа обдукциските наоди од обдукциите на убиените Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, дознава „Скопје1“. Тие ќе треба да бидат проучени, а да ги дадат одговорите,...

Македонија 18.12.23 | 13:51

ЈО: Извештајот од судска медицина за Вања Ѓорчевска не е официјално доставен до обвинителството

Јавното обвинителство денеска соопшти дека извештајот од Институтот за судска медицина за Вања Ѓорчевска не е официјално доставен до обвинителството. Од обвинителството...

Македонија 13.12.23 | 14:34

Аврамовска-Мадиќ: Мошне скоро очекуваме одговор кога најбрзо би бил екстрадиран Палевски

Министерството за правда ја отпочна постапката за екстрадиција на Љупчо Палевски првоосмничениот за двојното убиство на 14 годишната Вања Ѓорчевска и 74 годишниот Панче...

Македонија 12.12.23 | 14:33

Бубевски: Материјалните докази соодветствуваат со исказите на осомничените за убиството на Вања и Панче

Главниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство Скопје, Гаврил Бубевски, денеска изјави дека се испитуваат материјалните докази во врска со убиството на...

Македонија 11.12.23 | 16:22

Спасовски почна да ја води истагата за убиството на Вања и Панче во медиумите кога кажа дека возилото цитроен не е пријавено за исчезнато

Оливер Спасовски почна да ја води истагата за убиството на Вања и Панче во медиумите кога кажа дека возилото цитроен не е пријавено за исчезнато и кога пропушти да каже...

Црна хроника 08.12.23 | 18:12

Вања била врзана и ставена во вреќа за спиење во подрумот на зградата каде што живеела

Вања Ѓорчевска била врзана и потоа ставена во вреќа за спиење во подрумот во зградата каде живеела и потоа така изнесена од зградата, објави ТВ 24 од извори на истрагата. Со...

Македонија 08.12.23 | 12:34

Екс началникот на српската полиција за случајот Вања: Јас да сум премиер веднаш би го разрешил Спасовски

Поранешниот началник на српската полиција, Жарко Поповиќ, зборувајќи за случајот со убиството на Вања, истакна дека се направени огромен број пропусти во истрагата. Поповиќ...

Македонија 07.12.23 | 13:44

Лога: Денеска ќе биде пуштено барањето за екстрадација на Љупчо Палевски

Барањето за екстрадација на Љупчо Палевски – Палчо ќе биде пуштено денеска и преку електронска пошта и преку нашата Амбасада и верувам дека после добивање на нашето...

Македонија 07.12.23 | 13:38

Мајката на Вања: Не можам да разберам зошто моето преубаво девојче е во гроб

Мајката на Вања Ѓорчевска која беше убиена во атарот на селото Бразда, Зорица, за српска „Република“ дала изјава за првпат по смртта на девојчето, за која осомничени...

Македонија 06.12.23 | 13:48

30 дена притвор за Александар Ѓорчевски

Судот го прифати барањето на Јавното обвинителство за определување мерка 30 дневен притвор на осомничените за грабнувањето и убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски....

Црна хроника 05.12.23 | 15:19

Палчо преку Белград и Истанбул стигнал во Минск?

Телевизија Алфа објави дека Љупчо Палевски Палчо, од Македонија пребегал во Белград, од таму во Истанбул, а од таму пак стигнал во Минск – Белорусија.., Според Алфа, потерницата...

Црна хроника 05.12.23 | 14:46

Таткото на убиената Вања негирал поврзаност со убиството и киднапирањето и пред обвинител

Во обвинителството заврши распитот на таткото на 14-годишната Вања Ѓорчевска, Александар Ѓорчевски во врска со нејзиното убиство за кое тој е осомничен дека споделувал...

Македонија 05.12.23 | 12:23

Бубевски: Денеска прва кривична пријава за убиствата, на осомничените им се заканува казна од 10 години и доживотен затвор

Обвинителот Гаврил Бубевски во утринската програма на српската ТВ Нова изјави дека осомничените за убиството на тинејџерката В.Г и фризерот Панче Жижовски се соочуваат...

Македонија 05.12.23 | 12:20

Заврши обдукцијата на Вања, телото било предадено на семејството

Обдукцијата врз телото на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Институтот за судска медицина и криминалистика во Скопје е завршена во текот на вчерашниот ден и телото е предадено...

Македонија 05.12.23 | 11:34

МОН предложи дополнителен кадар на педагози и психолози во ОУ „Ј.Х. Песталоци“

Министерството за образование и наука изразува длабоко сочувство до семејството и блиските на трагично починатата Вања. Невино дете кое наместо да му се радува на животот,...

Црна хроника 05.12.23 | 10:26

Бубевски: Мајката не била известена за откупот, денес ја очекуваме првата кривична пријава

Обвинителот Гаврило Бубевски утрово за српските медиуми изјавил дека на осомничените за убиството на тинејџерката Вања и фризерот Панче Жежовски им се заканува казна...