Ознака: Ванчо Михајлов
Македонија 29.11.22 | 12:15

КСЗД: Клубот „Ванчо Михајлов“ не ги отстрани спорните содржини од социјалните мрежи во предвидениот рок

Клубот „Ванчо Михајлов“ од Битола не ги отстрани спорните содржини од социјалните мрежи иако рокот за тоа истече, а денеска истекува и рокот за останатите препораките...

Македонија 23.11.22 | 11:42

Мицкоски: Никогаш не сум се согласувал со ставовите и позициите на Ванчо Михајлов

Никогаш не сум се согласувал со ставовите и позициите на Ванчо Михајлов во однос на многу сутествени теми, вели лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Неспорен историски...

Македонија 17.11.22 | 13:52

Чепреганов: Има ли контроверза во делувањето на Иван (Ванчо) Михајлов?

ИМА ЛИ КОНТРОВЕРЗА ВО ДЕЛУВАЊЕТО НА ИВАН (ВАНЧО) МИХАЈЛОВ?! Повторно овие денови македонската јавност ја бранува прашањето за значењето на ликот и делото на Иван (Ванчо)...

Македонија 27.10.22 | 08:45

Документи: Заев, Пендаровски и Ковачевски дале согласност за рехабилитација на Иван Ванчо Михајлов

„Граѓаните се здружуваат во Здружението, заради промоција на животот, идеологијата, РЕХАБИЛИТИРАЊЕ и осветлување на ликот и делото на Иван Михајлов како еден од најзначајните...

Колумни 15.10.22 | 19:32

Во Македонија жените се мажи: Весна Бендевска со три рала поголеми м….. од Таче, Стево и Бујар на купче

Предраг Димитровски Комисијата за спречувње и заштита од дискриминација е првата и засега единствена институција во Република Македонија која директно одговори на...

Македонија 05.10.22 | 12:55

Oва се членовите на Советодавното тело кои ќе одлучуваат за употребата на имиња на историски и други познати личности

Првата конститутивна седница на советодавното тело за давање мислење за употреба на име на историска и друга позната личност во името на здружение и друго правно лице...

Македонија 08.09.22 | 10:09

„Ванчо Михајлов“ може, „Млади за Македонија“ не!

Управниот суд на 14 септември ќе донесе одлука дали ќе ја уважи жалбата на невладиното здружение „Млади за Македонија“, чие име е оспорено од Министерството за правда...

Македонија 29.08.22 | 13:22

Левица поднесе Иницијатива за забрана на работа клубот „Ванчо Михајлов“ – Битола, повикувајќи се на член 65

Епидемијата на неофашистички здруженија кои никнуваат на територијата на Македонија, под покровителство на пробугарските СДС и ДУИ, кои имаат за цел да провоцираат...

Македонија 08.08.22 | 13:44

Бугарскиот клуб во Битола е сместен во куќа на депортирани Евреи: Германска новинарка ја откри суровата вистина

Куќата во која е сместен Бугарскиот културен центар во битолскиот Еврејски кварт некогаш припаѓала на еврејско семејство кое било депортирано за време на нацистичката...

Македонија 26.07.22 | 13:29

На Османи не му пречи што клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола предизвикува негативни чувства кај Македонците

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешната прес-конференција, одговарајќи на новинарско прашање, дали називот на културниот клуб „Иван Михајлов“ во...

Македонија 12.07.22 | 11:53

СДСМ-овците станаа поголеми комунисти од Лазо Колишевски и врховисти од Ванчо Михајлов

Централниот одбор на СДСМ, според партиското соопштение,  на синоќешната седница донел едногласна одлука да го поддржи процесот за отпочнување на преговорите за полноправно...

Македонија 07.06.22 | 19:00

Како (не)реагираше Бугарија кога беше оштетен македонскиот клуб „Илинден“

Откако пред неколку дена беше запален влезот клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола настанот беше пренесен во медиумите, актот беше осуден од македонските власти на владино...

Македонија 07.06.22 | 17:32

ВМРО-ДПМНЕ: Инцидентот во Битола е реакција на распродавањето на државните интереси

ВМРО-ДПМНЕ не поддржува никаков вид на насилство и смета дека тоа не е одговор на проблемите, но воедно подвлекуваме дека инцидентот во Битола е реакција, на акцијата...

Македонија Црна хроника 04.06.22 | 10:31

Изгорени влезната врата и натписот на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола

Влезната врата и натписот „Ванчо Михајлов“ од Бугарскиот клуб на улица Рузвелтова во Битола Изгорени се. Внатре не е нанесена штета. Љупчо Ѓоргиевски, претседателот...

Македонија 13.05.22 | 11:46

Скандалозен фотодокумент за Ангел Димитров од Мешовитата комисија, кој отвора многу прашања

Ванчо Ѓорѓиев, македонски историчар и поранешен член на комисијата, во македонските медиуми рече дека Ангел Димитров, копретседавач од бугарската страна, присуствувал...

Балкан 04.05.22 | 19:46

Документ на ЦИА од 1945-та година открива: Ванчо Михајлов бил потрчко на германските нацисти

Се уште не стивнале реакциите од помпeзното отворање на бугарскиот клуб „Иван Михајлов“ во Битола, на социјалните мрежи се уште се објавуваат реакции и документи за...

Македонија 03.05.22 | 22:59

Георгиевски: Тодор Александров и Ванчо Михајлов се синоним за автономна и обединета Македонија

Поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски вели дека името ВМРО е име кое Тодор Александров и Ванчо Михајлов го поставуваат на меѓународната...

Македонија 03.05.22 | 19:04

Чепреганов: Ванчо Михајлов е бугаризиран Македонец, бил наследник на Тодор Александров

Јас би го нарекол тоа упад во систем. Организрана група на „ослободители“ влезе во Македонија за да ни покаже кои и што се. Името Ванчо Михајлов, тоа е човек кој не признава...

Калеидоскоп 30.04.22 | 19:38

Принцот, чиј дедо беше убиен од луѓето на Ванчо Михајлов, има вонбрачна ќерка

Принцот Петар Караѓорѓевиќ, најстариот син на престолонаследникот Александар има вонбрачна ќерка во Лондон. Но, тој не е единствениот Караѓорѓевиќ кој имал вонбрачно...

Македонија 28.04.22 | 11:08

Зајде „јасното сонце“: За „Политика“ отворањето на клубот „Ванчо Михајлов“ е фашистички марш

Најстариот српски весник „Политика“ го опиша како „фашистички марш“ отворањето на т.н. Културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола. Текстот е насловен: „Бугарската...