Ознака: управен суд
Македонија 30.05.24 | 08:28

Управниот суд ја одби тужбата на Европскиот фронт, пратеникот од Желино останува за Вреди

Управниот суд на синоќа одржана јавна расправа ја одби како несонована тужбата поднесена од Коалицијата Европски фронт на Парламентарните избори 2024, против решението...

Македонија 29.05.24 | 22:24

Управниот суд расправа за тужбата на ДУИ за прегласувањето во Леарце

Управниот суд вечерва одржува јавна расправа по предметот оформен по поднесената тужба од Коалицијата Европски фронт на Парламентарните избори 2024, против решението...

Македонија 29.05.24 | 11:12

Оформен е предмет: Ќе му го врати ли Управен суд пратеникот на ДУИ од Желино?

Управниот суд соопшти дека е оформен предмет за тужбата што синоќа ја поднесе Коалицијата „Европски фронт“ на решението на Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето...

Македонија 28.05.24 | 21:52

Коалицијата „Европски фронт“ вечерва поднела тужба пред Управниот суд на решението на ДИК за прегласувањето во Желино

До Управниот суд вечерва е пристигната тужба од Коалицијата „Европски фронт“ на решението на Државната изборна комисија (ДИК) за прегласувањето на Изборното место...

Македонија 28.05.24 | 14:06

Kaсами сака да остане градоначалник наместо пратеник, Апасиев смета дека не може да се откаже од нешто што го нема

На собраниската седница за избор на новиот парламентарен состав говореше лидерот на Левица Димитар Апасиев.Тој се осврна на изборот на Билал Касами за избор на пратеник...

Македонија 20.05.24 | 12:18

Eве каде ќе се прегласува во среда

Прегласување на седумте избирачки места во петтата и шестата изборна единица ќе се одржи в среда на 22 мај, Одлуката за прегласување ја донесе Државната изборна комисија...

Македонија 18.05.24 | 11:29

Ќе има прегласување: Управен суд ги одби сите седум тужби од „Европски фронт“

Управниот суд синоќа ги одби како неосновани сите седум тужби од коалицијата „Европски фронт“ против решенијата на Државната изборна комисија (ДИК) за прегласување...

Македонија 18.05.24 | 10:07

„Вреди“ ја поздрави одлуката на Управен да дозволи прегласување во Желино: Правдата победи, волјата на граѓаните ќе надвладее

Од коалицијата „Вреди“ ја поздравија одлуката на Управниот суд, за која велат дека е во согласност со волјата што ја изразија граѓаните на 8 мај. Оваа одлука уште еднаш...

Македонија 17.05.24 | 22:03

Управниот суд ја одби првата жалба од Европскиот фронт

На избирачкото место 1194 ќе се прегласува откако Управниот суд денеска ја одби како неоснована жалбата на коалицијата предводена од ДУИ, Европски фронт. „Тужбата на...

Македонија 17.05.24 | 20:05

Претседателот на Управниот суд Сејдини ги отфрла тврдењата дека врши притисок врз судиите кои одлучуваат за тужбите на Европскиот фронт

Претседателот на Управниот суд Бурим Сејдини вечерва на прес-конференција демантира дека вршел притисок врз судиите во судечките совет кои одлучуваат за тужбите на...

Македонија 17.05.24 | 08:18

Управниот суд до полноќ треба да донесе одлука за жалбите на ДУИ за прегласување

Во Управниот суд за денеска се закажани седум јавни седници на кои треба да се разгледаат тужбите поднесени од коалицијата „Европски фронт“ предводен од ДУИ против...

Македонија 16.05.24 | 11:54

Вреди и ДУИ се жалат до Управен суд за одлуката да има прегласување

До Управниот суд до денеска до 11 часот е пристигната една тужба против одлуката на Државната изборна комисија од Коалицијата Влен за Парламентарните избори 2024. Тужбата,...

Македонија 15.05.24 | 15:31

Управен суд: Досега не е пристигната ниту една жалба по одлуките на ДИК

Претседателот на Управен суд Бурим Сејдини за МИА информира дека досега не пристигнала ниту една жалба по одлуките на Државната изборна комисија (ДИК), за приговорите...

Македонија 15.05.24 | 08:17

Teче рокот за жалби до Управниот суд за одлуката на ДИК за прегласување

По одлуките на Државната изборна комисија (ДИК) за приговорите за изборните резултати, дел од коалициите најавија жалби до Управниот суд.  Од 27 приговори што беа поднесени...

Македонија 14.05.24 | 15:37

ДУИ ќе се жали до Управен на одлуката на ДИК да има прегласување

Елми Азири од „Европски фронт“ на денешната прес-конференција информира дека до Управниот суд ќе ги обжали донесените одлуки за приговорите што се однесуваат за Петтата...

Македонија 14.05.24 | 14:15

Со прегласувањето ВМРО-ДПМНЕ може да освои пратеник плус на сметка на ДУИ

ДИК синоќа одлучи дека ќе има прегласување на шест избрирачки во петтата изборна единица и тоа: Избирачко место 1844 во Струга, 1202 и 1194 во Крушево, 1272 во Охрид, 1470 и 1470/1 во...

Македонија 22.04.24 | 23:06

Одлуката е конечна: Управниот суд вечерва го потврди приговорот на Гордана Силјановска Давкова и ја одби тужбата на Академијата за судии

Тажна вест за Кренар Лога, Викторија Мадиќ, Габер Дамјановска и Џелал Бајрами, објави на социјалната мрежа на Фејсбук пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски. Управниот...

Македонија 13.04.24 | 11:08

Проф. Силјановска Давкова на суд во одбрана на законот

И на Управен суд проф. Гордана Силјановска Давкова ќе го брани ставот дека Академијата за судии го прекршува Изборниот законик со тоа што во моментов води постапка за...

Македонија 12.04.24 | 16:25

Академијата за судии и јавни обвинители поднесе тужба пред Управен суд по одлуката на ДКСК

Академијата за судии и јавни обвинители поднесе тужба пред Управен суд по одлуката на Државната комисија за спречување на корупцијата дека Академијата со конкурсот...

Македонија 25.03.24 | 16:23

Тошковски: Управниот суд поништи уште две незаконски одлуки на Владата

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски објави дека Управниот суд поништил уште две незаконски одлуки на Владата со кои беа поништени решенија донесени од негова...