ДИК синоќа одлучи дека ќе има прегласување на шест избрирачки во петтата изборна единица и тоа: Избирачко место 1844 во Струга, 1202 и 1194 во Крушево, 1272 во Охрид, 1470 и 1470/1 во Долнени.

Вкупниот број на запишани гласачи на овие избирачки места е 3521 избирачи што може да влијае на бројот на пратеници.

Конкретно, ако ВМРО-ДПМНЕ освои 300 гласови повеќе од сегашните ќе добие 11 пратеници во петтата изборната единица. ДУИ пак може да загуби еден пратеник.

Можно е и ЛДП да освои пратеник ако коалицијата освои 110 гласови повеќе. ДУИ би загубил пратеник и тоа Исмаил Јахоски, газдата на Пуцко Петрол.

Партиите имаат право на жалба до утре до Управниот суд кој има 48 часа да ја донесе конечната одлука дали ќе има прегласување.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.