Ознака: унгарија
Црна хроника 20.04.24 | 17:19

Уште еден македонски државјанин кој доживеал мозочен удар во Унгарија со полициски хеликоптер пренесен до Скопје

Денеска по добиено барање од ЦУК, со полициски хеликоптер Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици, од Сегедин, Унгарија до Скопје е пренесен македонски државјанин...

Сервиси 16.04.24 | 14:16

Транспортирано болно лице од Унгарија до Македонија со медицински хеликоптер

Денеска беше реализиран успешно транспорт од Унгарија до Македонија со медицински хеликоптер („медикоптер“) на болно лице за понатамошна подолготрајна нега. Конкретно,...

Свет 12.04.24 | 20:14

Во Унгарија отворена најголемата фабрика за зелен водород во регионот

Групацијата МОЛ ја отвори најголемата зелена водородна електрана во Централна и Источна Европа во Сасаломбата, Унгарија, со капацитет од 10 мегавати. Инвестицијата...

Свет 11.04.24 | 16:08

Унгарија воведува нови ограничувања за увоз на земјоделски производи од Украина

Унгарската Влада ќе воведе нови ограничувања за увоз на земјоделски производи од Украина, најави денеска министерот за земјоделство Иштван Наѓ. Тоа е потег осмислен...

Балкан 25.03.24 | 19:13

Унгарија и продаде на Србија радари за системите за противвоздушна одбрана „куб-м“

Србија купи радари за системот за противвоздушна одбрана „куб-м“ од Унгарија. Како што објавија дел од српските и унгарските медиуми, наскоро од Унгарија во Србија...

Останати спортови 24.03.24 | 17:06

Четири лица загинаа, а најмалку седум се повредени во несреќа на рели трка во Унгарија

Четири лица загинаа, а неколку се повредени денеска кога возило кое учествувало на рели трка во Унгарија излетало од патот и налетало на гледачите, соопштија унгарските...

Свет 14.03.24 | 21:02

ЕП ќе ја тужи ЕК поради нејзината одлука да и дозволи на Унгарија пристап до фондовите

Европскиот парламент ќе ја тужи Европската комисија поради нејзината минатогодишна одлука да и дозволи на Унгарија пристап до милијарди евра кои и беа замрзнати во...

Свет 13.03.24 | 09:08

Унгарија го повика на разговор американскиот амбасадор по критиките на Бајден кон Орбан

Унгарските власти денеска го повикаа на разговор американскиот амбасадор по неодамнешните изјави на американскиот претседател Џозеф Бајден, кој го обвини унгарскиот...

Свет 06.03.24 | 21:28

Унгарија испрати уште 33 полицајци на границата меѓу Србија и Македонија

Унгарија испрати уште 33 полицајци на границата меѓу Србија и Македонија како дел од борбата против илегалната миграција, објавено е на веб-страницата на унгарската...

Свет 05.03.24 | 17:33

Унгарија го одобри приемот на Шведска во НАТО

Унгарскиот претседател Тамаш Суљок денеска го потпиша предлог-законот со кој се одобрува приемот на Шведска во НАТО, соопшти денеска кабинетот на Суљок. На 26 февруари...

Свет 26.02.24 | 21:36

Унгарскиот парламент гласаше за прием на Шведска во НАТО, САД задоволни

АД го поздравија гласањето за прием на Шведска во НАТО од страна на Унгарија. Ние секако го поздравуваме денешното гласање во унгарскиот Парламент и со нетрпение го...

Свет 23.02.24 | 20:39

Орбан: Унгарија „ќе ја направи Европа повторно голема“

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, порача дека политиката на раководството на ЕУ е многу далеку од интересите на обичните Европејци. Орбан истакнува дека се потребни...

Свет 23.02.24 | 11:15

Орбан: Унгарија ќе потпише договор со Шведска од сферата на одбранбената индустрија

Унгарија ќе потпише договор од областа на одбранбената индустрија со Шведска, соопшти унагрскиот премиер Виктор Орбан пред денешниот состанок во Будимпешта со неговиот...

Свет 20.02.24 | 11:52

Унгарија ќе го ратификува членството на Шведска во НАТО

Владејачката унгарска партија ФИДЕС на 26 февруари во Парламентот да гласа за ратификација на членството на Шведска во НАТО, а партијата ќе го поддржи, објави денеска...

Балкан 12.02.24 | 12:05

Орбан: Прифатете ја Србија во ЕУ што е можно побргу или ќе ја изгубиме

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Србија треба што побргу да стане членка на ЕУ бидејќи во спротивно Белград ќе избере соработка со други партнери, а Брисел...

Свет 10.02.24 | 19:36

Претседателката на Унгарија поднесе оставка

Претседателката на Унгарија, Каталин Новак денеска поднесе оставка од функцијата. Направив грешка … Денес е последниот ден кога ви се обраќам како претседател, изјави...

Балкан 07.02.24 | 22:15

Унгарска полиција ќе помага против илегалци на границата Србија-Македонија

Унгарија испраќа 31 полицаец на границата меѓу Србија и Македонија за да помогне во борбата против илегалната миграција, соопшти денеска државниот секретар на Министерството...

Македонија 07.02.24 | 19:07

Унгарија испраќа 31 полицаец на границата меѓу Србија и Македонија

Унгарија испраќа 31 полицаец на границата меѓу Србија и Македонија за да помогне во борбата против илегалната миграција, соопшти денеска државниот секретар на Министерството...

Свет 01.02.24 | 16:49

Унгарскиот парламент следната недела ќе дебатира за членството на Шведска во НАТО

Парламентот на Унгарија на 5 февруари, на инсистирање на опозицијата, ќе гласа за ратификација на членството на Шведска во НАТО. Не е познато дали на седницата ќе присуствуваат...

Свет 31.01.24 | 23:23

Орбан: ЕУ ни се заканува со Армагедон

Виктор Орбан тврди дека Брисел го уценува да одобри 50 милијарди евра помош за Украина, на што тој жестоко се спротивставил. Минатиот викенд беше објавено дека во документ...