Ознака: украински напад
Свет 29.06.24 | 09:17

Пет луѓе, меѓу кои две деца, загинале во украински напад со дрон во Курск, повредени уште двајца членови на семејството

Пет лица загинале во напад со беспилотно летало во руската област Курск во близина на границата со Украина, објави регионалниот гувернер Алексеј Смирнов на Телеграм. Меѓу...

Свет 25.06.24 | 21:12

Касетната муниција експлодира додека туристите панично бегаат по плажата: Објавен моментот од украинскиот ракетен напад врз Крим

На социјалните мрежи е објавено видео од украинскиот напад со касетна муниција на преполна плажа во Севастопол на Крим. Снимките направени од камерите за набудување...

Свет 12.06.24 | 22:51

Украина погодила руски системи за воздушна одбрана на Крим

Украинската војска соопшти дека извршила успешни напади врз руските системи за воздушна одбрана на Крим. Ракетните системи земја-воздух биле оштетени во воздушни напади...

Свет 19.05.24 | 09:51

Украина бара помош од САД за да изврши напади на територијата на Русија

Украина се обратила до администрацијата на претседателот Џо Бајден со барање за помош да се лоцираат цели во Русија врз кои Киев би можел да нанесе удари со сопствено...

Свет 11.05.24 | 16:44

Украински проектил погоди ресторан во Доњецк под руска контрола, при што загинаа тројца

Три лица загинаа, а осум се ранети денеска во украински напад врз градот Доњецк, кој е под руска контрола, на истокот на земјата, пренесе Бета. -Директно погоден е ресторанот...

Свет 04.05.24 | 10:46

Украинските сили го нападнале Крим со американски ракети

Руските системи за противвоздушна одбрана уништиле четири ракети со долг дострел АТАКМС испратени во Украина од САД и лансирани од украинските сили врз полуостровот...

Свет 20.04.24 | 13:52

Руски воен репортер убиен во украински напад со дрон

Воениот известувач на рускиот весник „Известија“, Семјон Еремин, загинал во напад на украинско беспилотно летало во југоисточна Украина, објави весникот. Нападот...

Свет 21.01.24 | 13:24

Украинците гранатираа пазар во Доњецк, најмалку 13 загинати цивили

Најмалку 13 лица загинаа, а 10 се ранети во украински напад врз градот Доњецк, во Доњецката Нардона Република, која е под руска контрола, јавија западните медиуми, повикувајќи...

Свет 30.12.23 | 21:21

Русија бара состанок на Советот за безбедност на ОН за крвавиот украински напад врз Белгород

Русија побара специјална седница на Советот за безбедност на ОН по украинскиот напад врз градот Белгород, во кој загинаа најмалку 14, а повредени се над 100 цивили. Терористичкиот...

Свет 30.12.23 | 19:35

Гранатирани новогодишен панаѓур и преполно лизгалиште: Во крвав украински напад врз Белгород загинаа 14, а повредени се стотина цивили

Украинските вооружени сили денеска извршиле еден од најголемите напади на територијата на рускиот регион Белгород. Според руското Министерство за вонредни ситуации,...

Свет 30.07.23 | 11:48

Москва била нападната со украински дронови

Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, објави дека украински дронови ноќеска ја нападнале руската престолнина, но дека нема жртви. Во објава на Телеграм, Собјанин...

Свет 20.10.22 | 21:04

Пет лица загинале во украинското гранатирање на селото Червони Прапор во Луганск

Руските медиуми објавија дека петмина вработени во Министерството за вонредни ситуации на Луганската Народна Република загинале, а девет се ранети во украинското...

Свет 23.03.22 | 22:03

Украина со ракета гаѓала село во Русија: Тројца повредени, уништени зграда и осум куќи

Украински сили истрелале ракета кон местото Белгород во Русија, кое се наоѓа на осумдесеттина километри од Харков. Градоначалникот на Белгород, Вјачеслав Гладков, соопшти...