Ознака: убиства
Свет 28.09.21 | 08:23

Од доаѓањето на Бајден за 30 посто се зголемени убиствата во САД

Бројот на убиства во САД се зголеми за околу 30 проценти во 2020 година во однос на претходната година, достигнувајќи 21.500, соопшти Федералното истражно биро (ФБИ). Повеќе...

Свет 19.09.21 | 10:13

Пандемијата го зголеми насилството: Во САД 343 повеќе масовни убиства од лани

Масовните убиства во САД се зголемија за време на пандемијата на коронавирус, па дури и двојно се зголемија во јули 2020 година во споредба со претходната година, според...

Свет 16.07.21 | 08:53

Црна статистика за Бразил во 2020 година: Убиство на секои десет минути

Рестриктивните мерки поради коронавирусот во Бразил не успеаја да ги запрат убиствата во земјата. Според последниот Годишен извештај на бразилските власти за 2020 година,...

Свет 16.03.21 | 23:29

Исламски милитанти сечат глави на деца пред очите на нивните мајки: Ако направев нешто и нас ќе нè убиеја

Хуманитарната организација „Save the Children“ објави дека исламски милитанти убиваат деца во северната провинција на Мозмбик, Каво Делгадо. Како што пренесува „Би-БиСи“,...

Балкан 07.03.21 | 18:49

Две минути хорор: На прес беа објавени снимките од злосторствата на Беливук и бандата, самите ги снимале измачените жртви

Анализа на ситуацијата на Косово и притисоците од надвор, забрзување на вакцинацијата, борбата против ораганизираниот криминал и набавка на опрема на безбедоносните...

Свет 03.02.21 | 10:40

Убивале мигранти на границата со САД: Уапсени 12 полицајци во Мексико

Дванаесет полицајци во Мексико се уапсени за наводни убиства на 19 лица, меѓу кои и мигранти од Гватемала. Апсењата доаѓаат откако конкрајот на јануари во близина на...

Свет 23.01.20 | 10:49

Во Бразил се намалил бројот на убиства на граѓани, се зголемил на полицајци

Бројот на убиства во Рио де Жанеиро се спушти на најниско ниво за 20 години. Во исто време, значително се зголеми бројот на убиства на полицајци. Во Рио де Жанеиро, една...

Свет 07.07.19 | 09:23

Екстремисти планирале политички убиства во цела Германија

Екстремистичката група „Nordkreuz” – „Северен крст” планирала серија политички убиства во цела Германија, објави медиумската група Redaktionsnetzwerk Deutschland (РНД). Организацијата...

Свет 01.07.19 | 20:29

Лондон: За еден ден со нож убиени четири лица, меѓу кои и една бремена жена

Во Лондон владее паника поради четири убиства со нож за само 28 часа, јавија локалните медиуми, додека градоначалникот Садик Кан изјави дека полицијата интензивно работи...

Балкан 27.06.19 | 11:18

Од ситен крадец до платен убиец: Вака Марјан ги убивал своите жртви

Tриесетичетиригодишниот Марјан Вујачиќ од Подгорица, кој неодамна беше уапсен во Нови Сад поради сомнение дека убил четири лица во три различни држави, станал платен...

Црна хроника 26.04.19 | 21:34

Три убиства за една недела, меѓу нив и деветгодишно дете – убијците на слобода, институциите истражуваат

“Случајот се истражува“. Ова е единствениот одговор што може да го добиете од надлежните органи кога станува збор за убиствата. А убијците се на слобода. Во месец март...

Свет 26.04.19 | 12:21

Кипранец призна дека убил седум жени и девојчиња

Маж од Кипар призна дека убил седум жени и девојчиња. Локалните медиуми објавија дека станува збор за првиот сериски убиец на тој остров. Две тела се откриени во рударско...