Ознака: тумор
Балкан 22.12.20 | 13:04

Д-р Несторовиќ: Поголеми се шансите да починете од тумор отколку од корона

Српскиот доктор Бранимир Несторовиќ, кој често ја изненадуваше јавноста со неговите изјави од почетокот на пандемијата, предизвика големо влијание со своето гостување...

Здравје 04.12.20 | 16:46

Жена бегала од лекари поради коронавирусот, па ѝ бил откриен тумор од 20 килограми

На една Италијанка што избегнувала лекари поради коронавирусот, ѝ бил откриен и отстранет тумор со широчина од 70 сантиметри и 20 килограми тежок. Пациентката крајно...

Здравје 10.11.20 | 14:31

На Клиниката за кардиохирургија успешно оперирана 40-годишна жена со голем тумор на матка и сериозно вродено срцево заболување

На Клиниката за кадриохирургија денеска била успешно оперирана пациентка со голем тумор на матката со сериозно вродено срцево заболување, информираат од Клиниката...

Здравје 03.11.20 | 13:13

Отстранет тумор од 5 кг од матката на стружанка

Струшката болница работи со полн капацитет. Сите оддели се достапни за пациентите, редовно се вршат прегледи и интервенции, информира директорот Мухамед Асани. Пред...

Здравје 28.05.20 | 18:39

Прв случај на бебе од Македонија со тешки компликации од Ковид-19, итно префрлено во Швајцарија

Десетмесечно бебе во тешка и многу комплицирана здравствена состојба било донесено во неделата попладне на Клиниката за детски болести. Бебето кое е швајцарски државјанин,...

Црна хроника 11.01.20 | 11:13

Сандра Ангеловска ја загуби битката, вчера почина, денеска е погребана

13-годишната Сандра Ангеловска од Крива Паланка ја загуби битката со туморот. Таа боледуваше од SARCOMA HIGH GRADE (тумор) и за која имаше отворен апел за помош, а хуманите граѓани...

Здравје 28.10.19 | 12:05

На 16-месечната Анастасија лекарите од една скопска болница ѝ извадија тумор од два килограми

На шеснаесетмесечната Анастасија лекарите од една скопска болница и извадија тумор тежок два килограми. На Анастасија на 7 месеци ѝ бил дијагностициран тумор во стомакот....

Здравје 27.09.19 | 14:07

Кој канцер е поопасен – овој во телово или оној во системот со кој се соочувам?

Писмо од Јана >> КОЈ Е ПООПАСЕН КАНЦЕР? ОВОЈ КОЈ ГО ИМАМ ВО ТЕЛОТО ИЛИ КАНЦЕРОТ ВО СИСТЕМОТ СО КОЈ СЕ СООЧУВАМ? Ова прашање ми се наметнало многупати изминатиов период,...

Здравје 01.09.19 | 19:38

Се буди со молитва „Господе, денеска помалку да боли“, а ФЗО и Управниот суд никако не ѝ помагаат да ја победи болеста

Триесет и тригодишната охриѓанка Јана Арсовска боледува од адултен неуробластом, опасен малиген тумор, од кој заболува само еден во десет милиони. Се работи за агресивен...

Здравје 05.07.19 | 13:07

Jaна има редок тумор и само што беше одбиена за нега: Македонијо, те сакам, но само да оздравам и заминувам

Триесет и тригодишната Јана Арсовска боледува од адултен неуробластом, опасен малиген тумор, од кој заболува само еден во десет милиони. Се работи за агресивен канцер,...