Ознака: трифун костовски
Калеидоскоп 18.06.21 | 17:20

Внуката на Трифун Костовски е матурантка: Трики ќе те следи секогаш чекор до тебе

Бизнисменот Трифун Костовски на својата внука Неда Костовска и посака само успеси на патот кој го избрала, а тој, како што ветува, секогаш ќе ја следи и ќе и помага. Радоста...

Економија 28.05.21 | 12:38

Трифун Костовски бара од Обвинителството да даде предност на истрагата покрената за Еуростандард банка за што побрзо да се реши случајот

Сопственикот на пропадната Еуростандард банка, Трифун Котовски, го повикува Јавното обвиителство да даде предност на истрагата што е поведена за банката, за што побрзо...

Македонија 14.05.21 | 17:44

Трифун Костовски со премиерски амбиции, не ја исклучува можноста и за повторно кандидарање за градоначалник

Бизнисменот и поранешен градоначалник на Скопје, Трифун Костовски, не ја исклучува можноста повторно да се кандидира за градоначалник на Скопје. Но, како што вели тој...

Останати спортови 27.04.21 | 15:03

Трифун Костовски ќе го плати целото лекување за Мутибариќ

Бизнисменот Трифун Костовски во целост ќе го подмири лекувањето на Драган Мутибариќ и ќе му овозможи рехабилитација во Негорски бањи, која ќе биде подмирена од негова...

Економија 12.04.21 | 09:00

Костовски: Спасовски знаеше дека има проблем со „Еуростандард банка“, но вети дека работата нема да излезе од контрола

Сопственикот на веќе пропаднатата „Еуростандард банка“ во своето гостување во „Утро со Златев“ на Радио Лидер потврди дека тој воопшто и не знаел дека неговата банка...

Скопје 09.04.21 | 13:55

Костовски со порака до Шилегов: Не постои ниту една држава во Европа која ја руши сопствената историја, бидејќи некој така ветил или некому му сметало тоа

Поранешниот градоначалник на Скопје, Трифун Костовски, испрати отворено писмо до сегашниот прв човек на главниот град, Петре Шилегов. Во писмото, Костовски вели дека...

Економија 06.04.21 | 12:16

Петтемина кои знаат тајни за колапсот на Еуростандард: Спасовски, Бежоска, судиите Реџепагиќ и Ставрев, обвинителот Пановски

Во колумна со наслов “Прозивка” бизнисменот Трифун Костовски објавува листа од 5 луѓе кои според него имаат информации со кои може да се расчисти позадината на банкротот...

Македонија 25.03.21 | 23:19

Костовски до Заев: Патриотизмот се докажува со грижа за животот и здравјето на своте граѓани

Во јавноста има бројни реакции за тоа то власта се обидува на сила да истурка попис во време кога секојдневно има по преку илјада заразени и десетици починати од корона...

Македонија 12.03.21 | 14:52

Костовски бара оставка од Антикорупциска, не покажала интерес и не отворила предмет за Еуростандард банка

Трифун Костовски бара оставка од членовите на Антикорупциска комисија, поради непокренување предмет за стечајот на Еуростандард банка. Денеска изминуваат точно седум...

Економија 23.02.21 | 15:54

Костовски и тројца бизнисмени обвинија: Сите патишта водат кон Комерцијална банка

Сопственикот на Еуростандард банка Трифун Костовски и тројца бизнисмени денеска обвинија за злоупотреби од страна на банки и порачаа дека државата не ја водат политичките...

Македонија 09.02.21 | 10:56

Обвинителството отвори истрага за Трифун Костовски и неговиот син дека намерано ја пуштиле во стечај „Еуростандард“

Обвинителството отвори истрага против Трифун Костовски, неговиот син и уште двајца раководители во Еуростандард Банка. Постои сомнение дека сториле дело „предизикување...

Економија 08.02.21 | 20:03

Трифун Костовски бара Обвинителството да ги објави со име и презиме

Костовски уште еднаш повтори дека во истрагата мора да бидат вклучени и лица надвор од банката. На својот фејсбук-профил Костовски напиша: Лицата против кои ќе биде...

Економија 25.12.20 | 15:52

Трифун Костовски најави граѓанска непослушност: Судството е под контрола на извршната власт

Бизнисменот и сопственик на Еуростандард банката во стечај Трифун Костовски објави дека започнува граѓанска непослушност од денеска. “Стојам исправено и гордо и отворено...

Економија 21.12.20 | 10:06

Оштетените штедачи од Еуростандард банка ги повикуваат институциите да го решат нивниот случај

Оштетените штедачи на Еуростандард банка го обвинуваат главниот сопственик на банката Трифун Костовски дека е главен носител на криминалот што се спроведувал во банката. Според...

Економија 09.12.20 | 08:53

Костовски: Кому му пречи што преку Македонски пошти Еуростандард учествуваше со една четвртина од вкупниот платен промет?

Деновиве се навршуваат веќе четири месеци од безумниот чин за носење во стечај на Еуростандард банка, направен од Народна Банка, на чело со гувернерката Бежоска, вели...

Економија 02.12.20 | 12:06

Кој стои зад НБРМ: Народна банка го контролира и текот на стечајот на Еуростандард банка за да го прикрие криминалот

За да ги сокрие трагите на парите и криминалот направен во Еуростандард банка, Народната банка го контролира и текот на стечајот на банката, тврди еден од сопствениците...

Економија 26.11.20 | 18:50

Костовски: Случајот со Еуристандард е органиран криминал и ќе докажам кој стои зад ова

  Трифун Костовски во своето гостување во емисијата 24 Анализа зборуваше за пропаѓањето на Еуростандард Банка каде рече дека ова со Еуростандард Банка е органириан...

Македонија 25.11.20 | 19:46

Замрзнат имотот и личните сметки на Трифун Костовски

Кривичниот суд му го замрзна имотот на бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на пропадната „Еуростандард банка“. Блокадата доаѓа на барање на Обвинителството...

Економија 13.11.20 | 16:02

Костовски: Направен е обид да се скрие криминалот, но парите, како и полжавот, имаат трага

Сопственикот на најголемиот удел во Еуростандард, Трифун Костовски, изјави дека со стечајот е направен обид да се скрие криминалот, а тој е виновен што бил наивен и што...

Економија 19.10.20 | 13:35

Костовски: Директорот на Еуростандард банка одработувал за СДСМ и пласирал пари во струмичкиот регион

Бизнисменот Трифун Костовски, кој беше сопственик на пропадната Еуростандард банка, во емисијата „Студио 10“ на „ТВ 24“ изјави дека долгогодишниот директор на Еуростандард...