Ознака: тендер
Економија 02.04.24 | 09:18

ВМРО-ДПМНЕ: Дали СДС и ДУИ на еден месец пред заминување туркаат милионски тендер за дигитални учебници?

Имено пред само неколку месеци МОН даде 500.000 евра на фирмата Тримакс за дигитални учебници кои никој не ги користеше, а сега истата фирма добива 800.000 евра повторно за...

Економија 21.02.24 | 18:17

Маја Јорданова, службеничка во „Пошта“ добила бизнис од Електрани вреден 7 милиони евра

Истражувачката репортерска агенција ( ИРЛ) открива потенцијален скандал со тендерите во ЕСМ каде е замешана службеничка вработена во Пошта. Во нивното истражување...

Македонија 20.02.24 | 10:40

Николоски: Власта на заминување прави епска пљачка од 46 милиони евра за ископ на јаглен

За ваквите објави на скандали најголем ефект ќе има кај истражните обвинителски и судски органи по промена на власта на 8 мај, бидејќи ќе има сериозна одговорност бидејќи...

Економија 03.01.24 | 11:16

ВМРО ДПМНЕ: Тендерот Чебрен пропадна поради пропусти и немање капацитет ниту знаење од владата за капитални проекти

Уште пред еден месец лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски отворено предупредуваше за пропусти во постапката за реализација на проектот Чебрен. Алармиравме дека...

Економија 02.01.24 | 17:28

Пропадна тендерот за изградба на Чебрен

Пропадна тендерот за Чебрен. Истече рокот во кој грчки Архиродон требаше да стави потпис на договорот за изградба на хидроцентралата. Банкарската гаранција со важност...

Скопје 24.12.23 | 16:32

Фантом фирма на пензионерка и студентка си доби тендер од Водостопанство

Компанија основана пред една година од пензионерка и студентка го добила неодамнешниот тендер на Водостопанство, иако од четирите пријавени компании таа дала една...

Економија 23.12.23 | 11:05

Објавен тендерот за третата фаза од пругата кон Бугарија

Објавен е тендерот за избор на изведувач на третата делница од пругата кон Бугарија, од Крива Паланка до бугарската граница. Истовремено, во тек е и процесот за избор...

Македонија 11.12.23 | 13:44

Околу Нова година нови тендери за доградба на Штипската и Кичевската болница

Министерот за здравство Фатмир Меџити информираше дека околу Нова година ќе има нови тендери за доградба на новите згради на болниците во Кичево и во Штип. Ова го најави...

Македонија 27.10.23 | 09:04

„ДУИинг“ бизнис: Се мести тендер од 4.5 милиони евра во Тетово за партиска градежна фирма?

Дали ДУИ мести тендер од 4.5 милиони евра во Тетово за партиска градежна фирма?На 12 октомври годинава МОН на Јетон Шаќири распишува јавен оглас за избор на фирма за реконструкција...

Македонија 17.10.23 | 15:08

Мизрахи до Филипче: Како сте правеле тендери за набавка на лекови кога Клиниката никогаш не ви доставила спецификација

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи која е и прв човек на Анкетната комисија за онкологија поранешниот министер за здравство, Венко Филипче го праша како спроведувал...

Македонија 19.09.23 | 12:17

Уште еден милионски тендер за „Еуровиа“

Градежната фирма „Еуровија ДООЕЛ Желино“ e избрана на уште еден милионски тендер, овојпат за „Регулација на дел од ободен канал во н.м Арачиново, општина Арачиново“,...

Македонија 30.08.23 | 15:25

Поранешен портпарол и актуелен потпретседател на партија, ако не знае кој му е партиски спонзор, да си ја активира одложената оставка и да се врати во медицина, ама како пациент

Османи дознал од медиумите дека „Еуровиа“ е донатор на ДУИ: Не бев среќен кога видов дека е прворангирана на тендерот, пишува аналитичарот Ивор Мицковски на својот...

Македонија 28.08.23 | 16:31

Мицкоски: Во ДУИ секој министер си има своја фирма, така е и со Османи, одговорност ќе има!

Во ДУИ секој министер си има своја фирма. И секој министер преку таа фирма ги краде граѓаните во тендери во четири очи, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски...

Македонија 27.08.23 | 17:41

Антикорупциска ќе проверува како донаторот на ДУИ од Желино доби милионски тендер од Османи

Антикорупциска под лупа ја става фирмата од Желино која доби тендер од 1,8 милиони евра од  МНР со кое раковдои Бујар Османи за да органзира настан на ОБСЕ, а која воедно...

Економија 13.07.23 | 11:31

Објавен тендер за претквалификација за втората фаза од автопатот Скопје-Блаце

Објавен е тендер за изградба на 10,5 километри од автопатската делница Скопје-Блаце, со кој се упатува покана за претквалификација за изведувач на активностите од втората...

Македонија 16.05.23 | 17:08

Постапките не ги одлучува министерот, се почитува Законот за учебници, вели Шаќири за тендерските услови на учебниците

Постапките и законите се почитуваат од Законот за учебници, на првиот повик се појавија повеќе од 10 компании, значи имаат пристапна конкуренција. Исто така, во постапките...

Економија 23.03.23 | 20:27

Мицкоски објави нови документи за скандалот со надзорот на коридор 8, четворица експерти добиле 900.000 евра за еден месец работа

Нашите критики се кон криминалот кој што го прават официјалните лица од Демократската унија за интеграција, не е само кон Артан Груби, има таму и други луѓе за кои што...

Скопје 22.09.22 | 18:41

Блиска роднина на Данела Арсовска пред да „пукне“ скандалот, со Турците преговарала за милионскиот тендер на „Водовод и канализација“

Во текст со наслов ,,Милионски тендер” неделникот Фокус открива скандалозни информации за контакти меѓу човек близок на градоначалничката на Скопје Данела Арсовска...

Скопје 16.09.22 | 13:52

Финансиска полиција влезе во ЈП „Водовод и канализација“, ги интересирал тендерот за пречистителната станица, комисијата не се менува

Обвинители и припадници на Финансиската полиција од вчера се влезени во Јавното претпријатие „Водовод и канализација“, објави Плаусинфо. Да, обвинителите беа тука,...

Економија 09.09.22 | 22:29

Еден километар од автопатот Скопје-Блаце ќе чини 18 милиони евра

Автопатот што ќе се гради од Скопје до близина на граничниот премин Блаце ќе чини 186,7 милиони евра за изградба на делница од 10 километри. Ова е наведено во јавниот повик...