Ознака: Свети Климент Охридски
Балкан 29.12.21 | 10:38

Бродот им се вика „Кирил и Методиј“: Бугарите на Антарктик отворија база „Свети Климент Охридски“

Бугарската антарктичка база „Свети Климент Охридски“ е отворена за новата поларна сезона со 20 дена задоцнување, изјави за бугарската новинска агенција БТА, раководител...

Македонија 08.12.21 | 11:12

Честитка на Заев за празникот Свети Климент Охридски

Во негово и во име на Владата, премиерот Зоранн Заев упати честитки до сите православни верници и до Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија,...

Македонија 08.12.21 | 09:28

Пендаровски: Мудроста и поуките на свети Климент Охридски се втемелени во светогледот на нашиот народ

Мудроста и поуките на свети Климент Охридски се втемелени во светогледот на нашиот народ и на нивните вредности се развива и нашата Македонска православна црква. Инспирирани...

Македонија 08.12.21 | 09:26

Мицкоски: Светиот Климент Охридски е длабоко врежан во македонската историска меморија

Честитка по повод празникот Свети Климент Охридски, од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р Христијан Мицкоски: Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 08.12.21 | 08:30

Низа настани за одбележување на 8 Декември

Во земјава денеска со низа настани се одбележува 8 Декември – Денот на Св. Климент Охридски. Пред споменикот на Св. Климент Охридски во Скопје, повеќе делегации ќе положат...

Македонија 08.12.21 | 08:25

И Владата и Комисијата молчат што договориле за „заедничкиот“ Св. Климент Охридски, а Бугарија го слави „големиот бугарски празник“

Денешниот голем македонски празник, „Св.Климент Охридски“, славењето на македонскиот светец, наш најголем просветител и учител, еден од учениците на светите Кирил...

Сервиси 08.12.21 | 08:01

Заштитник на Охрид и целиот македонски народ – го празнуваме Св. Климент Охридски-Чудотворец

Денес Македонската православна црква го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на Светите браќа...

Македонија 08.12.20 | 14:21

Илиевски: Според владиниот гениј, Св. Климент бил ЖИВ споменик. Не е ни смешно, трагедија е во прашање

Богдан Илиевски, коментирајќи ја честитката на премиерот, Зоран Заев, за празникот Свети Климент Охридски, порача дека е трагично што некој на таква позиција дава толку...

Сервиси 08.12.20 | 08:26

Се празнува Св. Климент Охридски-Чудотворец, заштитник на Охрид и целиот македонски народ

Денес Македонската православна црква го празнува споменот на својот патрон Свети Климент Охридски – Чудотворец, најпознатиот меѓу повеќето ученици на Светите браќа...

Македонија 03.12.20 | 11:46

Во Битола денес заедно со Бугарија се празнува св. Климент Охридски

Универзитетите во Софија и Битола во рамки на заедничкото празнување на св. Климент Охридски денеска почнаа заедничка научна конференција на тема „Димензиите на компетенциите“. Како...

Македонија 09.07.19 | 20:20

Македонија и Бугарија заеднички ќе ги чествуваат св. Кирил и Методиј, св. Климент, св. Наум и цар Самуил

Македонија и Бугарија заедно ќе ги чествуваат св. Кирил и Методиј, св. Климент, св. Наум и цар Самуил. Според одлуката на Владата, овие личности се дел од заедничката историја...

Македонија 21.02.19 | 12:26

Со Бугарија ќе ги делиме цар Самоил, свети Наум и свети Климент

Постигната е согласност за заедничко одбележување на цар Самоил, свети Климент и свети Наум, на дводневната средба на заедничката комисија за историски и образовни...

Македонија 20.02.19 | 18:32

Свети Наум, цар Самуол и Свети Климент ќе ги празнуваме заедно со Бугарија

По два дена дискусија мешовитата македонско бугарската комисија ги ипегла разликите за Цар Самуол, а договорено е и заедничко чевствување на Св Климент и Св Наум.Тие...

Македонија 09.12.18 | 10:34

8 декември во Романија ќе се прославува како Ден на македонскиот јазик

Во Дипломатскиот клуб во Букурешт годинава првпат како „Ден на македонскиот јазик во Романија“ се прослави 8 декември, Денот на Свети Климент Охридски. На настанот...

Калеидоскоп 08.12.18 | 11:25

Денеска е Свети Климент Охридски Чудотворец

Христијанството го има големиот свети апостол Павле како камбана на верата, а ние ги имаме и него и свети Климента. Таква била Божјата промисла, Македонија, од каде што...

Македонија 08.12.18 | 11:09

Иванов: Климент Охридски со своите благоугодни зборови го упати народот во верата

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, испрати честитка по повод празникот Св. Климент Охридски, до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан: Ваше...

Сервиси 03.12.18 | 20:01

8-ми декември е неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 8 декември 2018 година (сабота),...