Ознака: Свети Кирил и Методиј
Македонија 24.05.22 | 12:20

Груевски: Нека е честит државниот и верски празник посветен на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј!

Колку требало некој да е заслужен, способен, паметен и истакнат да византискиот цар во деветиот век, од сите во Византија го одбере и испрати во Моравија на барање на...

Македонија 24.05.22 | 10:44

Мицкоски: Сесловенските просветители Кирил и Методиј со своето дело се втемелија во великаните на европската и светската цивилизација

Денес Македонија го чествува празникот на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, кои со своето дело се втемелија во великаните на европската и светската...

Балкан 31.12.21 | 09:27

Кирил и Методиј немаат врска со Бугарија: Бугарите реагираат дека рускиот документарен филм „Една вера, еден народ“ е провокација

Министерството за надворешни работи на Бугарија го оцени како провокација рускиот документарен филм „Една вера, еден јазик“ на режисерката Елена Мироненко. Како што...

Македонија 26.05.21 | 07:44

Пендаровски и Радев заеднички во Рим ќе им оддадат почит на Кирил и Методиј

Со посетата на базиликата „Санта Марија Маџоре“, претседателите на Македонија и Бугарија, Стево Пендаровски и Румен Радев, утре заеднички ќе им оддадат почит на Светите...

Македонија 24.05.21 | 14:13

Путин: На братскиот македонски народ му го честитаме денот на светите Кирил и Методиј

Му го честитаме на братскиот македонски народ денот на светите Кирил и Методиј, кој се слави како државен празик, се вели во честитката од претседателот на Русија, Владимир...

Македонија 24.05.21 | 09:41

Заев со честитка до МПЦ: Светите браќа овозможија Библијата да биде достапна за сите Словени

Претседателот на Владата Зоран Заев по повод празникот 24 Мај – Денот на сесловенските просветители упати писмо со честитка до поглаварот на Македонската православна...

Балкан 10.12.20 | 11:18

Уште една провокација од Софија: „24 мај“ стана ден на бугарската азбука

Бугарскиот парламент го преименува 24 Мај.Со измените на Законот за работни односи, во текот на вчерашниот ден, кои добија поддршка од ГЕРБ на премиерот Бојко Борисов,...

Скопје 17.07.20 | 22:15

Нова велосипедска патека за велосипедистите на улицата „Свети Кирил и Методиј“

Заврши изградбата на новата велосипедска патека на улицата „Свети Кирил и Методиј“. Со ова, „Големиот ринг“ во Скопје е целосно поврзан и заокружен за велосипедистите. Новата...

Македонија 24.05.20 | 10:20

Визионерската мисија и делото на Кирил и Методиј ја обврзува и нашата генерација на визионерство

Во име на Владата на Република Македонија, техничкиот премиер Оливер Спасовски, им го честита на сите граѓани државниот празник 24 мај, „Св. Кирил и Методиј“ – Ден...

Македонија 24.05.20 | 08:50

Денеска се празнуваат Св. Кирил и Методиј, големите македонски просветители

Светите браќа Кирил и Методиј се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи. Поради нивните...

Култура 23.05.20 | 14:46

Проф. Илија Велев: Свети Кирил и Методиј кодификатори на старословенскиот богослужбен и книжевен јазик

Повеќеслојната историска претстава за св. Кирил и Методиј нема до крај да биде проследена и културолошки презентирана доколку не се согледа и нивната улога како устроители...

Македонија 17.05.20 | 16:01

Дали за Кирил и Методиј и Бајрам ќе имаме олабавување на мерките или пак подолг полициски час?

На прашање дали ќе има целодневно ограничено движење за празникот Рамазан Бајрам, техничкиот премиер Спасовски повтори дека за сите мерки се слуша мислењето на Комисијата...

Македонија 14.05.20 | 11:55

Пропадна чествувањето со Бугарија: Пендаровски нема да оди во Рим за „Кирил и Методиј“

Претседателот Стево Пендаровски ја откажува посетата на Рим и Ватикан по повод чествувањето на Св. Кирил и Методиј на 24 Мај поради состојбата со Ковид-19, соопштија од...

Македонија 09.07.19 | 20:20

Македонија и Бугарија заеднички ќе ги чествуваат св. Кирил и Методиј, св. Климент, св. Наум и цар Самуил

Македонија и Бугарија заедно ќе ги чествуваат св. Кирил и Методиј, св. Климент, св. Наум и цар Самуил. Според одлуката на Владата, овие личности се дел од заедничката историја...

Македонија 24.05.19 | 16:09

Претседателот на Собранието Џафери се сретна со папата Франциско во Ватикан

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во рамки на традиционалната Mанифестација во чест на Св. Кирил, што се одржува по повод 24 мај, Денот на сесловенските просветители,...

Македонија 22.05.19 | 19:32

Мукоски во официјална делегација за Рим – Не ви е срам бе, малку срам?!

Еј, Мукоски во официјална делегација за Рим. Го гледам во Сан Клементе како отвара порта кон петто подземно ниво, или ја отвара Светата порта на Свети Петар, најавувајќи...