Ознака: стразбур
Балкан 07.09.21 | 12:24

Бугарскиот цар ја тужеше и доби Бугарија во Стразбур

Бугарскиот цар Симеон Саксобургски и неговата сестра Марија Луис Хробок покренаа судска постапка во Европскиот суд за човекови права во Стразбур поради мораториумот...

Македонија 29.06.21 | 14:08

Мукоски ненадејно ја повлече тужбата во Стразбур во која бараше обештетување од државата за 27 април

Поранешниот пратеник Крсто Мукоски ја поблече тужбата Судот за човекови права во Стразбур, во која, иако беше амнестиран за случајот, бараше оштета за апсењето и притворот...

Македонија 21.06.21 | 20:39

Николоски од Стразбур: Може колку сакате да нè блокирате, за ЕУ ние сме Македонци и зборуваме македонски јазик

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски денеска се обрати во ПС на Совет на Европа во Стразбур, од каде порача дека цела Европа знае кои сме и што сме –...

Балкан 21.06.21 | 15:03

Косово ја тужи Црна Гора во Стразбур: Бара дел од крајбрежјето на Рафајловиќи

Косовското Министерство за правда ги тужеше Црна Гора и општина Будва, барајќи враќање на 4.500 квадратни метри земјиште на шеталиштето во Рафаиловиќи, каде порано се...

Свет 09.03.21 | 13:59

Турција осудена во Стразбур поради кршење на слободата на изразување на судија

Европскиот суд за човекови права (ЕЦХР) денеска ја осуди Турција за санкционирање на судија кој зборуваше како претседател на здружение на струката, оценувајќи дека...

Македонија 04.03.21 | 10:13

Власта калкулира со пресуди во корист на своја штета во Стразбур

Македонските власти побарале од Европскиот суд за човекови права во Стразбур (ЕСЧП) да се продолжи рокот за одговор на прашањата што ги поставија европските судии, а...

Црна хроника 02.02.21 | 13:38

Не спровела истрага за злоупотреба на деца: Судот во Стразбур со нова осуда за Бугарија

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) од Стразбур во пресудата донесена од Големиот совет, во случајот Х и други против Бугарија (апликација бр. 22457/16), во врска со наводите...

Македонија 15.12.20 | 17:32

Владата нема да прави спогодба со обвинетите од СЈО кои тужеа во Стразбур

Владата нема да ја искористи можноста за спогодување со подносителите на тужбите против државата во врска со деветте предмети кои се однесуваат на тековните кривични...

Свет 24.11.20 | 13:55

Стразбур ја осуди Турција за затворањето новинар без веродостојни факти

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) денеска ја осуди Турција за одредување истражен затвор за новинар кој бил осомничен за пропаганда во корист на организации за...

Македонија 28.10.20 | 19:23

Маричиќ: На Стразбур ќе му одговориме навремено за тужбите со аболицијата на Иванов

Не можам да го коментирам случајот, се уште сме во првата фаза и затоа е рано, течат рокови, правиме анализи и пред да истече рокот ќе излеземе со став. Ова е комплексен...

Македонија 10.10.20 | 19:48

Калајџиев: Државата не може да си игра со судбините на луѓето, денеска им дава помилување, утре им го зема

Проблемот дома изгледаше поголем од давањето на помилувањата, акцентот беше на незаконитоста и политизираноста во давањата на помилувањата и изгледаше како спас тоа...

Македонија 05.10.20 | 20:56

Професорот Калајџиев лани предупреди: Постапките на СЈО се спорни и ќе паднат во Стразбур

По објавата дека Европскиот суд за човекови права, во однос на предметите во кои група обвинети се судени по обвиненија на СЈО, донел одлука дека аболиција не може да...

Култура 12.02.20 | 10:12

Прва награда за фотомонографија EXIT на Боро Рудиќ на PhotоExpo во Стразбур

На овогодишниот PhotоExpo фестивал “Rendez-vous Image” на фотографии и книги кој традицонално се одржува во Стразбур, Франција, фотомонографија EXIT на Боро Рудиќ jа освои првата...

Балкан 21.01.20 | 19:20

Стразбур пресуди во корист на Црна Гора, државата смее да управува со српските цркви

Европскиот суд за човекови права пресуди во корист на државата Црна Гора околу спорниот закон за слобода на вероисповест кој ја крена на нозе српската заедница во земјата....

Свет 01.01.20 | 10:54

Едно лице загина во експлозија на петарда во Стразбур

За време на прославата на новогодишната ноќ, едно лице загина при експлозија на петарда во Хагено во близина на Стразбур, јави дописникот на МИА. Едно лице е убиено беше...

Македонија 17.09.19 | 20:55

Предметите на СЈО ќе почнат да паѓаат во Стразбур: Жалбите за „Поштенска банка“ се прифатени

Сите три жалби поднесени од сопственикот на „НОЕЛ“ Гевгелија во врска со предметот „Поштенска банка“ се прифатени од Судот во Стразбур, соопштува адвокатот Петро...

Македонија 13.06.19 | 11:18

Судот во Стразбур отфрли тужба од малолетни мигранти против Македонија

Во денешната пресуда на Првиот совет на Европскиот суд за човекови права во Стразбур во предметот Ш.Д. и други против Грција, Австрија, Хрватска, Унгарија, Македонија,...

Македонија 08.06.19 | 22:40

Љубен Пауновски го доби случајот против Македонија во Стразбур

Европскиот суд за човекови права пресуди дека на поранешниот министер за одбрана Љубен Пауновски му било нарушено правото на судење во разумен рок, но ги одби жалбите...

Македонија 12.04.19 | 20:20

Стразбур: Институциите се во слyжба на власта, правниот систем е целосно сpyшен и pyиниpaн

Поранешниот претседател на Основниот cyд 1 Скопје cyдиjaта Владимир Панчевски на својот Фејсбук профил обелодени дека тyжбaтa која тој ја упатил до Cyдот за човекови пpaва...

Македонија 21.01.19 | 08:35

Делегација на Собранието на Република Македонија на зимската сесија на ПССЕ во Стразбур

Делегацијата на Собранието на Република Македонија ќе земе учество на зимската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), која се одржува од 21 до...