Ознака: Стевче Антовски
Економија 27.06.22 | 12:39

Антовски: Народот ќе плаќа поскапа струја затоа што власта го уништи РЕК

АД ЕСМ на тендерот на ЕВН ХОМЕ за периодот јули-декември 2022 година достави понуда со која ќе се покријат 100% потребите на ЕВН ХОМЕ на регулираниот пазар на електрична...

Економија 13.01.22 | 11:05

Антовски: СДСМ предлага половични решенија, владата треба да го плати гасот, се друго е лага

Во економијата, во финансиите и бизнисот нема половични решенија, во случајов, или владата ќе плати за гас, или ќе ги остави радијаторите студени! Се друго е евтин партиски...

Економија 09.01.22 | 13:57

Не постои сегмент во енергетиката кој СДСМ не го уништи

Не постои сегмент во енергетиката кој СДСМ не го уништи. Вонредно ја зголемија цената на струјата за 9,5%. Ја укинаа дневната евтина тарифа за домаќинствата. Компаниите...

Економија 11.12.21 | 14:27

Антовски: Криминално планско уништување на електроенергетскиот систем во Македонија

Владата на Македонија предводена од СДСМ и ДУИ, со огромна леснотија не убедуваат дека се é под контрола во енергетиката. Со огромна леснотија ја лажат македонската...

Економија 14.11.21 | 11:54

Антовски: Начинот на криминално работење на СДСМ, причина за хаваријата во РЕК Битола

Пожарот кој настана поради експлозија на енергетскиот трансформатор на Блок 3 во РЕК Битола е пресликување на начинот како СДСМ ја туркаше Македонија во бездна од која...

Економија 09.11.21 | 12:56

Колапсот започна уште кога „шампионите во енергетиката“ продаваа вишоци и се фалеа дека заработуваат од продажбата

РЕК Битола се сведе на работа со еден блок со половична моќност и со резерви на јаглен помалку од два дена за работа. Поради штетните владини политики, ВМРО-ДПМНЕ долго...

Економија 03.07.21 | 17:26

Антовски: Цената на електричната енергија за една година порасна за 20 отсто

Ја потсетуваме јавноста дека во овие 4 години СДСМ не изгради ниту еден државен производен капацитет, а за сметка на тоа се изнаслушавме само фалби и лаги, рече на прес-конференција...

Економија 06.08.20 | 15:05

Антовски: Струјата поскапе за 7,4 отсто, а ЕСМ распиша тендер за газирана вода од 50.000 евра

Додека струјата поскапува за 7,4 отсто, ЕЛЕМ (ЕСМ) распишува јавна набавка на газирана и негазирана вода за скоро 3 милиони денари за потребите на РЕК Битола, обвини денеска...

Економија 31.07.20 | 16:11

СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Македонија до сега

СДСМ денес даде амин за најголемото покачување на цената на струјата во Република Македонија до сега.Регулаторната комисија за енергетика под контрола на СДСМ удри...

Економија 29.07.20 | 13:24

Граѓаните не се должни да плаќаат поскапа струја за Зоран и Вице Заев да можат да делат тендери во РЕК Битола

Поради неодговорните и неспособни политики на СДСМ, но и криминалните тендери во РЕК Битола, преку кои милиони завршија на сметки на приватни фирми, од септември следува...

Економија 21.02.20 | 13:08

Бонбона бизнисот со продажба на Тиквешко езеро ќе донесе милиони на блиски луѓе на Заев чија влада е во заминување

Стевче Антовски од ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција истакна дека „Заев и Владата во заминување ја распродаваат државата, овој пат стигнаа и до новиот бонбона...