Ознака: стечај
Економија 16.07.21 | 08:52

Четири неисплатени плати, 100 отпуштени работници: Штипска „Баргала“ со една нога во стечај

„Баргала“ со една нога во стечај. Штипскиот суд, по барање на синдикатот отвори предстечајна постапка, откако газдата неосновано отпушти над 100 вработени. Фабриката...

Свет 15.02.21 | 10:03

Загуби од десетици милијарди евра, 30.000 фирми пред раб на стечај: Кризата ја силно ја погоди Австрија

Строгите карантински мерки во Австрија донесоа околу 30.000 компании на раб на егзистенцијата, само трговијата претрпе загуби од десет милијарди евра од прометот, додека...

Економија 16.10.20 | 15:50

НБРМ поднесе кривична пријава против поранешни директори поради стечај на Еуростандард банка

Народната банка информира дека до Јавното обвинителство има поднесено кривична пријава против поранешни одговорни лица во Еуростандард банка АД Скопје, сега во стечај. Имајќи...

Економија 24.09.20 | 23:23

Трифун Костовски најавува дека СДСМ планира приватизација на Македонска пошта

Сопственикот на Еуростандард банка, Трифун Костовски, во вечерашното гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Економија 11.09.20 | 21:34

Костовски: НБРМ спротивно на законот ја испрати Еуростандард банка во стечај

Сопственикот на Еуростандард банка Трифун Костоски, во вечерашната емисија „Само интервју“ на Канал 5, вели дека стечајот бил припреман подолг период како и дека Народната...

Економија 20.08.20 | 10:18

Штедачите на Еуростандард апелираат: За тоа кои сме тие 780 штедачи, мора да се саморганизираме

До редакција на Република утрово пристигна маил во кој оштетените штедачи од Еуростандард банка молат за помош поради ситуацијата во која се најдоа, за жал не по нивна...

Економија 17.08.20 | 12:48

Првото рочиште за стечајната постапка за „Еуростандард банка“ закажано на 8 октомври

Стечајната постапка над должникот „Еуростандард банка“ АД Скопје ќе ја води стечајниот управник Душко Тодевски од Скопје, а првото рочиште за испитување и утврдување...

Економија 15.08.20 | 16:07

Народна Банка: Мерките што ги презедовме кон „Еуростандард“ се за заштита на депонентите

Граѓаните треба да бидат спокојни – банкарскиот систем е и останува стабилен и сигурен. Стабилни и сигурни се сите други банки, како и штедилниците. Сите мерки кои ги...

Економија 14.08.20 | 18:21

Костовски: Некому му се брзаше, спречена е продажба на банката и нејзин спас

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка која оди под стечај, денеска на прес конференција обвини дека некому му се брзало згаснувањето на банката...

Економија 13.08.20 | 16:29

Метеж пред експозитурите на Еуростандард банка, граѓаните бараат информации

По одземањето на дозволата за работа, голем број незадоволни граѓани со часови чекаат пред филијалите на „Еуростандард“ банките за да добијат некаква информација...

Економија 12.08.20 | 19:29

ГП „Бетон Штип“ оди во стечај: Запира изградбата на Офицерскиот дом, ФИНКИ и на клиничката болница во Штип

Поради основен долг само кон три компании-побарувачи од Македонија, ГП „Бетон“ АД Штип, кое во изминатиов период беше предмет на истрага на СЈО, од вчера е под стечај. Првичните...

Економија 12.08.20 | 17:12

Еуростандард банка оди во стечај

Постапувајќи според Законот за банки, Народна банка ја укина дозволата за работа на Еуростандард банка. Согласно таквата одлука, НБМ утре до надлежниот суд ќе достави...

Македонија 19.02.20 | 14:35

Мицкоски: Заев стана стечаен управник на Македонија со глaвни извршители Јанева и Рускоска

Проблемот е што Заев стана стечаен управник на Македонија со глaвни извршители Катица Јанева и Вилма Рускоска, порача денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан...

Македонија 30.01.20 | 13:36

Oтворен стечај за 1ТВ, телевизијата преку која Боки 13 вршел рекет

1ТВ зад која стоеше Бојан Јoвановски, попознат како Боки 13, и се претставуваше како сопственик, од денеска е во стечај. Утрово, граѓанскиот суд во Скопје отвори стечај...

Македонија 18.09.19 | 13:08

1ТВ на Боки 13 отиде во стечај

Поднесен е предлог за отварање стечајна постапка на телевизијата 1ТВ. Предлогот бил поднесен на 13- ти овој месец, а информацијата ја потврдиле и од Основниот граѓански...

Економија 14.05.19 | 13:50

Стечајците од ОХИС и денеска протестираа пред Влада

Поранешни вработени во АД ОХИС, кој е во стечај, денеска пред Владата повторно протестираа и ги бараа неисплатените плати и придонеси за кои чесно работеле. Како што...

Економија 10.05.19 | 15:28

Стечајците од ОХИС пред Влада: На околу 700 работници не им исплатија по 24 плати

Поранешни вработени во АД ОХИС, кој е во стечај, денеска пред Владата протестираа и си бараа неисплатените плати и придонеси. Како што раскажаа дел од нив за „Република“,...