Ознака: станови
Економија 06.10.22 | 10:17

Недвижностите поскапеле за 21,2 отсто во третиот квартал годинава

Цените на недвижностите во третиот квартал годинава во државава се зголемиле за 21,2 отсто, во однос на истиот квартал од минатата година. Во периодот јули-септември годинава,...

Калеидоскоп 03.10.22 | 08:54

Цените на становите во Охрид рушат рекорди: Метар квадратен во центарот од 1800 до 3000 евра

Цените на становите во Охрид рушат рекорди.Зголемената побарувачка на пазарот на недвижности ги крена цените иако понудата е намалена па така за метар квадратен во...

Скопје 06.09.22 | 15:11

Ако купите стан во Карпош, ќе морате и гаража, без тоа нема упис во Катастар

Во Карпош ќе се бара секој жител кој купува стан, да си купи и гаражно место. Без тоа, нема да има упис во Катастар. Стевчо Јакимовски, градоначалник на Карпош најави дека...

Македонија 26.07.22 | 11:52

Припадници на МО и Армијата и нивни семејства добија сопственост на станови од фондот на поранешната ЈНА

Четириесетина семејства на припадници на Армијата и Министерството за одбрана (МО) кои се корисници на станови што потекнуваат од станбениот фонд на поранешната ЈНА...

Балкан 11.07.22 | 22:02

Руси купуваат луксузни станови во Белград и не прашуваат за цена

Русите се купувачи шест од осум луксузни станови во Белград. Подготвени се да искешираат повеќе од 200.000 евра, а освен станови на најдобрите и најскапите локации, купуваат...

Економија 23.06.22 | 20:37

Цената на становите ќе стагнира но нема да паѓа велат консултантите за недвижности

Стагнација на цената на метар квадратен. По вртоглавиот пораст изминатиов период, посебно во главниот град, консултантите за недвижности велат дека не може да се очекува...

Економија 13.06.22 | 16:07

Најбарани се становите до 65м2

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2021 година, деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност извршиле градежни работи во вредност од 32...

Македонија 05.06.22 | 08:56

Една третина од становите зјаат празни, од нив најмногу во Центар

Вкупната корисна површина на населените станови 55 212 163 м2, додека на ненаселените е 27 850 636 метри квадратни. Во просек населените станови имаат по 103 метри квадратни, додека...

Економија 12.05.22 | 13:03

Во март годинава издадени 373 одобренија за градење, што е за 10,4 отсто повеќе од лани

Во март годинава се издадени 373 одобренија за градење, што е за 10,4 проценти повеќе во однос на март лани, објави денеска Државниот завод за статистика. Во Скопскиот регион...

Економија 18.01.22 | 11:30

Во ноември лани дозвола за градба добиле 1.284 станови, скоро пола се во Аеродром

Во ноември 2021 година се издадени 406 одобренија за градење, што е за 95,2 проценти повеќе во однос на истиот месец од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Најголем...

Скопје 12.10.21 | 10:23

Шилегов: Благодарение на мојата работа рипнаа цените на становите во Чаир, Бутел, Бардовци и Злокуќани

Петре Шилегов, во синоќешното гостување на ТВ21 рече дека благодарение на неговата работа со инфраструктурата и услугите, се зголемила вредноста на недвижнините во...

Македонија 27.09.21 | 15:25

Становите од некогашна ЈНА ќе можат да се откупат

Припадниците од Министерството за одбрана и од Армијата кои речиси три децении живеат во станови добиени од фондот на поранешна ЈНА, без право да добијат сопственост,...

Црна хроника 24.09.21 | 15:49

Доставил медицинска белешка: Обвинетиот во случајот со купопродажба на станови сè уште не е приведен

Обвинетиот во случајот со измамата при купопродажба на станови сè уште не е приведен. Од Основниот Кривичен суд – Скопје за МИА велат дека тој доставил медицинска...

Црна хроника 20.09.21 | 16:24

Притвор за обвинетиот кој измами десетина граѓани со лажна купопродажба на станови

Судот определи мерка притвор за обвинетиот во случајот со измамата при купопродажба на станови. Обвинетиот не се појави на судењето, откако на претходното рочиште изјави...

Црна хроника 02.06.21 | 10:42

Обвинение против скопјанецот кој се обиде ист стан да продаде на неколку купувачи

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против скопјанец на возраст од 41 година, поради сторено кривично дело – Измама од член 247 став 3 во...

Свет 25.05.21 | 22:41

Рекорден раст на цените на станбените објекти во САД во последните 15 години

Цените на станбените објекти во САД, според резултатите од март, покажаа максимална вредност, повисока дури и од 2005 година, се дознава од индексот Кејс-Шилер на S&P Global...

Скопје 13.05.21 | 11:08

Урбанистички хаос – зад „Водњанска“ никна зграда со 17 станови без пристапен пат, соседите реагираат за низа неправилности

Хаотичниот урбанистички концепт што со години се провлекува во централното градско јадро во Скопје предизвикува револт кај граѓаните посебно што никогаш не му се гледа...

Скопје 26.04.21 | 16:48

Над 2.000 евра квадрат ќе чини стан во Центар

Цената на новоизградените станови во центарот на Скопје ќе надмине и 2.000 евра квадратен метар. Градежниците најавуваат дека трендот на зголемување на цените ќе продолжи...

Скопје 21.04.21 | 14:57

Жители на Ново Маало: Институциите да не помислат да го суспендираат планот за изградба кај „Холидеј ин“

Жителите на Ново Маало, денеска и официјално поднесоа петиција до Владата и до Општина Центар со која бараат итно да постапат согласно законите и да овозможат изградба...

Црна хроника 16.04.21 | 09:52

Уапсен агентот за недвижности кој се обиде да продаде ист стан на неколку купувачи

Агентот за недвижности кој со капар од 32 илјади евра оштети повеќе купувачи, утрово е лишен од слобода. МИА дознава од доброупатени извори дека Единицата за економски...