Ознака: станови
Економија 06.04.24 | 20:28

Становите во Скопје поскапеле за 4,7 отсто, сега градители се практично трговци поединци кои еднократно инвестираат во недвижности

Цените на становите во Скопје во првиот квартал годинава поскапеле за 4,7 отсто на годишнo ниво, а бележат пад од 0,8 проценти  во однос на претходниот квартал, покажува...

Скопје 19.02.24 | 10:33

Квадратот во Скопје надмина 2.000 евра

Становите во Скопје никогаш не биле поскапи.Стан од педесетина  квадрати се продава и за 115 илјади евра.Оние од над осумдесет квадрати одат и до  160.000 евра. Новите згради...

Свет 16.10.23 | 12:24

Новите станови во Германија ем помалку се градат ем се изгор скапи

Во написот под наслов „За актуелната состојба во изградбата на станови“ се наведува дека една од главните причини за кризата е зголемувањето на каматните стапки од...

Економија 05.10.23 | 15:40

Цените на становите во Скопје со раст од 11 проценти во третиот квартал

Цените на становите во Скопје во третиот квартал годинава бележат раст од 2,9 проценти во однос на претходниот квартал, а на годишно ниво од 11 проценти, објави денеска...

Економија 24.09.23 | 09:37

Кириите растат: Голема понуда и солидна побарувачка на пазарот на недвижности

Солидна побарувачка, голема понуда и добар промет, регистрира пазарот на недвижности во државава. Кај закупите има мал раст на побарувачката, со делумно поскапување...

Балкан 30.08.23 | 19:20

Се бара стан повеќе на албанското крајбрежје, купци и од Македонија

Покрај македонските и косовските граѓани кои последните години купуваат станови на албанското крајбрежје, како и во Тирана, годинава зголемен е интересот од страна...

Свет 21.08.23 | 13:40

Во Германија се градат сè помалку станови

Продолжува падот на изградбата на станови во Германија, е заклучокот од истражувањето што денеска го објави Институтот за економски истражувања ИФО од Минхен. Во јули,...

Свет 15.06.23 | 14:55

Во Шведска се градат сè помалку станови: За Министерката за финансии тоа е голем проблем

Шведската влада работи на реформи кои треба да ја оживеат изградбата на станови во застој поради повисоките трошоци и послабата побарувачка, изјави министерката за...

Економија 14.06.23 | 11:01

Градежните фирми лани изградиле 3.844 станови, индивидуалците уште 2.457

Деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност минатата година извршиле градежни работи во вредност од 30,76 милијарди денари, од кои 14,66 милијарди денари се...

Економија 19.04.23 | 14:14

Ѓоргијев: Цените на становите ќе имаат благ пад

Директорот на Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката, Зоран Ѓоргијев денеска информира...

Економија 06.10.22 | 10:17

Недвижностите поскапеле за 21,2 отсто во третиот квартал годинава

Цените на недвижностите во третиот квартал годинава во државава се зголемиле за 21,2 отсто, во однос на истиот квартал од минатата година. Во периодот јули-септември годинава,...

Калеидоскоп 03.10.22 | 08:54

Цените на становите во Охрид рушат рекорди: Метар квадратен во центарот од 1800 до 3000 евра

Цените на становите во Охрид рушат рекорди.Зголемената побарувачка на пазарот на недвижности ги крена цените иако понудата е намалена па така за метар квадратен во...

Скопје 06.09.22 | 15:11

Ако купите стан во Карпош, ќе морате и гаража, без тоа нема упис во Катастар

Во Карпош ќе се бара секој жител кој купува стан, да си купи и гаражно место. Без тоа, нема да има упис во Катастар. Стевчо Јакимовски, градоначалник на Карпош најави дека...

Македонија 26.07.22 | 11:52

Припадници на МО и Армијата и нивни семејства добија сопственост на станови од фондот на поранешната ЈНА

Четириесетина семејства на припадници на Армијата и Министерството за одбрана (МО) кои се корисници на станови што потекнуваат од станбениот фонд на поранешната ЈНА...

Балкан 11.07.22 | 22:02

Руси купуваат луксузни станови во Белград и не прашуваат за цена

Русите се купувачи шест од осум луксузни станови во Белград. Подготвени се да искешираат повеќе од 200.000 евра, а освен станови на најдобрите и најскапите локации, купуваат...

Економија 23.06.22 | 20:37

Цената на становите ќе стагнира но нема да паѓа велат консултантите за недвижности

Стагнација на цената на метар квадратен. По вртоглавиот пораст изминатиов период, посебно во главниот град, консултантите за недвижности велат дека не може да се очекува...

Економија 13.06.22 | 16:07

Најбарани се становите до 65м2

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2021 година, деловните субјекти кои се занимаваат со градежна дејност извршиле градежни работи во вредност од 32...

Македонија 05.06.22 | 08:56

Една третина од становите зјаат празни, од нив најмногу во Центар

Вкупната корисна површина на населените станови 55 212 163 м2, додека на ненаселените е 27 850 636 метри квадратни. Во просек населените станови имаат по 103 метри квадратни, додека...

Економија 12.05.22 | 13:03

Во март годинава издадени 373 одобренија за градење, што е за 10,4 отсто повеќе од лани

Во март годинава се издадени 373 одобренија за градење, што е за 10,4 проценти повеќе во однос на март лани, објави денеска Државниот завод за статистика. Во Скопскиот регион...

Економија 18.01.22 | 11:30

Во ноември лани дозвола за градба добиле 1.284 станови, скоро пола се во Аеродром

Во ноември 2021 година се издадени 406 одобренија за градење, што е за 95,2 проценти повеќе во однос на истиот месец од претходната година, објави Државниот завод за статистика. Најголем...