Ознака: Сонце
Сервиси 04.05.24 | 16:57

Утре и во понеделник сонце, од вторник нестабилно

Времeто денеска променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Утре и во понеделник времето ќе биде претежно сончево и потопло, попладне во планинските подрачја со...

Свет 08.04.24 | 10:40

Милиони луѓе го чекаат целосното затемнување на Сонцето

Милиони луѓе денеска се надеваат на ведро небо во очекување на целосно затемнување на Сонцето. Метеоролозите предвидуваат облачно време во северниот дел на Мексико,...

Сервиси 16.02.24 | 12:17

За викендов сонце

За време на викендов времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, особено во недела, соопшти УХМР. Времето утре ќе биде сончево и тивко, со дневна температура...

Калеидоскоп 02.01.24 | 18:13

Новата година почна со најголемата експлозија на Сонцето од 2017 година

Новата година почна со најголемата експлозија на Сонцето од 2017 година. Причина за експлозијата е акумулација на магнетна и електрична енергија во сончевата корона,...

Здравје 08.08.23 | 18:09

Зошто не e добро да се „печете“ на плажа

За некои луѓе летното мото „сончево е, покажи се“ е дел од годишниот ритуал на уживање во топлината и гледање на движењето на сонцето на плажа или базен, пишува германската...

Балкан 21.06.23 | 09:36

Уапсена мајката на детето кое почина откако два часа било оставено во автомобил во Словенија

Словенечката полиција ја уапси мајката на детето кое трагично загина во прегреан автомобил во Свети Ловренц и нејзиниот партнер. Ним им е одреден 48-часовен полициски...

Скопје 16.02.23 | 13:08

Отворени вратите за 150 дечиња во новата градинка „Сонце“ во Волково!

Отворени вратите за 150 дечиња во новата градинка „Сонце“ во Волково! Чест ми е што во мојот мандат, заедно со мојот тим и со финансиско учество на општината од 9 милиони...

Сервиси 15.02.23 | 11:59

За викендот пролет – сончево и топло, до 19 степени

Времето до крајот на неделава ќе биде стабилно и суво, со повеќе сончеви периоди и со постепен пораст на дневните температури. Најтопло ќе биде за време на викендот....

Сервиси 15.02.23 | 08:43

Денеска и до 14 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено долж Повардарието. Минималната температура...

Сервиси 16.12.22 | 07:59

Eсен во зима: Денеска 19 степени

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност и релативно топло. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец. Кон крајот на денот во западните делови ќе има...

Сервиси 04.11.22 | 08:12

Уште денеска сонце, од утре дожд

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен, повремено засилен ветер од јужен правец. До крајот на денот ќе биде значително облачно....

Сервиси 03.11.22 | 08:27

Денеска стандардни 26 степени

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец, особено долж Повардарието. Минималната температура...

Сервиси 01.11.22 | 07:49

Првоноемвриско сонце и 27 степени

Времето денеска во земјава ќе биде претежно сончево и релативно топло со слаб променлив ветер. Минималните температури ќе бидат во интервал од нула до девет, а максималните...

Технологија 30.10.22 | 22:37

НАСА: Погледнете како се смее Сонцето

Фотографијата од „насмеаното“ Сонце стана вирална на Интернет, откако беше објавена на Твитер од опсерваторијата Solar Dynamics на НАСА, чии научници ја направија фотографијата. Црните...

Калеидоскоп 30.10.22 | 12:19

Сеј чис: Погледнете како се „смее“ Сонцето

Фотографијата од „насмеаното“ Сонце стана вирална на Интернет, откако беше објавена на Твитер од опсерваторијата Solar Dynamics на НАСА, чии научници ја направија фотографијата. –...

Сервиси 26.10.22 | 07:59

Денеска 25 степени: Пролет на крајот на октомври

Времето денеска ќе биде претежно сончево и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Во Скопје сончево со слаб до умерен северен ветер. Како што...

Сервиси 21.10.22 | 08:27

Какво ќе биде времето денеска: Наутро за јакна, напладне за куси ракави

Времето денеска ќе биде претежно сончево, утрото студено со слаба магла или ниска облачност по одделни котлини. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната...

Сервиси 23.09.22 | 09:15

Издржете уште денеска: Викендот топло време

Времето утрово е студено, а во текот на денот ќе биде променливо облачно со локален слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура...

Сервиси 10.09.22 | 09:44

Денеска и сонце и дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно, наместа нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има услови за појава на краткотрајно невреме со силни...

Сервиси 27.08.22 | 08:27

Претпладне сончево и топло, попладне облачно со дожд, грмежи и ветер

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Максималната...