Ознака: сметки за струја
Економија 23.03.21 | 09:32

За сигурно да ги платат сметките, домаќинствата да добиваат ваучери за струја и парно директно oд снабдувачот

Скопје, 23 март 2021 (МИА) – Субвенции во форма на ваучери за домаќинствата за електрична енергија е една од опциите која се разгледува за да се осигура дека парите кои ќе...

Економија 06.02.21 | 10:59

Да се знае колку од струјата е увезена, колку домашна: РКЕ бара транспарентност во сметките на граѓаните

Разделување на домашното производство на електрична енергија, увозот, учеството на обновливи извори како и надоместокот за користење на електропреносниот и електродистирбутивниот...

Економија 23.01.21 | 19:38

Се проширува листата на граѓани на кои ќе им се плаќаат сметките за струја и греење

Ќе се проширува листата со ранливи потрошувачи кои ќе добијат државна помош за да си ги платат сметките за струја и парно или друго греење. Регулаторната комисија за...

Економија 17.10.20 | 09:48

Ако сметките за струја се повисоки од реалната потрошувачка, граѓаните да достават жалби до РКЕ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги известува потрошувачите дека можат да достават приговор до РКЕ доколку добиените сметките за електрична енергија...

Економија 30.07.20 | 10:19

Утре ќе се знае дали и колку ќе поскапат струјата и парното

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) утре треба да ги донесе одлуките за цената на електричната енергија и за парното греење за скопјани што ќе важат во текот...

Економија 09.06.20 | 14:56

Броилата за струја ќе се читаат далечински

До Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) последниве денови пристигнуваат по 30-тина барања од граѓаните за корегирање на високите сметки од ЕВН, потврди денеска...

Калеидоскоп 13.05.20 | 09:55

Ви стигнаа високи сметки за струја: Исклучете го овој уред и ќе ја видите вистинската потрошувачка

Знаете ли дека вашите апарати водат таен живот додека се исклучени? Ова е листата на уреди кои трошат енергија и додека се во состојба на мирување: Полнач за мобилен...

Економија 26.01.20 | 19:05

Евростат: 37 проценти од домаќинствата во Македонија не можат редовно да ги плаќаат сметките

„Евростат“ објави дека речиси 37 отсто или 209.000 домаќинства имаат проблем редовно да платат за електрична енергија, парно греење и вода. Претходните години тој број...

Калеидоскоп 29.12.19 | 14:01

Им ги платил сметките за струја на 36 семејства

Кога Мајкл Есмонд ја добил сметката за струја овој месец, тој добил идеја да им „подари посреќен Божиќ со помалку стрес“ на своите соседи. Есмонд контактирал со градот...