Ознака: скопска зоолошка градина
Скопје 23.02.23 | 18:56

В сабота хуманитарен настан „Со љубов од Скопје ЗОО за Турција и Сирија”

В сабота 25.02.2023 година од 12 часот во ЗОО Скопје ќе се одржи хуманитарен настан со наслов  „Со љубов од Скопје ЗОО за Турција и Сирија”. Оваа сабота со поддршка од Градот...

Скопје 05.08.22 | 23:14

СДСМ се сомнева дека новиот в.д. директор на „ЗОО Скопје“ е поставен незаконски

Дури три недели по скандалот со закланите животни во Зоолошката градина во Скопје, градоначалничката Данела Арсовска назначи нов директор. Но, според информациите...

Скопје 03.08.22 | 19:10

Mашинскиот инженер Драган Илиевски е нов в.д директор на „ЗОО Скопје“

овиот в.д директор Драган Илиевски има повеќе од 20 години работно искуство на раководни позиции во приватниот сектор. Дипломиран машински инженер е на Машинскиот факултет...

Скопје 15.07.22 | 12:13

Спасовски: Убивањето животни нема да се толерира, постапката со ЗОО да заврши до крај

Полициските службеници вчера во Зоолошката градина во Скопје се соочија со една слика која не доликува на ниту еден граѓанин, а камоли на институција која се занимава...

Скопје 09.06.22 | 14:12

Во ЗОО Скопје се роди бебе белоглав мршојадец, вид кој е загрозен

После четири години имаме и бебе белоглав мршојадец што особено не радува бидејќи овој вид е загрозен, информираше преку Фејсбук објава на официјалната страница на...

Скопје 31.05.22 | 12:48

Скопската Зоолошка градина збогатена со уште пет нови коати

Зоо Скопје информира дека имаат нови бебиња од видот коати. Имаме пет мали јужноамерикански коати кои се постојано со својата мајка и затоа се уште не го знаеме полот....

Скопје 12.05.22 | 12:20

Во скопската зоолошка градина се родија две бели волчиња

Изминатиот период убави и радосни вести ни пристигнуваа од Зоолошката градина во Скопје. По повеќе од 20 години се родија мали лавчиња, потоа Зоолошката градина се збогати...

Скопје 09.04.22 | 19:13

Скопската Зоолошка градина меѓу трите главни вести на денот на престижниот „Гардијан“

Скопската Зоолошка градина се најде меѓу главните вести на престижниот „Гардијан“. Голема е честа што Скопје ЗОО е меѓу трите главни вести на денот на престижниот...

Скопје 03.04.22 | 16:45

Првата двогрба кабила се роди во Скопје ЗОО

Од Зоолошка градина Скопје денеска на нивниот фејсбук-профил соопштија дека се родило бебе – двогрба камила. За првпат имаме бебе од видот двогрба камила (Бактријан)...

Скопје 28.12.21 | 20:17

Скопската Зоолошка доби ново бебе

Скопската зоолошка градина доби ново бебе од видот белорак гибон. Полот се уште не го знаеме бидејќи не сакаме да ја вознемируваме мама, а бебето има и постара сестричка-Софи,...

Скопје 12.10.21 | 11:50

Се роди џуџесто мајмунче во скопската зоолошка градина

Скопската Зоолошка градина побогата за уште еден мал, пресладок жител, мало мајмунче од видот џуџест мармозет. „Џуџестите мармазети се најмалите мајмунчиња на светот...

Скопје 29.04.21 | 11:25

„Албанецот и лавот го плаши“: Момче на „Тик ток“ се фали како се изживува со лавицата Бела во скопската ЗОО

Момче на социјалната мрежа „Тик ток“ објави видео како ја вознемирува и се изживува врз лавицата Бела во скопската Зоолошка градина. Албанецот и лавот го плаши, пишува...

Скопје 25.02.21 | 11:38

Инспектори ќе казнуваат ако некој им фрла смоки на животните Скопје ЗОО

Од овој викенд, службите на Инспекторатот на Град Скопје ќе ги казнуваат несовесните посетители кои ќе хранат и вознемируваат животни во Скопје Зоо. Санкционирани ќе...

Скопје 24.12.20 | 16:19

Во време на пандемија 325 000 евра фрлени за диносауруси

Поранешниот градоначалник на Скопје, Коце Трајановски, реагира на потрошените средства за Џурасик парк во скопската зоолошка градина. Смета дека во време на пандемија,...

Скопје 11.11.20 | 08:25

Земјотресот ги исплаши животните од скопската зоолошка градина

Германскиот истражувачки центар за геолошки науки (ГФЗ) пријави земјотрес со јачина од 5,5 степени во Македонија во близина Вруток. Земјотресот се случил рано наутро...

Црна хроника 28.08.20 | 11:33

Лавот Чака ги уплашил крадците, ноќва уапсени 4 лица во Скопската ЗОО

Четири лица ноќеска околу 1.30 часот провалиле во скопската Зоолошка градина. Не е украдено ништо ниту е причинета материјална штета бидејќи чуварот во градината веднаш...

Скопје 11.01.20 | 17:20

Бела пристигна во Скопје

Белата лавица Бела, млада женка која припаѓа на видот бели лавови, од Ходенхаген, Германија пристигна во Зоолошката градина во Скопје. Белите лавови се еден од најзагрозените...