Ознака: Силјан Мицевски
Црна хроника 29.04.21 | 11:30

Силјан Мицевски: Ми беше кажано дека зад проектите за домови за стари лица стои Владата и ќе оди со европско знаменце

Бизнисменот Силјан Мицевски, сопственик на компанијата „Пелистер”, на денешното сослушување на рочиштето за случајот „Меѓународен сојуз” изјави дека сумата од 720.000...

Македонија 10.09.20 | 09:14

Додека сведочеше во „Талир“, компанијата на Силјан Мицевски доби тендер од 6,4 милиони евра

Битолската градежна компанија „Пелистер“ доби тендер за ископ на јаглен и јаловина во кругот на РЕК Битола вреден 6,4 милиони евра од страна на АД ЕСМ. Договорот е склучен...

Македонија 09.09.20 | 20:21

Власта ги впрегна медиумските послушници со измислени изјави да создадат притисок од јавноста

Од денешното сведочење на двата крунски сведока на Обвинителството во случајот Талир 1, Силјан Мицевски и Владимир Чинговски, јасно е дека ниту еден од нив не ги потврди...

Македонија 09.09.20 | 19:28

Груевски: Никогаш додека бев премиер не сум имал средба или телефонски разговор со Силјан Мицевски

Поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на својот Фејсбук профил го демантираше денешниот исказ на бизнисменот и поранешен градоначалник...

Македонија 09.09.20 | 16:39

Стоилковски: Бев присутен на сведочењето, најмногу ме нервира нецелосно и половично информирање

Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО ДПМНЕ денеска присуствувал на сведочењето и вели дека како поранешен новинар е револтиран од нецелосно и половично информирање...

Македонија 09.09.20 | 13:58

Ќе подигне ли ОЈО обвинение по допрен глас: Сиљан Мицевски призна дека го финансирал СДСМ

Бизнименот Сиљан Мицевски денеска призна дека ја финанирал СДСМ. Тој денеска се појави како сведок во случајот „Талир”. Тој Мицевски сведочеше на предлог на обвинителката...

Црна хроника 26.08.20 | 10:48

Бизнисменот Силјан Мицевски не дојде на суд за случајот „Меѓународен сојуз“

Бизмисменот Сиљан Мицевски денеска не се појави во суд во својство на оштетен во случајот „Меѓународен сојуз“. Не се појави ниту негов овластен претставник. Тој требаше...

Македонија 23.07.20 | 12:11

Боки: Првата средба со Силјан Мицевски ми ја организираше Кирацовски

Проектот за изградба на станови не беше никаква измама или криминал туку реален проект. Како може да се помисли дека јас можам да го измамам еден Силјан Мицевски, истакна...

Македонија 05.09.19 | 15:34

Героски: Кирацовски ми призна дека посредувал за средбата на Боки 13 со Мицевски и со Петровска

Новинарот Бранко Героски потврди дека се сретнал со Кирацовски и дека му рекол дека веројатно направил фаул кон него во написите за „Рекет“. Го пренесуваме неговиот...

Вести 04.09.19 | 09:42

Ременски дојде кај Рускоска

Пратеничката Фросина Ременски изутринава дојде во Обвинителството за организиран криминал и корупција за да даде исказ во врска со случајот „Рекет“. По обелоденувањето...

Македонија 03.09.19 | 15:59

Сиљан Мицевски го брани Боки 13

Сиљан Мицевски е убеден во тоа дека проектот за изградба на куќарки за пензионери ќе бил успешен. Ја имал поддршката и од градоначалникот на Охрид Јован Стојановски,...

Македонија 03.09.19 | 11:57

Лага го дрма „Рекет“

Вчерашната изјава на Силјан Мицевски не е само во спротивност со неговото претходно тврдење, туку и со изјавите на директорката на 1ТВ и еден од сопствениците на Меѓународниот...

Македонија 02.09.19 | 15:40

Силјан, бабата или Финансова – некој овде лаже, Вилма треба да каже

Откако денеска во судот на распит дојде Силјан Мицевски и рече дека парите не ги платил како авторски хонорар туку на сметката на Меѓународен сојуз, новинарот Бранко...

Македонија 02.09.19 | 12:55

Силјан Мицевски: Не ѝ дадов пари на пензионерката – ќе си ги барам од Боки 13

Бизнисменот Сиљан Мицевски денеска по втор пат се појави во Јавното обвинителство во врска со истрагата за случајот „Рекет“, а за новинарите изјави дека ќе ги бара...

Македонија 02.09.19 | 11:24

И Силјан Мицевски кај Вилма Рускоска

Раздвижено и работно во Обвинителството за организиран криминал и корупција. Откако заврши распитот на водителката Лила Филиповска, кај Рускоска на распит во врска...