Ознака: „Шарли ебдо“
Македонија 25.06.22 | 10:07

„Шарли Ебдо“ и посвети текст на Македонија: Земјата која повеќе не сака да биде на делови

Францускиот сатиричен неделник „Шарли Хебдо“ со текст на авторот Жан-Ив Ками се осврнува на случувањата околу Македонија, за која се наведува дека се бори за влез во...

Останати спортови 14.01.22 | 23:58

„Шарли Ебдо“ објави серијал брутални карикатури за Новак Ѓоковиќ

Познатиот француски сатиричен весник „Шарли ебдо“, познат по своите карикатури кои често ја минуваат границата, овој пат му се посвети на Новак Ѓоковиќ , кој може да...

Свет 16.12.20 | 09:21

Господ во полициско комбе: Сатирична насловна на „Шарли Ебдо“ во пресрет на пресудите за нападот врз весникот

На насловната страница на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ објавена е карикатура од Господ прикажан како со полициско комбе го спроведуваат во затвор. Оваа...

Свет 31.10.20 | 16:55

Руската православна црква побара да се забранат карикатури на Мухамед

Претседателот на Одделот за надворешни односи на Руската православна црква, митрополитот волоколамски Иларион, изјави дека ќе биде најдобро ако Франција, како и другите...

Свет 28.10.20 | 13:12

Турција ќе го тужи Шарли Ебдо

Турција ќе подигне тужба и ќе преземе одредени дипломатски чекори откако францускиот сатиричен неделник Шарли Ебдо на насловната страница објави карикатура со турскиот...

Свет 28.10.20 | 09:24

Турција ja осуди карикатурата на Ердоган во „Шарли Ебдо“

Турските власти го осудија францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдок поради крикатурата на претседателот Реџеп Таип Ердоган, велејќи дека тој чин е „одвратен обид...

Свет 26.09.20 | 17:31

Напаѓачот кој избоде луѓе во Париз призна дека не можел да поднесе карикатури од пророкот Мухамед

Мажот кој со мачета нападна и рани две лица во Париз соработува со полицијата и признал дека мета бил сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“. Нападот се случил пред зградата...

Калеидоскоп 02.09.20 | 10:54

Почнува судењето за нападот на Шарли Ебдо

Францускиот сатиричен весник Шарли Ебдо повторно објави карикатури на пророкот Мухамед, со цел да го означи почетокот на судењето на осомничените соучесници во терористичкиот...

Свет 16.04.19 | 16:57

„Шарли Ебдо“ го искористи пожарот во Нотр Дам за да го „боцне“ Макрон

Симболот на Париз, познатата катедрала Нотр Дам вчера беше зафатена од голем пожар, кој предизвика огромна штета. И додека светските медиуми известуваат за трагичниот...

Свет 21.12.18 | 09:39

Во Џибути уапсен џихадист поврзан со нападот врз „Шарли ебдо“

Осомничен француски џихадист, поврзан со нападот врз сатиричен неделник „Шарли ебдо“ во Париз пред три години, уапсен е во Џибути. Се претпостававува дека уапсениот...