Ознака: себастијан курц
Свет 25.10.20 | 12:32

Курц предупредува: Австрија е под закана да има по 6.000 новозаразени на ден

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предупреди дека Австрија наскоро може да се соочи со 6.000 новоинфицирани луѓе на ден, што може значително да ја промени ситуацијата...

Свет 20.10.20 | 21:17

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. До следното лето, од денешна...

Свет 20.10.20 | 10:16

Курц: До следното лето ќе се вратиме во нормала

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, верува дека вакцината против коронавирус ќе биде достапна во првата половина на следната година. До следното лето, од денешна...

Свет 05.10.20 | 22:36

Курц итно тестиран за Ковид-19

Откако советник во австриската Влада бил позитивен на тест за корона вирусот, членовите на Владата заедно со канцеларот Себастијан Курц ги откажале сите обврски и итно...

Свет 21.09.20 | 11:09

Курц: Следното лето повторно ќе биде нормално

Австрискиот канцелар Себастијан Курц е убеден дека Австрија е на почетокот на вториот бран на коронавирус. Тој рече дека верува дека ситуацијата ќе се нормализира следното...

Калеидоскоп 17.09.20 | 14:50

Австрија најавува нови забрани по зголемувањето на случаите со Ковид-19

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, во четвртокот објави дека земјата ќе воведе нови мерки во обид да го спречи ширењето на коронавирусот во услови кога земјата...

Свет 02.09.20 | 13:00

Курц: Згрешивме што ги отворивме границите за мигрантите пред 5 години

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја оквалификува како грешка одлуката на Ангела Меркел да ги отвори границите за бегалците пред пет години во интервју за германската...

Свет 29.08.20 | 11:48

Курц ги предупреди Австријците: Не очекуваат тешки есен и зима, состојбата со корона вирусот ќе се нормализира дури идното лето

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, предупреди дека очекува ситуацијата со корона вирусот да се нормализира дури следното лето, откако ќе поминат тешките есен и...

Свет 16.08.20 | 21:10

Курц: Вирусот влегува во Австрија од Балканот со автомобилите на граница

Aвстрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека корона вирусот влегува во Австрија со автомобили, алудирајќи на загрижувачкиот развој на епидемијата на корона вирусот...

Балкан 15.08.20 | 19:06

Австрија воведе строги мерки за сите граѓани кои летуваат во Хрватска

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека сака построги контроли на границите за повратниците од летните одмори, затоа што има огромен прилив на корона вирусот...

Балкан 21.07.20 | 20:55

Патниците од Западен Балкан го вратија коронавирусот во Австрија, вели Курц

Ќе се воведе задолжителен негативен ПЦР тест за влез во Австрија на лица кои престојувале во таканаречените земји со висок ризик, во кои спаѓаат сите земји од Западен...

Свет 09.07.20 | 21:03

Курц предупреди: Не патувајте во Западен Балкан

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ги предупреди граѓаните на Австрија денеска уште еднаш да не патуваат во земјите од Западен Балкан и да не плаќаат таму за тестирање...

Балкан 05.05.20 | 10:57

Курц: Западен Балкан не смее да биде оставен сам во корона кризата

Западен Балкан е регион во нашата непосредна близина и затоа ние имаме најголем интерес да биде стабилен и земјите од регионот да имаат европска перспектива, порача...

Свет 04.04.20 | 18:10

Курц до граѓаните на Австрија: Ве молам издржете!

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска повторно ги повика граѓаните да ја издржат сегашната состојба и да ги почитуваат ограничувањата за слобода на движење...

Свет 31.03.20 | 09:04

Курц: Од ЕУ не добивме ниту еден добар предлог за надминување на проблемот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц упати критика кон Европска унија поради начинот на борба против новиот корнавирус, истакнувајќи дека Брисел немал ниту еден добар...

Свет 18.03.20 | 10:50

Курц: Гледаме дека во Европа нема солидарност кога заканата станува сериозна и тоа ќе доведе до многу дискусии по кризата

Австрискиот канцелар Себастијан Курц оцени дека последиците од коронавирусот ќе се чувствуваат многу месеци и по борбата со пандемијата и дека светот ќе изгледа сосема...

Македонија 17.03.20 | 17:40

Курц и Вархеји побараа отворање преговори со Македонија

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји и премиерите на земјите од Западен Балкан денеска одржаа видео конференција, на...

Свет 15.03.20 | 12:18

Во Австрија 800 потврдени случаи, за Курц ова е најголем предизвик од Втората светска војна

Најголем број заразени лица има во провинцијата Тирол (245), а потоа следуваат Горна Австрија, Долна Австрија и Виена. Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, оцени дека...

Свет 12.03.20 | 13:57

Курц очекува следната недела 10.000 лица да бидат заразени со новиот коронавирус

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека за една недела се очекува бројот на заразени со новиот коронавирус во Австрија да надмине 10.000 луѓе. Тој во...

Свет 05.03.20 | 09:25

Курц: Ако ја пробијат грчката граница, мигрантите тие ќе бидат запрени на Западен Балкан

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека постои тројна безбедносна мрежа за да не се повтори мигрантската криза од 2015 година, која предвидува мигрантите да...