Ознака: себастијан курц
Свет 25.07.21 | 09:01

И Курц со мрачни прогнози: Овој вирус ќе остане и во наредните пет години

Австрискиот канцелар Себастијан Курц процени дека корона вирусот ќе остане, и тоа не само една година. Тој додаде дека неговата влада ќе одговори на тој предизвик како...

Свет 05.07.21 | 21:47

Курц: ЕУ мора да ги исполни ветувањата дадени на Балканот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц на самитот за Западен Балкан на Берлинскиот процес, истакна дека ЕУ мора да ги исполни своите ветувања. Унијата мора да го засили...

Свет 25.06.21 | 17:01

Курц: Необединетоста во надворешната политика ја ослабува ЕУ

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изрази загриженост за „длабоките поделби во Европската унија“, по повод разговорите што беа одржани на самитот на ЕУ...

Вести 18.06.21 | 18:33

Курц: Крајно време е Македонија да ги започне преговорите со ЕУ

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот на Владата за европски прашања Никола Димитров денеска оствари билатерална...

Македонија 18.06.21 | 12:38

Заев oд Виена: Иднината на Европа е со Западен Балкан, а иднината на Западниот Балкан е со Европа

Премирот Зоран Заев, кој денеска учествува на Самитот за Западен Балкан што се одржува во Виена, му се заблагодари на австрискиот канцелар Себастијан Курц за иницијативата...

Свет 05.06.21 | 19:24

Себастијан Курц се вакцинираше со Астра Зенека

Австрискиот канцелар Себастијан Курц се вакцинираше против коронавирус со препарат од британско-шведската компанија Астра Зенека, јави АПА. Курц беше вакциниран синоќа,...

Свет 26.04.21 | 15:29

Курц: Пандемијата покажа дека многу работи треба да се менуваат во ЕУ

Бавната кампања за вакцинација во Европа покажа дека треба многу работи да се сменат во ЕУ, оцени денеска австрискиот канцелар Себастијан Курц. Во интервју за швајцарскиот...

Свет 17.04.21 | 15:19

Курц: Ќе ни биде чест да ја организираме средбата на Бајден и Путин

За Австрија ќе претставува голема чест доколку претседателите на Русија и Соединетите Американски Држави одлучат да се сретнат во Виена, изјави денеска австрискиот...

Свет 31.03.21 | 18:37

Курц: Австрија следната недела најверојатно ќе ја нарача руската вакцина

Австрија следната недела најверојатно ќе нарача милион дози од руската вакцина „Спутник В“, изјави денеска австрискиот канцелар Себастијан Курц, без да прецизира...

Свет 02.03.21 | 11:03

Курц: Веќе нема да се потпираме на ЕУ за вакцините

Австрија и Данска во иднина повеќе нема да се потпираат на ЕУ и ќе работат заедно со Израел на вакцина против коронавирусот, изјави денеска австрискиот канцелар Себастијан...

Свет 01.03.21 | 10:07

Курц бара од Европската агенција за лекови побрзо одобрување на вакцините

Австрискиот канцелар Себастијан Курц остро ја критикуваше Европската агенција за лекови (ЕМА), барајќи побрзо издавање на одобренија за вакцини против корона вирусot. Не...

Свет 25.02.21 | 10:25

Курц бара од ЕУ да воведе ковид-пасош

Австрискиот канцелар Себастијан Курц пред денешниот Самит на Европска Унија побара воведување европски пасош за вакцинираните лица против Ковид-19. Сакаме што е можно...

Свет 16.02.21 | 10:03

Угостителските објекти, хотелите и културните институции остануваат затворени: Австрија ги продолжи епидемиолошките мерки до Велигден

Австриската влада ја продолжи епидемиолошката мерка за затворање на угостителски објекти, хотелите и културните институции до „околу Велигден“. Како што соопшти...

Свет 07.02.21 | 10:14

Курц: Австрија е подготвена да произведува руски и кинески вакцини

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека Австрија е подготвена да произведува руски и кинески вакцини за коронавирус веднаш штом ќе добијат одобрение од Европската...

Свет 06.02.21 | 16:09

Курц со јасна поддршка за Меркел и изградбата на „Северен тек 2“

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска изјави дека ја поддржува изградбата на гасоводот „Северен тек 2“, бидејќи тоа е во интерес на многу земји од ЕУ. Курц за...

Свет 04.02.21 | 11:06

Курц: Не смее да има геополитика околу вакцините

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска истакна дека не смее да има „геополитички табуа“ при одобрувањето на вакцините против Ковид-19. Европската агенција за...

Македонија 01.02.21 | 18:31

Курц: Австрија ќе се залага за започнување на задоцнетите преговори на Македонија во првата половина на 2021

Австрија во потполност го поддржува европскиот пат на целиот Западен Балкан и ќе се залага за започнување пристапни преговори сo Македонија и Албанија во првата половина...

Свет 20.01.21 | 13:46

Курц им се налути на локалните градоначалници: Се вакцинирале преку ред, пред старите и медицинските лица

Австрискиот канцелар Себастијан Курц порача дека е многу лут и разочаран поради тоа што голем број градоначалници во различни региони на Австрија, кои иако не беа на...

Свет 12.01.21 | 11:24

Австриец казнет со 1.000 евра: Му се заканувал на Курц со смрт

Четириесет и петгодишен Австриец е осуден на парична казна од 1.000 евра поради тоа што му се заканувал на канцеларот Себастијан Курц на социјалните мрежи. Пред судот...

Свет 25.12.20 | 15:22

Курц: Вакцината е најубавиот Божиќен подарок

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја прогласи вакцината против корона вирусот за „најдобриот Божиќен подарок“. Курц истакна дека се уште верува дека до лето животот...