Ознака: ружица николовска
Македонија 23.09.20 | 20:41

Николовска: Нашата бескомпромисна борба за чесност, правда и еднаквост за сите ќе продолжи!

Објектот кој треба да биде синоним на третиот столб на демократијата, министерството за прадва, за жал, денес е министерство за неправда. Власта на СДСМ и Зоран Заев...

Вести 04.07.20 | 20:56

Николовска: Власта е силно инкорпорирана во судството и имаме неиспорачана правда

Довербата во судските институции граѓаните ја добиваат и ја губат во зависност од тоа како се извршува работата во тие институции. Она што е клучно е фактот што имаме...

Македонија 26.06.20 | 22:44

Николовска: Aпсењето само на Јанева и Јовановски не значи разрешување и завршување на случајот „Рекет“

Апсењето само на Катица Јанева и Бојан Јовановски не значи разрешување и завршување на случајот „Рекет“ кој ја потресе македонската јавност, смета адвокатката Ружица...

Македонија 18.06.20 | 21:35

Боки 13 не би можел сам да изрекетира ни маалска продавница, не пак бизнисмени без да има поддршка

Адвокатката и член на Правната комисија при ВМРО-ДПМНЕ, Ружица Николовска го даде своето стручно мислење за денешната пресуда за случајот „Рекет“ во гостувањето во...

Економија 17.06.20 | 14:52

МЕПСО договори милионски суми за хотелски услуги и сместување

Луѓе се разболуваат и умираат, а власта се фрли на летување и бизниси на грбот на народот, рече на денешната прес-конференција Ружица Николовска од ВМРО-ДПМНЕ, додавајќи...

Економија 16.06.20 | 12:59

Николовска: Заев и Анѓушев добиваат државна помош во време кога граѓаните и фирмите врзуваат крај со крај

Зоран Заев кажа дека секоја криза е нова можност, а сега гледаме за каква можност мислел, неговата власт да додели финансиска помош на фирми од неговото семејство. Додека...

Македонија 10.06.20 | 15:21

Николовска: Обвинителството да покрене истрага за вмешаност на Зоран Заев во „Рекет“

И после неколку дена од завршните зборови на првообвинетиот во случајот „Рекет“, а во врска со потребата од вештачење на неговиот мобилен телефон кој јасно посочи...

Македонија 27.04.20 | 14:21

ДКСК да ја утврди поврзаноста и влијанието на Рашковски, Начевски и Пиперевалиев

Четврт ден молк од страна на власта за скандалозниот тендер во четири очи помеѓу ЈП Дрисла и фирмата „Алпима тим“ ДООЕЛ Струмица, вели Ружица Николовска од ВМРО-ДПМНЕ. Јавно...

Македонија 20.02.20 | 12:21

Заев е главата на криминалниот октопод, да одговори што разговарал со Јанева на средбата во Премиерската вила

Поради оправдани или неоправдани причини не ни беше дозволено снимање малку погоре, но позади мене се наоѓа Премиерската Вила каде Зоран Заев тајно се среќавал со Катица...

Македонија 30.01.20 | 14:16

Николовска: По зетот, Заев му даде лиценца за марихуана и на шверцерот Боро!

Скандалот “Канабис – милионите на Заев” го достигна врвот. Денеска ВМРО-ДПМНЕ објави нов скандал во врска со фирма која добила концесија за одгледување марихуана. Фирмата...

Македонија 26.01.20 | 14:15

Финансиерите на СДСМ земаат лиценци за одгледување канабис

Скандалот со хипер инфлација на лиценци за одгледување канабис зема се поголеми размери. Денеска ќе откриеме уште една компанија која земала лиценца од Заеви, а чиј...

Македонија 25.01.20 | 14:30

Николовска: Лиценца за одгледување канабис добила фирма на син на поранешен пратеник од СДСМ

Владата на Заев за само една година доделиле 31 лиценца за одгледување марихуана, од кои во само месец декември 2019-та година кога Заев е премиер доделиле 10 лиценци, а уште...

Македонија 14.09.19 | 19:46

Адвокат Николовска: Од „маватањето“ на Мицкоски не видовме доверлив материјал, туку паника и нервоза кај некои кои се препознаа во криминалот

Ширењето на невистини дека Мицкоски може да одговара за документите кои ги поседува за случајот „Рекет“, се само обид за дефокус на јавноста, смета адвокатката Ружица...